ישראל פולס

מה עומד מאחורי ההימור הפוליטי של לפיד בתמיכה בחוג הגיוס?

p
המחבר
בקצרה
בחודשים האחרונים רואה יאיר לפיד כיצד המנדטים בורחים ממנו, ובכל זאת הוא בחר לקחת הימור ולחשוף עצמו לנטישת מצביעים מקרב האלקטורט הטבעי שלו. זו לא הייתה החלטה פשוטה, אבל לפיד מודל 2018 הוא פוליטיקאי פרגמטי וריאלי.

מוקדם עדיין לדעת, האם ההחלטה של יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד לתמוך בחוק הגיוס של הקואליציה [2 ביולי] תתברר כהימור פוליטי מוצלח בטווח הארוך. מה שכן ניתן לומר הוא שבטווח הקצר לפיד לא ניזוק מהאשמותיהן של מפלגות האופוזיציה כי הציל את ממשלת נתניהו ונכנע לחרדים, כשוויתר על הדגל הכי מרכזי באג'נדה שלו: גיוס חרדים לצה"ל.

חוק הגיוס שהביא שר הביטחון אביגדור ליברמן וזכה לתמיכת הצבא כולל הרמטכ"ל גדי איזנקוט, אושר בקריאה ראשונה בכנסת בזכות קולותיה של יש עתיד – מפלגת אופוזיציה לוחמנית בדרך כלל. בסיפור הזה לפיד הלך עם ליברמן בטענה שמדובר בחוק טוב, המושתת על החוק שיש עתיד הציגה בעבר. מתנגדיו טענו כי החוק נעדר סנקציות פליליות ויעדי גיוס משמעותיים של חרדים. החרדים עצמם התנגדו לחוק כלפי חוץ, אך מאחורי הקלעים פעלו למענו מכיוון שהבינו שטוב מזה לא יקבלו, ואם המתווה הנוכחי יקרוס הם יאלצו להתגייס.

לפיד ויתר חברי סיעתו עמדו בשבוע האחרון תחת מתקפות בלתי פוסקות, בעיקר מצד המחנה הציוני שהציג אותו כקומבינטור פוליטי אשר בגד בערכיו ומנע את הפלת הממשלה. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הוביל קמפיין נגד לפיד שהציף את הרשתות החברתיות בימים שקדמו להצבעה על חוק הגיוס. הוא האשים את לפיד בכניעה "לקומבינות פוליטיות עם ליברמן והחרדים", בהתקרנפות ובהפקרת מחנהו כדי להציל את ממשלת הכישלון של נתניהו.

כל אותו זמן ניהל לפיד קרב בלימה בתקשורת נגד הצגתו כפוליטיקאי ציני, והדגיש את המסר שלו לפיו הוא ענייני ותומך בחוק טוב למדינת ישראל הזוכה לתמיכת צה"ל. "תפקיד האופוזיציה הוא לא להתנגד לחוקים טובים ונכונים למדינת ישראל", אמר לפיד בכנסת.

כניסתו המטאורית של לפיד לפוליטיקה הייתה לא מעט בזכות קמפיין אגרסיבי לגיוס החרדים. אחרי בחירות 2013, בהן השיג 19 מנדטים, כפה לפיד על נתניהו ממשלה ללא חרדים והעביר חוק גיוס היסטורי [2014] שכלל סנקציות פליליות נגד חרדים שישתמטו מגיוס. בכך הפך לפיד לאויבם הפוליטי הגדול של החרדים.

אחרי הבחירות האחרונות [2015] לפיד עשה מהלכים רבים כדי להתפייס עם החרדים, זאת מתוך הבנה כי כמועמד לראשות הממשלה הוא לא יוכל להקים קואליציה נטולת חרדים. לפיד זכה ללא מעט לעג על ההתקרבות המלאכותית שלו לדת, אבל הפעם הוא בחר ללכת צעד פוליטי רחוק ממש ולתמוך בחוק של ליברמן, אשר אמור להחליף את החוק שלו שבוטל עפ"י דרישת החרדים.

בחודשים האחרונים ראה לפיד בעיניים כלות כיצד המנדטים בורחים ממנו, ובכל זאת הוא בחר לקחת הימור פוליטי ולחשוף את עצמו לנטישת מצביעים מקרב האלקטורט הטבעי שלו – אלה שהשוויון בנטל וגיוס חרדים הוא דגל חשוב עבורם, אם לא ה-דגל. זו לא הייתה החלטה פשוטה, אבל לפיד של 2018 הוא פוליטיקאי פרגמטי וריאלי.

בשורת ראיונות לתקשורת, זנדברג תקפה את לפיד על כך שלא הבין את ההזדמנות הפוליטית שהייתה לאופוזיציה. לדבריה, הייתה הזדמנות ברורה לתקוע טריז בממשלה ולהפיל קואליציה רעה. האמנם כך? כלל לא בטוח. אם כל מפלגות האופוזיציה היו מצביעות נגד החוק, לכאורה הוא היה נופל מכיוון שהחרדים הצביעו נגדו. אבל החרדים רצו שהחוק, שהוא הרע במיעוטו מבחינתם, יעבור. לכן, אם לפיד היה מתנגד לחוק, סביר להניח שהחרדים היו נוהגים אחרת ולא פוגעים בקואליציה.

את ההחלטה של לפיד ללכת עם הקואליציה צריך לנתח כמהלך פוליטי שאמור להכשיר אותו אצל החרדים. יש שני תרחישים לכך. הראשון יוצא מנקודת הנחה שאחרי הבחירות הבאות תקום ממשלת נתניהו החמישית. לפיד יצטרף אליה כשר בכיר, אבל לצורך כך הוא צריך לנקות את השולחן עם החרדים כדי שלא יטילו וטו על כך. לפי התרחיש השני לפיד מתאושש בסקרים וחוזר להיות מועמד ריאלי לראשות הממשלה – גם כאן הוא יהיה חייב את המפלגות החרדיות מפויסות.

לזכותו של לפיד אפשר לומר, כי גם אם גילה גמישות פוליטית בדרכו אל לב החרדים, חוק הגיוס בו הוא תמך אינו חוק רע. הוא מאפשר להתחיל מהלך של פתרון, גם אם לא מושלם, של סוגיה אשר קורעת את החברה הישראלית מעל לשני עשורים. העובדה שהחוק זוכה לתמיכת הרמטכ"ל היא משמעותית ומעניקה לו מטריה מקצועית ממלכתית.

הנימוקים האלה מסבירים את תוצאות הסקר שפורסם ביום רביעי [4 ביולי] בעיתון ידיעות אחרונות, לפיהם לפיד לא ניזוק והוא שומר על 18 המנדטים שלו. הסקר גם הראה שרוב מצביעיו (70%) חושבים שלפיד צדק כשתמך בחוק, וכלל לא באו איתו חשבון על כך שלא ניסה להפיל את הממשלה. לפי הסקר הזה הליכוד לא נפגע מאישור החוק בקריאה ראשונה וזוכה ל-33 מנדטים, כלומר הציבור לא התרשם מטענת האופוזיציה כי מדובר בכניעה לחרדים. למרות הקמפיין האגרסיבי נגד לפיד, המחנה הציוני לא התחזק ונותר עם 15 מנדטים. מבחינת לפיד זהו סימן מעודד כי הימר נכון.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: gadi eizenkot, ultra-orthodox, avi gabbay, yesh atid, idf, ultra-orthodox parties, yair lapid

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept