ישראל פולס

אהוד ברק על הכוונת: חשבון הדמים האיראני

p
המחבר
בקצרה
בישראל מעריכים, כי פגיעה באישיות ישראלית בכירה כמו ראשי הממשלה לשעבר אהוד ברק ואהוד אולמרט נמצאת בראש סדר העדיפויות האיראני. ובכל זאת השניים מסתובבים ברחבי העולם בגפם, ללא כל אבטחה או שמירה.

ראש השב"כ הישראלי נדב ארגמן הטריח את עצמו לפני כמה ימים לדירתו המעוצבת של ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק במגדל מגורים תל אביבי יוקרתי, כדי לעדכן אותו באשר להתראות ביטחוניות ממשיות על האפשרות שגורמי טרור בהנחיית או השראת איראן ינסו לפגוע בו במהלך אחד ממסעותיו הרבים בחו"ל.

המפגש הנדיר הזה נחשף בחברת החדשות הישראלית [3 ביולי] ועורר לחיים את הסוגיה הרגישה של אבטחת אישי ציבור ישראלים בחו"ל, ובכלל. על פי הנוהג בישראל, ראשי ממשלה ושרי ביטחון לשעבר זוכים לאבטחה צמודה בתוך ישראל במשך חמש השנים הראשונות לאחר עזיבתם את התפקיד, ושבע שנים בכל פעם שהם יוצאים לחו"ל.

שני ראשי הממשלה לשעבר החיים בישראל, אהוד ברק ואהוד אולמרט, נמצאים כבר מחוץ להסדרי האבטחה הללו. הם מסתובבים ברחבי תבל בגפם, ללא כל אבטחה או שמירה מכל סוג. השניים אוצרים בתוכם את כל הסודות הכמוסים של מערכת הביטחון הישראלית. פגיעה באחד מהם נחשבת לאחד הסיוטים הקשים של שירות הביטחון הכללי. הדבר היחיד שנתפס גרוע אף מזה היא חטיפתם. ברק היה גם רמטכ"ל, אולמרט עמד בראש המדינה בשנים הרגישות של התחממות החזית מול איראן. למרות כל האמור לעיל השניים משייטים ברחבי תבל לבדם.

ברק מסתובב חמוש באקדח. גם היום, בגילו (75), לא מומלץ להתמודד איתו בשליפת אקדחים מהירה. ברק היה, כזכור, מפקד מיתולוגי של יחידת העילית הישראלית סיירת מטכ"ל. אולמרט מצטיין יותר בשליפות מילוליות, אבל בניגוד לברק הוא מרבה להסתובב באסיה, גם במדינות מוסלמיות, בעיקר קזחסטן ושכנותיה, כשאף מאבטח לא נלווה אליו. אולמרט עוצר פעמים רבות לטיסות מעבר באיסטנבול, שדה תעופה ענק בליבה של מדינה אסלאמית המהווה מקלט פופולרי לאין ספור פעילי דאע"ש וג'יהאד למיניהם. לא מזמן "קפץ" לסוצ'י וצפה שם באחד המשחקים במונדיאל. את כל הדברים האלה הוא עושה לבדו, לפעמים בלוויית עוזר אישי.

מדובר בשתי מטרות נוחות, פגיעות ואסטרטגיות. זו הייתה, כנראה, הסיבה למפגש בין ברק לארגמן. בעקבות המפגש הזה צפויה ועדת שרים ישראלית מיוחדת העוסקת בסוגיה, בראשותו של שר המודיעין ישראל כץ, להמליץ להחזיר את האבטחה הצמודה על השניים ללא הגבלת זמן, או לעשרים שנים נוספות לפחות. על כל צרה העלה בינתיים ברק, בסמיכות חשודה לפגישתו עם ראש השב"כ, תמונה מסקרנת בחשבון האינסטגרם שלו. בתמונה הוא נראה בפעם הראשונה כשאקדח תחוב בחגורתו, משל היינו במערב הפרוע. ברק סיפר אשתקד [2017] כי יש לו אקדח בפאוץ' וכי הוא מסוגל לשלוף אותו משם במהירות. כעת, מתברר, עבר האקדח מהפאוץ' הצמוד לחגורה.

החזרת האבטחה הצמודה לאולמרט וברק קשורה קשר אמיץ לחשבון הדמים בין ישראל לאיראן, שהולך ותופח. כרגע, החוב מצטבר בעיקר בצד האיראני. ישראל מנחיתה בשנה האחרונה מהלומות רבות על איראן, שליחיה או האינטרסים שלה בכל החזיתות הפעילות בין שתי המדינות: בצפון סוריה, בדרום סוריה, בזירה הבינלאומית, הדיפלומטית והמודיעינית, כולל העברתו החשאית של ארכיון הגרעין האיראני מלב טהרן למטה המוסד הישראלי. גם כשהאיראנים ניסו לגמול לישראל במכה צבאית ושיגרו כמה עשרות רקטות מאזור הגולן הסורי לעבר ישראל, כישלונם היה מוחלט. רוב הרקטות נחתו על אדמה סורית, אחרות יורטו בידי ישראל, שניצלה את האירוע כדי להנחית כמה מכות קשות גם על המארח הנדיב של האיראנים, בשאר אל-אסד.

בישראל אין לאף אחד אשליות: איראן, יחד עם חיזבאללה, משקיעה מאמץ עליון להסדרת חשבון הדמים מול ישראל, או לפחות צמצום החוב האיראני. מכיוון שבכל הקשור לזירה הצפונית נמצאת איראן בנחיתות צבאית ומודיעינית בולטת מול צה"ל, הערכת המודיעין הישראלי היא כי איראן וחיזבאללה יעשו מאמץ לפגוע במטרות או אינטרסים ישראלים בחו"ל. פיגועים נגד מטרות ישראליות או יהודיות באים בחשבון, וכבר בוצעו בהצלחה רבה בעבר. גם האפשרות לפגוע באישיות ישראלית בכירה, עם עדיפות לעבר ביטחוני מוכח, נתפסת בישראל כממשית מאי פעם.

פגיעה באישיות ביטחונית ישראלית בכירה נמצאת, על פי הערכות הגורמים הרלוונטיים בישראל, בראש סדר העדיפויות האיראני. גם במאזן האישי נמצאת ישראל ב"עודף" גדול מול איראן וחיזבאללה. בינואר 2015 נהרג הגנרל האיראני מוחמד עלי אללה דאדי בתקיפה המיוחסת לישראל באזור קוניטרה. הוא מתווסף לחיסולם של עימאד מורנייה, קצין המבצעים הקטלני ביותר בתולדות חיזבאללה (המיוחס לישראל) ושל בנו ג'יהאד, כמו גם חיסולו (המיוחס לישראל) של סמיר קונטאר, טרוריסט שישב בכלא הישראלי, שוחרר, חזר ללבנון וניסה להקים תשתית  טרור אנטי-ישראלית ברמת הגולן.

למרות ניסיונות עבר שסוכלו ומאמצים שלא הניבו פרי, בישראל מאמינים שבחיזבאללה ובמשמרות המהפכה לא ויתרו על הרעיון לפגוע ב"בטן הרכה" הישראלית ולחסל קצין צה"ל בכיר, איש מודיעין ישראלי בהווה או בדימוס ואולי אפילו את הדובדבן שבקצפת: אישיות ישראלית מסדר הגודל של אחד האהודים: ברק או אולמרט.

העובדה שברק ואולמרט מסתובבים כבר כמה שנים ברחבי העולם חשופים לגמרי זכתה בישראל לביקורת קטלנית. מה שמחדד את השערורייה הזו היא העובדה ששני בניו של ראש הממשלה נתניהו, יאיר ואבנר, מאובטחים בישראל בכל אשר יפנו, וגם כשהם משוטטים בחו"ל נלווים אליהם מאבטחים אישיים שעולים למדינה הון תועפות, למרות שהבנים עצמם רחוקים מאוד מרמת הפרסום והזיהוי של ראשי הממשלה לשעבר אולמרט וברק. העובדה הזו מיוחסת לכך שהוועדה המקצועית המופקדת על אבטחת אישים בישראל נמצאת תחת השפעתה של משפחת נתניהו וכך הורתה ואישרה לאבטח את בני המשפחה (בניגוד לילדיהם של ראשי ממשלה קודמים), בעוד אולמרט וברק חפים מאבטחה כלשהי.

כעת, "בזכות" ההתראות הטריות והממוקדות בענייניהם של אולמרט וברק, עושה רושם שהאבסורד הזה עומד להיפסק. נשאלה רק השאלה מתי, אם בכלל, ייושב חשבון הדמים בין ישראל לאיראן, ואיך.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: bodyguards, netanyahu, shin bet, assassination, ehud barak, ehud olmert, personal security

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept