ממזרים בספר החוקים

קשה להאמין שגם במאה ה-21, הדין הרבני הוא עדיין חלק מהחוק הישראלי, ורבנים יכולים להורות למשטרה לעצור אדם אחד ולמנוע מאחר להתחתן. הפתרון לטווח הקרוב: מאבק אזרחי לעידוד נישואים אזרחיים בחו״ל.

al-monitor .

נושאים מכוסים

rabbinic court, civil marriage, cyprus, divorce, orthodox judaism, marriage, rabbis

יול 25, 2018

בחמש וחצי בבוקר ביום חמישי (19 ביולי) הקישו שוטרים על דלת ביתו של הרב הקונסרבטיבי של קהילת מוריה החיפאית, דב חיון, ולקחו אותו לחקירה בתחנת המשטרה.

בנוסף לבתי המשפט, משטרת ישראל משרתת על פי חוק גם את בתי הדין הדתיים. כשבית דין מגיש תלונה, המשטרה מעכבת את החשוד לחקירה, ואם יש צורך עוצרת אותו. במקרה הקפקאי של הרב חיון, בית הדין הרבני בחיפה התלונן על כך שחיתן אשה שהייתה אסורה להינשא, ולא דיווח על כך לרבנות.

הרב הוא איש מקושר, ומוכר לרבים. הוא הצליח ליצור קשר עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהורה למשטרה לשחרר אותו. החקירה תיערך במועד אחר, אך הפרשה חשפה את אחד התחומים המביישים ביותר בדמוקרטיה הישראלית: חוקי האישות הדתיים הם חלק מספר חוקי המדינה.

הטורקים היו הראשונים. האימפריה העותמאנית שלטה על חבל הארץ הזה מ-1516 ועד 1917. היא עשתה זאת באמצעות המנהיגים הדתיים המקומיים, שייצגו את קהילותיהם ויכלו לשכנע אותן להשלים עם משוגותיהם של הסולטנים והמושלים הטורקים. זה היה סידור נוח לאימפריה, ונוח למנהיגים הדתיים.

כשנכבשה הארץ על ידי הבריטים, הם המשיכו בכך, למרות שסייעו ליישוב היהודי גם בהקמת מסגרות חילוניות. דיני האישות (בעיקר נישואים וגירושים) נותרו בידי המערכת הרבנית. ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, הנציח זאת. כתוצאה מכך, ישראל היא, עד היום, אחת הדמוקרטיות היחידיות בעולם שכל אזרחיה מחויבים להינשא ולהתגרש במסגרת הדתית, גם אם הם כופרים גמורים. הם אינם רשאים להינשא מחוץ לעדות הדתיות שלהם (כך, למשל, ערבי נוצרי אינו רשאי לשאת ערביה מוסלמית בישראל). מי שרוצה בנישואים אזרחיים, חייב להתחתן בחו"ל, ורק אז ירשום אותו משרד הפנים בישראל כנשוי. גם זאת לא כתוצאה מחקיקה מקלה, אלא מפסיקה של בג״ץ מ-1963 (תיק פונק-שלזינגר).

הרבנות הראשית לישראל מכירה רק בזרם האורתודוקסי ביהדות, ומתעלמת (במקרה הטוב) מרבנים קונסרבטיבים או רפורמים. היא זו הקובעת מי רשאי לחתן זוגות בישראל, והיא מפרסמת רשימה של כ-1,850 רבנים, שרק הם רשאים "לערוך חופה וקידושין". כל השאר רשאים לערוך טקסים פרטיים מסוגים שונים, שהמדינה לא תכיר בהם.

"פקודת הנישואין והגירושין", שהיא חלק מהחוק הישראלי, היא צו בריטי בן 99 שנים, המסתמך על פקודה עותמאנית זהה. רק לפני חמש שנים נוסף לה סעיף הקובע כי "כל שאינו דואג לרישום הנישואין או הגירושין שלו או לרישום הנישואין או הגירושין שהוא סידר לאחר, דינו – מאסר לשנתיים". בעבירה זו חשוד הרב חיון, למרות שאינו רשום ברשימת רשמי הנישואים, ואין לטקסים שהוא עורך כל מעמד רשמי.

אבל זה אינו כל הסיפור. הזוג שבגללו עוכב הרב היה זוג אסור בנישואים על פי הגישה האורתודוקסית, משום שהאשה הוגדרה ממזרת (מי שאמה הרתה לגבר שאינו בעלה), וכזו אינה יכולה "לבוא בקהל ישראל", כך שנגזרת עליה עריריות נצח - אלא אם היא נישאת לעבד, לגר או לממזר אחר (לפי משנה תורה לרמב''ם). אמנם בשנתיים שחלפו מאז החתונה הואיל בית הדין לבטל "בטוב לבו" את גזר הדין האיום הזה ושיחרר את האשה מהממזרות, אבל ההתפתחות הזאת לא עניינה את הדיינים שהורו לעצור את הרב חיון.

נזכרתי באירוע שהתרחש ב-2001 כשכיהנתי לתקופה קצרה כשר הדתות. בוקר אחד הוציאו אותי מישיבה והודיעו לי כי בבית הדין הרבני בחיפה אירעה תקלה גדולה. התקיים שם דיון על תנאי גירושיו של זוג. הדיון התלהט מאוד, ובמהלכו זעקה האשה כי בתם איננה, למעשה, בתו של הבעל. הדיינים הזדעזעו, וביקשו מהאשה לחזור בה, שאם לא כן – ייאלצו להכריז על הבת ממזרת. האשה רתחה, וחזרה על אמירתה עוד פעמיים. אחר הפעם השלישית "נאלץ" בית הדין לגזור את דינה של הילדה לכל חייה. ניסיתי לבדוק אם אפשר לבטל את רוע הגזירה, אך למערכת החילונית אין כל אפשרות להתערב במערכת הדרקונית הזו. בסוף השבוע שעבר, כשפורסמה פרשת הנישואים הבלתי חוקיים של ממזרת, הערכתי כי מדובר באותה אומללה.

כל ניסיונותי להציע מסלול ממלכתי חלופי לדיני האישות, ובכלל זה הצעת "חוק הזוגיות" המעניקה לבני זוג שאינם נשואים את כל הזכויות הניתנות לזוגות נשואים, כשלו. גם מפלגות חילוניות התנגדו לכך מחשש לאיבוד התמיכה הדתית בקואליציות העתידיות.

סיפורו של הרב חיון אינו יכול להתחבר לשום דבר הדומה ל״סטארט-אפ ניישן״ שישראל מתיימרת להיות. אסור לו להפוך לעוד אפיזודה מוזרה בתולדות המדינה. כיוון שסביר מאוד להניח כי הפרדה בין דת למדינה לא תתרחש בישראל בקרוב, וכי אפילו מהלכים חקיקתיים צנועים יותר, שיאפשרו מסלול נישואים אזרחי, ייהדפו בווטו דתי, יש הכרח לפעול באמצעות החברה האזרחית, ובאופן אינטנסיבי, ברוח מגילת העצמאות שקבעה כי מדינת ישראל "תקיים שוויון זכויות חברתי גמור לכל אזרחיה, בלי הבדל דת, גזע ומין.'' נכון לעכשיו, ישראל מקבלת חקיקה יהודית אשר מכניסה למילכוד אזרחים ללא עוול בידם.

האופציה המעשית ביותר היא עידוד שיטתי של נישואי-קפריסין. לא מעטים עושים זאת כבר היום: נוסעים ליום-יומיים לאי הסמוך, נישאים שם, ואחר כך עורכים בישראל טקס לפי ראות עיניהם. משרד הפנים ירשום אותם נשואים לכל דבר ועניין. החברה האזרחית צריכה לסייע בידי הזוגות הנישאים להפוך את האופציה הזו לדרך בת רבים, עד שאפשר יהיה לעשות אצלנו שינוי חקיקתי. האופציה האחרת היא עריכת הסכם משפטי בין בני הזוג, שיקשור ביניהם, יסייע להכרה ביניהם כ"ידועים בציבור", ובתוקף זה יוכלו לזכות בחלק גדול מהזכויות הניתנות לזוגות נשואים.

ובאשר לטענה כי אם לא נתחתן ונתגרש כולנו תחת המטריה האורתודוקסית, יהיו בארץ "ספרי יוחסין" לרישום משפחות יהודיות ״טהורות״, ויהודים לא יוכלו להתחתן זה עם זה, יש לי חדשות: ספרים כאלה, בצורה כזו או אחרת, כבר קיימים. לפי הדין הרבני, הרבה מאוד יהודים בישראל אינם יכולים כבר להתחתן עם יהודים אחרים. נישואים אזרחיים, אשר לאחריהם ייערכו טקסי נישואים בלתי מוכרים, כמו זה של הרב חיון, הם השילוב הסביר ביותר בעת הזאת. ואנא – חיסכו מאיתנו את ההקשה על דלתו של הרב  בחמש וחצי בבוקר. יש גבול לטירוף.

מאמרים מומלצים

מדוע הרב הראשי לישראל מסית נגד עולי בריה"מ לשעבר?
קסניה סבטלובה | | ינו 8, 2020
האם כחול לבן תיתן גט לרבנות הראשית?
עקיבא אלדר | | נוב 5, 2019
הפוליטיזציה הדתית של צה"ל
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | פבר 7, 2019
הנבלים ברשות הרשויות
עקיבא אלדר | | ינו 10, 2019
רבניות אורתודוקסיות עונות לשאלות בענייני הלכה
דני זקן | זכויות נשים | ספט 12, 2018

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020