ישראל פולס

איך זה שמצביעי הליכוד יותר מתונים מצמרת המפלגה?

p
המחבר
בקצרה
התוכנית של בכירי יש"ע הצליחה מעל המשוער. נכון שרוב מצביעי הליכוד מחזיקים בעמדות חילוניות מתונות, אבל אלפי מתפקדים מהימין מסיטים את השרים והח"כים של המפלגה אל מחוזות הקיצון בתחומי דת ומדינה. האם יגיע הרגע שהבוחרים יבואו חשבון עם הליכוד?

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הופתע כאשר נענה בשתיקה רועמת, כששאל את שרי הליכוד האם מישהו מהם מוכן לעמוד בראש הוועדה שתגבש את מתווה הכותל [1 ביולי]. הנושא עלה בישיבתם השבועית של שרי הליכוד, לאחר ששרת התרבות והספורט מירי רגב הודיעה לנתניהו על התפטרותה מהתפקיד.

רגב, אשר מתוקף תפקידה כיו"ר הוועדה למקומות קדושים הייתה צריכה לגבש את מתווה הפשרה שיסדיר את הרחבת מתחם התפילה המשותף לגברים ונשים בכותל, נימקה זאת בכך שצו מצפונה אינו מאפשר לה זאת.

נתניהו, שהתקשה למצוא מתנדב למשימה, לקח תחילה את התפקיד על עצמו אך בהמשך הצליח לשכנע את השר יובל שטייניץ לקבל על עצמו את המשימה. סוגיית מתווה הכותל מעסיקה את הממשלה בשנה האחרונה והביאה לקרע של ממש עם יהדות ארה"ב (התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית), לאחר שנתניהו בלחץ החרדים ביטל את "מתווה הכותל" והסאגה התגלגלה שוב לבג"ץ.

שתיקתם המביכה של שרי הליכוד, שרובם אגב חילונים או מגדירים עצמם כמסורתיים בדרגה כזו או אחרת (זאב אלקין הוא השר חובש הכיפה היחידי בליכוד), משקפת את אחת התופעות המרתקות במפלגת השלטון ומשפיעה על המערכת הפוליטית בכללותה. בעוד שרוב מצביעי הליכוד הם חילוניים או מסורתיים ועמדותיהם בנושאי דת ומדינה מתונות, צמרת הליכוד מיישרת קו דווקא עם הקו החרדי.

את התופעה הזאת ניתן להציג גם באופן הבא: איך יכול להיות שאישה כמו רגב, ששירתה בצה"ל והגיעה לדרגת תת-אלוף, ומתנהלת כחילונית, טוענת לפתע ש"צו מצפונה" אינו מאפשר לה לנהוג באופן שוויוני כלפי נשים?

ההסבר לכך הוא אינסטרומנטלי. רגב, כמו שאר חברי הכנסת והשרים בליכוד, נתונה להשפעתה של קבוצת הלחץ הגדולה במפלגה: ימין קיצוני, מתנחלים וחרד"לים. מדובר באלפים רבים של מתפקדים, ששותפים בבחירת רשימת הליכוד לכנסת. בעניין הכותל, הופעל על רגב לחץ מצד רבנים וגורמים בכירים מקרב החרד"לים, מה שגרם לה להרחיק את עצמה "מהצרה הזאת". ביום פקודה, רגב מאמינה, היא תזכה בתמיכתם.

נכון שרוב מצביעי הליכוד מחזיקים בעמדות חילוניות, אבל רגב ומרבית השרים לא סופרים אותם. רובם הרי לא משתתפים בבחירת רשימת הליכוד לכנסת. הפער הזה הוצג במלוא עוצמתו בסקר שפורסם השבוע באתר וואלה [9 ביולי] על רקע משבר מתווה הכותל. הסקר בוצע עבור התנועה הרפורמית על ידי מכון הסקרים הוותיק "דיאלוג" בקרב מצביעי ליכוד.

לפי הסקר, 71% ממצביעי הליכוד תומכים בהכרה של מדינת ישראל בכל זרמי היהדות, לעומת 29% בלבד שמתנגדים; עוד עולה מהסקר, שרוב הליכודניקים תומכים בתחבורה ציבורית בשבת ובנישואים אזרחיים: 63% אמרו שהם תומכים במסלול של נישואים אזרחיים, ו-65% תומכים בהפעלה של תחבורה ציבורית בשבת.

ממצאים אלה משקפים את התהליך שעבר על מפלגת השלטון מאז 2005 – השנה בה בוצעה ההתנתקות מעזה ופונו יישובי גוש קטיף. זו הייתה נקודת שבר גדולה בליכוד שהביאה פחות משנה לאחר מכן לפילוג המפלגה בידי ראש הממשלה אריאל שרון ולהקמת קדימה. כמעט מחצית מבכירי הליכוד עזבו את המפלגה לקדימה, ונותרה בה הקבוצה היותר ניצית ימנית בראשות בנימין נתניהו.

ההתנתקות נחשבת לטראומה הגדולה ביותר עבור מפעל ההתנחלויות וגרמה לחשבון נפש בקרב מתנגדיה. במטרה למנוע מקרה נוסף בו ראש ממשלה יפנה יישובים ביהודה ושומרון, החלה תנועת התפקדות גדולה לליכוד. הרעיון של בכירים ביש"ע היה פשוט: התפקדות במספרים גדולים לליכוד, שהיא מפלגת הימין הגדולה, ודרכה לזכות בהשפעה מבלי להיות מחויבים למפלגה בבחירות לכנסת. כלומר, התפקדות פיקטיבית לשם השפעה בלבד.

זו בדיוק הסיבה לכך שבמערכות הבחירות האחרונות רואים פער בין מספר המתפקדים לליכוד בהתנחלויות לבין מספר מצביעי ליכוד בפועל, שכן רובם מעדיפים לבחור בבית היהודי.

התוכנית שלהם הצליחה מעל המשוער, ומה שהחל כמהלך זוחל, שלא טופל, נותן את אותותיו כעת. קבוצת הלחץ הזאת גוזרת גורלות ומצליחה להסיט את צמרת המפלגה אל מחוזות הימין הקיצוני המדיני, ובענייני דת ומדינה לכיוון החרדים. הדבר כמובן משפיע על מדיניות הממשלה, בעיקר בהרכב הנוכחי הימני-חרדי שלה.

בעבר האמין נתניהו כי הימין הקיצוני הוא משקולת על גב הליכוד, ולקראת בחירות 2009 אף ניסה להרחיק אותם. בהמשך הוא ויתר, אולי משום שהבין שהדבר לא פוגע בפופולריות שלו כמועמד לראשות הממשלה.

בליכוד עדיין זוכרים את המפלה שנחל נתניהו במאי 2012, כשביקש להיבחר לתפקיד נשיא ועידת הליכוד אך נאלץ להודות בתבוסה משפילה לדני דנון, שנתמך על ידי הימין הקיצוני. נתניהו היה אז ראש ממשלה ודנון בסך הכל חבר כנסת שידע להתחבר למקור הכוח במוסדות הליכוד. אחד משרי הליכוד ששהה לידו באותו ערב משפיל, סיפר שנתניהו היה המום למראה ים הכיפות השחורות מהבמה, מחזה שלא היה מוכר עד אז בליכוד שהיא מפלגה חילונית בבסיסה. אולי זה היה הרגע בו נתניהו הבין שהמלחמה אבודה.

יש בליכוד חברי כנסת ושרים שסולדים מהכניעה לחרדים, אך הם לא יעזו לומר זאת בפומבי מחשש לנקמתם. אחרים, כמו רגב והשר לשעבר גדעון סער, החלו להתחזק בשנים האחרונות, והם מרבים להעלות לרשתות החברתיות את תמונותיהם בהקשרים דתיים.

כל עוד נתניהו בשיא עוצמתו, המצביעים יהיו סלחניים נוכח כניעת צמרת המפלגה לחרדים ולימין הקיצוני. אולם אחרי עידן נתניהו, הליכוד עשוי להתגלות במלוא הקצנתו ולהבריח מצביעים. על זה בכיריו צריכים לתת את הדעת עכשיו, כשהם מתרפסים מול קבוצות הלחץ הקיצוניות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: benjamin netanyahu, israeli settlements, kadima, ultra-orthodox, israeli politics, likud

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept