ישראל פולס

בשמאל מודאגים: ברית נתניהו-טראמפ מסכנת את ישראל

p
המחבר
בקצרה
בעוד רובה של הקשת הפוליטית מברכת על מהלכים כמו העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, פוליטיקאים מהשמאל מזהירים כי היחסים הטובים עם נשיא ארה״ב עלולים להזיק לאינטרסים הישראליים, במיוחד בכל הקשור לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים, לסוגיה האיראנית ולקשר עם יהדות ארה״ב.

הנשיא האמריקאי דונלד טרמאפ הוא ככל הנראה המנהיג השני בפופולריות שלו בישראל, אחרי ראש הממשלה בנימין נתניהו. עמדותיו כלפי איראן ונגד פתרון שתי מדינות, העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, האור הירוק שהעניק להרחבת ההתנחלויות – או לפחות מעין הסכמה שבשתיקה - והגיבוי האמריקאי לפעילות הצבאית של ישראל ברצועת עזה ובסוריה, הפכו אותו בעיני ישראלים רבים, במיוחד בצד הימני של המפה, לנשיא הפרו-ישראלי ביותר בעת האחרונה. נאומיו בסוגיות הקשורות לישראל נשמעים כאילו נתניהו כתב אותם בעצמו.

ואולם בשמאל הישראלי רבים חולקים על התפיסה הזו של טראמפ. ליתר דיוק, רבים מהם מאמינים שציר טראמפ-נתניהו מסכן את ישראל, מדינית וגם אסטרטגית.

יו״ר יש עתיד יאיר לפיד וגם יו''ר העבודה אבי גבאי שיבחו שניהם את העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. על רקע הפופולריות הגואה של טארמפ בישראל, שניהם נמנעים מלבקר אותו. עם זאת, בכירים במחנות שלהם מציינים כי לברית בין טראמפ לנתניהו עלולות להיות גם השלכות אזוריות מסוכנות בארבעה אפיקים עיקריים.

הראשון הוא פתרון שתי המדינות. לאחר שטראמפ הכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל (6 בדצמבר) אמר גבאי ''חשוב שההכרזה האמריקאית תלווה בצעדים בוני אמון משני הצדדים שיחזירו את התקווה למזרח התיכון ויתניעו בחזרה את תהליך השלום". גבאי הוסיף כי הנעת התהליך אפשרית, וכי יש לקוות שהמהלך של טראמפ ישפיע על אתחול משא ומתן. כך, בעוד רובה של הקשת הפוליטית ברכה על העברת השגרירות האמריקאית, הרי שפוליטיקאים מהשמאל הזהירו מפני מהלך מבודד שלא ילווה בתהליך שלום ריאלי. מצב כזה, כך נטען, עלול להזיק לאינטרסים הישראלים.

בכיר לשעבר במערכת הביטחון, וכיום מקולות האופוזיציה הדומיננטיים, הצביע על כך שירושלים היא הסוגיה הטעונה ביותר עבור הפלסטינים, הערבים והמוסלמים כולם. ומשום כך, העברת השגרירות עוררה מחדש רגשות חזקים נגד ציר טראמפ-נתניהו. הבכיר לשעבר הסביר כי ככל שידוע לו, ממה ששמע מפי מקורות אמריקאים מהימנים ביותר, תוכנית השלום העתידית של ארה"ב תהיה חד-צדדית (לטובת ישראל). הוא מעריך שתוכנית כזאת תידחה מכל וכל, הן על ידי הפלסטינים והן על ידי מרבית העולם הערבי. לדבריו, תנועת ההתיישבות ומנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, חווים כעת מעין התגשמות חלום, ולכן הם מפעילים לחץ על נתניהו לספח לישראל חלקים משטחי C שבגדה המערבית (שנמצאים כיום בשליטה ישראלית).

הבכיר לשעבר, ששוחח עמנו בעילום שם, הוסיף בכעס זהיר: "טראמפ והממשל הימני שלו אינם מבינים שפתרון שתי המדינות הוא אינטרס כמעט קיומי עבור ישראל, אם היא רוצה להישאר דמוקרטיה יהודית ולא להידרדר למדינה אפרטהייד דו-לאומית".

האפיק השני המאיים על האינטרסים הישראלים הוא המדיניות של ארה''ב כלפי איראן. עמיתי בן כספית כבר הצביע ב-23 במאי על כך שבמערכת הביטחון בישראל לא כולם תמימי דעים מול המהלך האמריקאי של "הכל או כלום״.

הבכיר עמו שוחחתי הוא שותף להשקפה הזאת, לפיה העסקה במתכונתה הנוכחית עדיפה על החתירה נגדה, שכן היא מרחיקה את איראן מפיתוח נשק גרעיני. הוא מאמין עם זאת שיש לשפר את העסקה, במיוחד בסוגיית הטילים הבליסטיים של איראן. האיש אינו מאמין שארה"ב מתכוונת להשתמש בכוח צבאי נגד איראן, ולדעתו, נסיגתו של טראמפ מעסקת הגרעין עלולה בטווח הארוך לבודד את ישראל בעימות המתמשך שלה מול טהרן.

אפיק מסוכן נוסף של הציר טראמפ-נתניהו הוא יחסיה של ישראל עם יהדות ארה''ב. הבכיר לשעבר ביקר בחריפות את נתניהו, שמעורר את חמתה של המפלגה הדמוקרטית בארה"ב, וגם רבים מתומכיה בקהילה היהודית (יותר יהודים אמריקאים הצביעו לקלינטון מאשר לטראמפ בבחירות האחרונות). הוא הוסיף וציין כי ב-2018 עשוי להשתנות הרכבו של הסנאט, ושב-2021 עשוי לשבת נשיא דמוקרטי בבית הלבן; מדיניותו של נתניהו, טען האיש, קצרת רואי ומסוכנת מאוד.

נושא אחרון, אך לא פחות חשוב, הוא הקשרים של ישראל עם האיחוד האירופי. ציר טראמפ-נתניהו מעניק לישראל אמנם את תמיכתה של בעלת הברית החשובה ביותר שלה, אך יש לו גם השלכות שליליות על קשריה של ישראל עם שותף הסחר העיקרי של שלה (האיחוד האירופי), הנמצאים כיום בשפל חסר-תקדים בין היתר על רקע מדיניות הבנייה בהתנחלויות של ישראל. צרפת למשל גינתה את ישראל השבוע (28 במאי) על רקע ההחלטה להרוס את הכפר הבדואי חאן אל אחמר, וציינה כי הכפר מצוי באזור ''בעל חשיבות אסטרטגית לפתרון שתי המדינות״.

גורם בכיר במשרד החוץ, המקורב לראש הממשלה נתניהו, אמר לאל-מוניטור שהברית בין טראמפ לנתניהו מרגיזה מאוד את השמאל הישראלי. נתניהו נרגש מהתמיכה העזה והבלתי-מסוייגת כמעט מצד בעל הברית החשוב ביותר שיש היום לישראל. ראש הממשלה רואה בכך הוכחה לצדקת דרכו, השקפותיו ומדיניותו ארוכת השנים, ואור ירוק מצד ארה"ב להמשיך במדיניות האנטי-איראנית שלו, וכן בהתנגדות לפתרון שתי מדינות ולהמשך הרחבת ההתנחלויות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: two-state solution, donald trump, jerusalem, israeli settlements, us embassy, us-israeli relations, benjamin netanyahu, iran deal

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept