ישראל פולס

השבוע בו קרסה האופוזיציה

p
המחבר
בקצרה
אבי גבאי ויאיר לפיד לא מציגים אלטרנטיבה ביטחונית או מדינית לנתניהו ולא מקיימים שיתוף פעולה אפקטיבי בכנסת להחלפת שלטונו. במקום זה שניהם נלחמים זה בזה ויורדים בסקרים.

כשנבחר אבי גבאי ביולי 2017 לעמוד בראש מפלגת העבודה, היה יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד בין מברכיו הרבים. לפיד איחל לו הצלחה וציין שהפוליטיקה הישראלית זקוקה לאנשים טובים כמוהו.

פחות משנה אחרי, מתנפצת אל קרקע המציאות בקול רעש גדול האפשרות ליצירת מחנה שמאל-מרכז משמעותי מול הימין, שיוביל להחלפת השלטון. גבאי ולפיד – שני מנהיגי מפלגות האופוזיציה המשמעותיות, לא רק שלא הצליחו לקיים שיתוף פעולה אפקטיבי בכנסת להחלפת שלטון נתניהו אלא שהם עסוקים עד מעל לראש במלחמת הכפשות הדדיות.

המרוויח העיקרי הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא אינו נדרש לבזבז אנרגיה ומשאבים מול אופוזיציה לוחמת המנסה להפיל את ממשלתו, ורואה איך שני המבקשים להחליפו נלחמים זה בזה. בהיסטוריה הפוליטית של מדינת ישראל מעולם לא נמצאה האופוזיציה במצב כל כך חמור, עד שראשיה צריכים להתפלל שהבחירות הבאות יידחו למועד מאוחר ככל האפשר.

סקר המנדטים האחרון שפרסם ערוץ 10 ביום שישי [8 ביוני] מספר את סיפורה העגום של האופוזיציה במדינת ישראל. כשלוש שנים לאחר הבחירות [2015], הליכוד בראשות נתניהו מתחזק ל-31 מנדטים; יאיר לפיד, שעד לפני שנה נחשב בסקרים למועמד ריאלי לנצח את נתניהו, מגיע ל-18 מנדטים בלבד; ואבי גבאי בראשות העבודה, שנסק בסקרים אחרי בחירתו לראשות העבודה ודיבר ברצינות על ראשות הממשלה, מתרסק ל-13 מנדטים.

המשמעות העיקרית של הסקר הזה היא כי למחנה השמאל-מרכז אין מועמד להתמודדות ריאלית על ראשות הממשלה מול נתניהו. בתקופה בה לפיד היה גבוה בסקרים ואיתגר את הליכוד, הוא יכול היה לנהל קמפיין על ראשות הממשלה וגם להיתפש כראש ממשלה פוטנציאלי. ככל שהיחלשותו בסקרים נמשכת, אין לטענה הזאת תוקף במציאות המתהווה. המנדטים שאיבד התפזרו לכל עבר, רובם כנראה ממתינים על הגדר. גבאי מצדו, אחרי שכשל בקמפיין להבאת מצביעי ימין, חזר לקושש קולות במחנה השמאל-מרכז כאשר יש עתיד הפכה ליעד המרכזי מבחינתו להגדלת האלקטורט של העבודה.

השבוע התברר כי גבאי ממקד את כל הכוח במלחמה מול לפיד. ביום שני [11 ביוני] נחשף כי מאחורי קמפיין ההכפשות ברשת נגד יו"ר יש עתיד עומד לא אחר מאשר יו"ר המחנה הציוני, ולא נתניהו כפי שטען תחילה לפיד. על פי הפרסום, גבאי מפעיל חברה אנונימית למדי בשם "ספוטלייט מחקרים פוליטיים", אשר מפלגת העבודה היא הלקוח המרכזי שלה. דפי פייסבוק כמו "לא פראיירים" ו"חלאס יאיר" שם תוקפים את לפיד בבטן הרכה – חוסר ניסיונו הביטחוני, הם כנראה עבודה של ספוטלייט.

באחד הפוסטים בדף "חלאס יאיר" נכתב: "דמיינו את זה. אמצע הלילה, על הקו ראש המוסד, מודיע שנמצאו הוכחות לקיום כור גרעיני. מהצד השני ראש הממשלה... יאיר לפיד. מה יאיר עושה? מורח עוד ג'ל? מסתכל על הפרומטר ומגלה שלא כתוב שם כלום? זה האיש שיחליט אם אנחנו נלך למלחמה, אם נחסל את האיומים או לא? מפחיד...".

גבאי לא התנער מהחשיפה והמשיך לתקוף באכזריות את לפיד. בתגובת מפלגת העבודה נאמר בין השאר: "קמפיין ההתבכיינות של לפיד איננו ברור לנו...מי שנכנס להיסטריה מעמוד פייסבוק, שמציג אמת ועובדות מבוססות בלבד, צריך לברר עם עצמו אם בחר במקצוע הנכון". ביש עתיד הגיבו מנגד כי "אופן הפעולה של המחנה הציוני והלחץ שמפעילה לשכת נתניהו נובעים מכך שהציבור מבין כי הבחירות הבאות יהיו בין נתניהו ללפיד. עצוב שהמחנה הציוני מבטל את זמנו ומבזבז כספי ציבור במקום להוביל לשינוי לטובת המדינה".

לפיד וגבאי מצויים כעת בסחרור בתוך מפלגותיהם בשל ירידתם בסקרים. בעוד יו"ר יש עתיד הוא השליט הכל יכול ואין לו אופוזיציה בביתו הפוליטי, גבאי מתמודד עם יריבים מבית הטוענים כי הוביל את המפלגה לשפל. יו"ר המפלגה ושר הביטחון לשעבר עמיר פרץ אף עושה זאת בגלוי. ביום שלישי [12 ביוני] פורסמו בערוץ 10 הקלטות ממפגש סגור בה נשמעים גבאי ופרץ מנהלים מלחמת האשמות. גם זה כמובן לא תורם למחנה הציוני בניסיונות לזכות באהדת הציבור.

התחושה היא שגבאי ולפיד, ביחד ולחוד, אינם מצליחים לייצר אלטרנטיבה רעיונית לנתניהו – לא בתחום המדיני ולא בתחום הביטחוני. במקרים רבים מדי בחודשים האחרונים הם נאלצו לברך את נתניהו על הצלחותיו: העברת השגרירות לירושלים או ביטול הסכם הגרעין עם איראן, הנובעים מיחסיו המצוינים עם טראמפ. גבאי ולפיד אינם נתפסים כשחקנים במשקל שווה מול נתניהו, מר ביטחון, שבחודשיים האחרונים הצליח לתמרן באחריות בין חזית הצפון (סוריה) לחזית הדרום (עזה).

מצבה הקשה של האופוזיציה נובע גם מהיותו של נתניהו יציב פוליטית חרף החקירות הפליליות נגדו. שניהם, גבאי ולפיד, כשלו עד כה בניסיון להעביר אליהם קולות מהימין. נתניהו לא רק שלא איבד תמיכה במחנהו אלא אפילו התחזק. בסופו של דבר ניסיונותיהם למשוך מצביעי ליכוד גרמו להם נזק במחנה השמאל-מרכז, שלא אהב את ההתרפסות בפני הימין, בעיקר במקרה של גבאי.

למעשה לאופוזיציה אין מנהיג ובכך טמונה קריסתה. על הרקע הזה ניתן להסביר את הניסיונות הבהולים של לפיד וגבאי למצוא שחקני חיזוק ביטחוניים בדמות הרמטכ"לים לשעבר.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: labor party, zionist camp, yesh atid, yair lapid, avi gabbay, benjamin netanyahu, israeli politics

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept