מפלגה בדיכאון מחכה לגנץ שיבוא ויושיע

חברי הכנסת של מפלגת העבודה רואים בעיניים כלות את המנדטים בורחים מהם ומתפללים, ממש כך, לבואו של בני גנץ. מבחינתם, ברגע שהרמטכ"ל לשעבר יסכים להוביל את העבודה בבחירות, הם כבר ידאגו להזיז את גבאי ממקומו כמספר 1.

al-monitor .

נושאים מכוסים

israeli elections, israeli politics, labor party, avi gabbay, benny gantz

יונ 15, 2018

"רק מי שבא מלא אנרגיה ורעב לתפקידים יהיה שר אצלי" – ההכרזה הזאת של יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי בראיון לגל"צ ביום חמישי בבוקר [14 ביוני] התקבלה בגיחוך מהול בייאוש בקרב חברי הכנסת של מפלגתו. "על איזה שרים הוא מדבר? המצב כל כך גרוע שאנחנו עסוקים רק בהישרדות (אישית), רובנו לא נחזור לכנסת אם ההתדרדרות בסקרים תימשך", אמר לאל-מוניטור בדכדוך אחד מחברי הכנסת בעבודה שהקשיב כמו חבריו לראיון ולא הצליח לראות אור בקצה המנהרה.

גבאי, עלה לשידור בסופו של אחד השבועות הקשים שעברו עליו מאז כבש בסערה ובהפתעה את ראשות מפלגת העבודה לפני 11 חודשים [יולי 2017]. זה לא רק הסקרים הרעים או מלחמת ההכפשות הנמוכה עם היו"ר לשעבר עמיר פרץ שנחשפה בערוץ 10, אלא בעיקר הפרסומים המתגברים שאוטוטו הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ בא להחליפו – כמוצא אחרון להצלת המפלגה. אף שכל הצדדים מכחישים שיש הסכם חבירה בין גנץ לעבודה, הלחשושים בעניין והספקולציות לא מרפים מגבאי והופכים אותו לברווז צולע, שכלל לא בטוח שיצליח לצלוח את המהמורות ולשרוד כיו"ר המפלגה עד הבחירות הבאות ב-2019.

ובעוד גבאי מנסה לשדר עסקים כרגיל ומפגין ביטחון ביכולתו לנצח את נתניהו בבחירות, חברי הכנסת של המחנה הציוני ובעיקר של מפלגת העבודה מסתובבים בסוג של דיכאון. כשגבאי נשאל בראיון בגל"צ האם הוא יכול להצהיר כי הוא יהיה מועמד העבודה בבחירות, הוא השיב "בוודאות".

אלא שמול הוודאות וביטחונו העצמי המופגן של גבאי, חברי הכנסת במפלגתו חשים חוסר ודאות בנוגע לעתידם ומתפללים, ממש כך, לבואו של גנץ.

גנץ, אגב, לוקח את הזמן. הוא לא החליט עדיין ומן הסתם גם מוטרד מהבלגן הפנימי במפלגת העבודה. הריבים בין פרץ לגבאי הם לא מקדמי מכירות טובים, בעיקר כשיש בפניו עוד שתי אופציות לפחות: חבירה ליש עתיד והפיכתו מיד למספר 2 של יאיר לפיד או הקמת מפלגה חדשה בראשותו.

מטעם מפלגת העבודה מדברים עמו כל העת. לא רק שגבאי היה מקבל אותו מיד בזרועות פתוחות כמספר 2, אלא גם ח"כים אחרים שנפגשים עימו, לעתים מאחורי גבו של היו"ר, מבטיחים לרמטכ"ל לשעבר שברגע שיגיד "כן" הם כבר ידאגו להזיז את גבאי ממקומו כמספר 1.

גבאי שומע את הקולות אבל משדר ביטחון כי הוא זה שיוביל את העבודה בבחירות הבאות. הביטחון הזה אינו תואם את מה שקורה לו מתחת לאף ממש. לא ברור עד כמה גבאי מודע לעוצמת השפל והייאוש של חברי מפלגת העבודה, אשר רואים בעיניים כלות את המנדטים בורחים מהם. העובדה שגם יאיר לפיד קורס בסקרים אינה מנחמת ואינה מסייעת להעלאת מצב הרוח, מכיוון שהמנדטים שזולגים מיש עתיד אינם חוזרים לעבודה אלא חונים על הגדר או עוברים למפלגתה החדשה של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס.

לדברי ח"כ בעבודה, גבאי אולי לא מודע לכך, אבל ברגע שגנץ יקבל החלטה ויגיד שהוא בעניין להוביל את העבודה בבחירות, לגבאי לא תהיה בכלל ברירה. "כשנבוא אליו עם הסקרים, שגנץ מביא עשרים מנדטים ויותר, ויש סקרים כאלה, איך הוא ישכנע אותנו שהוא ינצח את ביבי?", הוא אומר לאל-מוניטור.

לגבאי, שזה מקרוב הגיע למפלגה, אין עורף פוליטי חזק בקרב חברי העבודה ובכיריה שיוכל להגן עליו ביום פקודה. שלי יחימוביץ' נחשבת למקורבת מאוד ובת ברית, אך ספק רב אם היא תצליח להגן עליו במידה שלא יתרומם בסקרים.

גבאי הוא ללא ספק סוס עבודה, מאוד חרוץ ומאוד אמביציוזי. אבל במבחן התוצאה הוא כשל ואינו מצליח לשים קץ למגמת ההתדרדרות הנמשכת כבר חודשים. ככל שמועד הבחירות יתקרב, וכעת ההערכה הרווחת במערכת הפוליטית כי הן יוקדמו לתחילת 2019, הלחץ על גבאי ודאי יגבר.

את המצב הקשה במחנה הציוני, סיעת האופוזיציה הגדולה ביותר עם 24 מנדטים, מתאר חבר כנסת נוסף כך: "אנחנו עצבניים ומוטרדים. רובנו לא נחזור לכנסת וזה מגביר את המתח בתוכנו. יש הרבה מריבות. הפכנו לחבורה של זאבים בודדים שלא מסתערים ביחד אלא טורפים אחד את השני. ברור לנו שאבי גבאי כבר לא יצליח להתרומם לבד ושצריך אדם מבחוץ שיציל אותנו. גנץ הוא האיש המתאים, רמטכ"ל לשעבר עם דימוי טוב".

לדבריו, גבאי לא הצליח להפוך את הח"כים לקבוצה שמסתערת על המטרה, "אין אידיאולוגיה ברורה כי הוא כל הזמן שולף אמירות בלי להתייעץ איתנו ואין דיונים סוערים בסיעה".

ביום שישי בבוקר [15 ביוני] התעוררו חברי הכנסת של העבודה לעוד כותרת בעייתית בנוגע ליו"ר. בעיתון מעריב פורסם כי גבאי ניהל משא ומתן מתקדם להצטרפות לאחת מחברות הגז לפני כניסתו לפוליטיקה. בהמשך, הוא הפך ליריב המושבע של חברות הגז וניהל נגדן קמפיין. בעת הפריימריז לראשות העבודה גבאי הפך את המאבק במתווה הגז לדגל עיקרי, אך לא גילה לחבריו (כך טוען העיתון) את דבר המשא ומתן שניהל מוקדם יותר.

גבאי פרסם תגובה ארוכה לתקשורת בה הוא טען שדיווח בעבר על המשא ומתן, ושכעת מישהו החליט למחזר סיפור שכבר פורסם. ייתכן שגבאי צודק, אבל פרסום התגובה לא צמצם את אווירת התבוסה בעבודה, או את התחושה שגבאי מתחיל להוות משקולת עליה.

האם גבאי יפנה את מקומו מרצונו החופשי אם גנץ יצטרף? ח"כים בעבודה מודים שאין להם מושג. "התחושה היא שאנחנו לא מספיק מכירים אותו כדי לדעת מה יעשה ברגע האמת", אומר ח"כ ותיק במפלגה, "אני מקווה שהוא יפעל לטובת המפלגה".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
הניצחון המר של הרשימה המשותפת
שלומי אלדר | | מרץ 3, 2020
הניצחון חסר התקדים של נתניהו לא יציל אותו מהמשפט
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 3, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020