הקרב על ראשות עיריית ירושלים: ההימור של אלקין

השר זאב אלקין הפגין אומץ פוליטי כשהחליט להתמודד על ראשות עיריית ירושלים בזמן שנתניהו מתעלם ממנו ואינו מעניק לו (בינתיים לפחות) תמיכה רשמית, ויריבו העיקרי על התפקיד הוא משה ליאון המקורב מאוד לשר הביטחון.

al-monitor .

נושאים מכוסים

knesset, benjamin netanyahu, yisrael beitenu, zeev elkin, mayor, jerusalem, nir barkat

יונ 5, 2018

ביום חמישי האחרון [31 במאי], לאחר שהבין שראש הממשלה בנימין נתניהו אינו מתכוון לתת לו את ברכת הדרך, לפחות לא בשלב הזה, הצהיר השר זאב אלקין, מבכירי הליכוד, כי החליט להתמודד על ראשות עיריית ירושלים. אלקין ציין כי הוא רואה בתפקיד אתגר ברמה הלאומית ולכן הוא "מוכן לוותר על משרה של שר בכיר וחבר קבינט".

אלקין, המשמש כשר לירושלים ולהגנת הסביבה, ניסה במשך שבועות לזכות בתמיכתו הרשמית של ראש הממשלה וקיווה שיכריז עליו כמועמד הליכוד בבחירות לרשויות המקומיות שיתקיימו ב-30 באוקטובר 2018, אך נתניהו משך זמן. ההתעלמות, שלא לומר ההתעללות, של נתניהו באלקין נובעת ממערכת היחסים המתוחה בין השניים ותחושות מצטברות בבית ראש הממשלה כי אלקין אינו נאמן עד הסוף. בין נתניהו לשר הביטחון אביגדור ליברמן התגבשו הבנות לתמיכה משותפת במועמדותו של משה ליאון, מקורבו של יו"ר ישראל ביתנו, אשר התמודד בבחירות הקודמות והובס [2013] וכעת מנסה שוב את מזלו. ליאון שימש כמנכ"ל משרד ראש הממשלה בקדנציה הראשונה של נתניהו (1999-1997), ועד כניסת אלקין לתמונה נחשב למועמד מוביל.

מבחינות רבות, אלקין הימר כאשר קיבל החלטה שלא להמתין עוד לראש הממשלה, לקבוע עובדה בשטח ולהעמיד את נתניהו במצב בעייתי. כמעט כל בכירי הליכוד, כולל שרים בכירים, הצהירו על תמיכתם בו ואיחלו לו בהצלחה, וכעת נתניהו יצטרך להחליט האם הוא יושב על הגדר ונמנע מלתמוך בשר בכיר מהליכוד, שהוא גם בעל סיכויים טובים להיבחר. לזכותו של אלקין ניתן לומר כי הוא הפגין במהלך העצמאי אומץ ויכולת קבלת החלטה בתנאים לא פשוטים כשראש הממשלה מתעלם ממנו. הודעתו טורפת את הקלפים והופכת את ההתמודדות על ראשות העיר הגדולה ביותר בישראל למרתקת בה מעורבים באופן ישיר שר הביטחון וראש הממשלה.

בראיון מקיף שהעניק אלקין לעיתון הארץ [17 במאי] הוא הציג משנה סדורה בכל הנוגע לאופן בו הוא רואה את תפקיד ראש עיריית ירושלים. אלקין הגדיר את עיר הבירה כ"מעבדת העתיד" של מדינת ישראל, והסביר כי שליש מהאוכלוסייה בעיר היא ערבית (השכונות במזרח ירושלים), שליש חרדים ושליש הם כל השאר (חילונים) – וכך בדיוק, הוא מאמין, יהיה הרכבה של מדינת ישראל בעוד דור. לכן ירושלים לדעתו תשמש בשנים הקרובות מודל לחיים עם פילוח דמוגרפי שכזה.

על פי סקרים שבוצעו לאחרונה, אלקין וליאון הם המועמדים הבולטים לראשות עיריית ירושלים והקרב ביניהם צמוד. שניהם נדרשים כעת לתמרן בין תושביה החרדים, הדתיים והחילוניים של העיר מתוך נקודת מוצא שאי אפשר לנצח עם תמיכת קבוצה אחת בלבד.

האתגר הראשון הונח לפתחם כבר ביום ראשון [3 ביוני], כשסגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה – המפלגה החרדית הגדולה, התנה את תמיכת החרדים במועמד שיבטיח לסגור את מתחם הבילויים בשוק מחנה יהודה. מדובר במתחם מסעדות פופולרי, סמל החילוניות והשפיות בעיר, שליצמן רואה בו "מתחם הוללות ופריצות". כל המתמודדים לרבות ליאון ואלקין, שניהם אגב חובשי כיפה, לא נבהלו והודיעו כי המתחם ימשיך לפעול גם לאחר הבחירות.

ליצמן אמנם רשם הפסד, אבל העובדה שניצל את מערכת הבחירות לסחטנות חרדית מהווה סימן לבאות, כשעל הפרק עומדת דרישת החרדים לסגור מתחמי בילויים בירושלים בשבת.

תפקיד ראש עיריית ירושלים נחשב מאז ומתמיד אטרקטיבי, שקול לתפקיד שר בכיר בממשלה. לא רק בשל תקציבי הענק והאתגר שבניהול עיר גדולה ומורכבת, אלא בשל המעמד הכמעט ממלכתי של מי שעומד בראש עיר הבירה של מדינת ישראל. בשנים האחרונות, ככל שנתניהו ושרי הליכוד ובהם אלקין מינפו את המותג "ירושלים" כסמל לפטריוטיות ימנית (העברת שגרירות ארה"ב לירושלים הוסיפה לה מימד של מרכזיות), גברה בהתאם גם האטרקטיביות של תפקיד ראש העיר. מאז נבחר אהוד אולמרט לראש הממשלה, שבתפקיד קודם כיהן כראש עיריית ירושלים, נוספה לתפקיד הילת שלטון.

בעוד ההתמודדות על התפקיד הנחשק – ראשות אחת הערים המפורסמות בעולם, נראית מסקרנת ומתוחה מרגע לרגע, האתגרים שנצבים בפני מי שייבחר להנהיג את ירושלים בחמש השנים הבאות הם עצומים.

ירושלים 2018 היא העיר הגדולה והצפופה בישראל עם כמעט 900,000 תושבים, רבים מהם נחשבים עניים. היא מדורגת ראשונה בקרב הערים הגדולות בהגירה שלילית עקב נטישת צעירים (נכון ל-2016) וסוחבת גירעון כבד. ירושלים היא גם מקור תמידי למתיחות ביטחונית, לקונפליקטים בין-דתיים ולמתחים ומאבקים בין חרדים לחילונים.

במובן הזה לאלקין ולליאון, שניהם אנשי ימין, יש יתרון על פני מועמדים אחרים בהיותם מחוברים לשלטון. זה עשוי להקל עליהם בגיוס תקציבים לעיר, בקידום פרויקטים גדולים ובהתנעת הכלכלה העירונית.

שניהם גם נחשבים למנוסים פוליטית. בשנים האחרונות ליאון מכהן כחבר מועצת עיריית ירושלים וצבר ניסיון והיכרות קרובה עם הפוליטיקה העירונית. אלקין לעומתו נעדר ניסיון כזה, אבל כשר לענייני ירושלים הוא מביא עמו מבט מאקרו על העיר המסובכת ובעיותיה הרבות. בכל הנוגע ליכולות פוליטיות, אלקין הוא אחד הפוליטיקאים המתוחכמים והערמומיים בליכוד, מה שיסייע לו מן הסתם בבניית קואליציות ובריתות עוד לפני הבחירות. כעת נותר רק לראות אם ההימור שלקח אכן יתגלה כמהלך פוליטי מבריק.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020