המבחן של חמאס: הסדרה או הסלמה?

בירושלים רואים בהפגנה ב-5 ביוני ברצועת עזה נקודת מבחן לרצינות ההצעות של חמאס להפסקת אש ארוכת טווח: אם התנועה תמנע עימותים אלימים ליד הגדר - ישראל תשקול לראשונה לעשות הקלות משמעותיות על הרצועה

al-monitor .

יונ 4, 2018

שני אירועים חמורים סיכנו בסוף השבוע האחרון את הפסקת האש שהושגה בין חמאס לישראל בתיווכה של מצרים, לאחר סבב הלחימה בשבוע שעבר. האירוע הראשון היה חידוש ההפגנות סמוך לגדר הגבול בין ישראל לרצועת עזה ביום שישי (1 ביוני) והריגתה של המתנדבת הרפואית רזאן אנג'אר, לטענת הפלסטינים מאש חיילי צה״ל. האירוע השני הגיע יממה אחר כך, כשנורו שוב פצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום, ככל הנראה על ידי ארגונים פלסטיניים המוגדרים בצה"ל "סוררים", שאינם סרים למרותו של חמאס. ייתכן שהירי בא בתגובה למותה של אנג'אר, שבהלווייתה השתתפו עשרות אלפים - מספר שזכור רק מהלוויותיהם של מנהיגי חמאס שישראל התנקשה בהם בעבר.

כל תקרית כזאת היא תזכורת לכך שגם אם שני הצדדים אינם מעוניינים כעת להגיע לעימות צבאי רחב, כל עוד עזה סוערת לא ניתן להבטיח שההבנות יחזיקו מעמד.

האירוע הבא שיעמיד את הפסקת האש למבחן יתקיים ביום שלישי ב-5 ביוני, לציון 51 שנים למלחמת ששת הימים וכיבוש הרצועה. בשבועות האחרונים סימנו בחמאס כמה תאריכי מפתח שבהם אמורות להתקיים הפגנות המוניות. היום הזה, שהפלסטינים מכנים ״הנכסה״, מסתמן כאתגר נוסף להבנות ולחיילי צה״ל שינסו לבלום מפגינים ליד הגדר.

מלבד ההיערכות הצבאית להפגנה והחשש שהיא תהפוך לעוד יום של שפיכות דמים כמו בחודש שעבר, בו נהרגו יותר ממאה פלסטינים ואלפים נפצעו, בירושלים פועלים גם בזירה המדינית כדי להקפיד שהאירוע לא ייצא משליטה. ישראל העבירה מסר לחמאס שלפיו יום שלישי 5 ביוני הוא יום מבחן לקידום הקלות על הסגר ולניסיון להגיע להסדרה ארוכת טווח עם הרצועה. זו הפעם הראשונה מאז שישראל הטילה את הסגר ב-2007 שהיא מדברת באופן ברור וגלוי על הסדרה אפשרית בינה לחמאס. 

מקור ביטחוני ששוחח עם אל-מוניטור בעילום שם אומר כי הדברים הובהרו חד משמעית בשיחות שניהלו המצרים עם חמאס, ושהובילו להפסקת האש הנוכחית. לדבריו, במערכת הביטחון נשקלות עתה שורת הקלות משמעותיות על הרצועה, במסגרת תוכניות מטה שגובשו בצה"ל במעורבות ישירה של המינהל האזרחי.

צה"ל מן הסתם אינו עוסק במשמעויות המדיניות של הסכם נרחב וארוך טווח מול חמאס הכולל פתיחת מעברים והקמת נמל ימי, אבל כל הצעה שעל הפרק מוצגת לדרג הבכיר של הצבא כדי לקבל חוות דעת על השלכותיה הביטחוניות.

המסרים שהועברו דרך מצרים הם מסוג המקל והגזר: אם חמאס יראה נכונות להרגעת השטח, ועל כך הוא ייבחן בשבוע הקרוב, ישראל תדון באופן חיובי על הסדרה כוללת כזאת.

אחרי שירי הרקטות נפסק בשבוע שעבר (31 במאי), קצין בכיר בפיקוד הדרום חשף בתדרוך לכתבים טפח מהתוכניות וההתלבטויות העומדות בפני הדרג הצבאי והמדיני של ישראל. "צריך לקבל החלטות עם מה שקורה היום בעזה. אפשר להמשיך ולתת למציאות לשחק בנו, לקבל רקטות וללכת להסלמה של המצב. אנחנו בצה"ל מוכנים להיכנס לתוך עזה וגם לנהל אותה במקרה הצורך ביום שאחרי המלחמה. אבל אפשר גם להחליט שזה זמן טוב להסדרה בעזה, ויש מספר הזדמנויות״. לדברי הקצין הבכיר, ״כגודל הוויתורים של חמאס כך יכול להיות גודל ההסדרה. חמאס צריך להפסיק את בניית המנהרות, ולהפסיק את פעולות הטרור נגדנו".

בשבועות האחרונים פורסם כי חמאס העביר לאחרונה הצעות להפסקת אש ארוכת טווח (״הודנה״) באמצעות מצרים וקטאר, בתמורה להקלות משמעותיות בסגר. ישראל עדיין לא השיבה באופן מפורט להצעות האלה, אך היא בוחנת אותן ברצינות יותר מבעבר. בצה"ל לא מדברים על "הודנה" אלא מעדיפים את המונח "הסדרה", שבמסגרתה ייקבעו כללים ברורים להקלות ניכרות על תושבי עזה בתחומים שונים. אם חמאס יתחייב לקבל את התנאים של ישראל, כפי שתיאר אותם בכלליות הקצין הבכיר בפיקוד דרום, ניתן יהיה להתקדם בכיוון הזה.

ההפגנה הצפויה ביום שלישי מהווה מכשול משמעותי. חמאס ממשיך בהכנות לאירוע ולא נראה כאילו בתנועה מתכוונים לוותר עליו. אם גם הפעם יהרגו עשרות פלסטינים שיתקרבו לגדר הגבול, ישראל תמצא את עצמה שוב בפני גינויים והתקפות בינלאומיות כפי שקרה בשבועות האחרונים. במצב כזה, יש להניח שלא תהיה בזמן הקרוב כל התקדמות לכיוון הקלות בסגר והפסקת אש ארוכת טווח. כדי להגיע להסדרה, הממשלה תצטרך להכשיר את הקרקע הציבורית בישראל, להשיג תמיכה פוליטית ולשכנע שמדובר בצעד עם רווח ביטחוני. אם חמאס יבחר להמשיך בהפגנות אלימות - אין דרך שניתן יהיה להתקדם.

המסרים שהועברו לחמאס דרך מצרים התמקדו בהפסקת ירי הרקטות, אבל בישראל רואים בתנועה אחראית גם על ההפגנות ליד הגדר ועל תוצאותיהן. בעוד חמאס יוצא מתוך נקודת הנחה שההבנות שהושגו עם קהיר חלות רק על ירי רקטות או מרגמות, בישראל מתייחסים גם לאירועי הגדר כפעילות טרור ודורשים להפסיקם. כך שבירושלים רואים בהפגנה הקרובה נקודת מבחן לרצינות ההצעות של חמאס להפסקת אש משמעותית.

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, מרוצה מאוד מההישגים שהושגו עד כה באירועי הגדר, כמו חזרתה של רצועת עזה לראש סדר היום הבינלאומי. נכון להיום, נראה כי תנועתו עושה מאמצים גדולים להביא מספר גדול של פלסטינים ביום הנכסה, כדי להמשיך את המומנטום של ההפגנות.

מנהיגי התנועה משוכנעים כנראה שככול שילחצו על ישראל היא תאלץ לפתוח את הסגר או לפחות להקל עליו. הם אינם מבינים כלל פשוט, על פיו שפיכות דמים ואירועים סוערים נוספים על הגדר רק מרחיקים את קבלת החלטות "הגזר" שישראל סוף סוף שוקלת, ומקדמים במקום זאת את צעדי "המקל" אותם הדרג המדיני מעדיף לשלוף.

מאמרים מומלצים

האם "ממשלת הריבונות" תקבל מטראמפ אור אדום?
עקיבא אלדר | | מרץ 3, 2020
נפתלי בנט הוא נזק במשרד הביטחון
שלומי אלדר | | פבר 25, 2020
הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
ירח הדבש המוזר בין נתניהו לסינוואר
בן כספית | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 21, 2020
האנטי-נורמליזציה בגדה צוברת תאוצה: מה יעשו ארגוני השמאל?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020