לקראת אישור חוק הגיוס, נראה שנתניהו צלח עוד משבר פוליטי

החוק להסדרת גיוס בני ישיבות נראה עד לא מזמן כמוקש שעשוי לפרק את הקואליציה בראשות הליכוד. כעת מסתמן שראשי המפלגות החרדיות יעדיפו לקבל את הנוסח החדש של החוק, במקום להפיל את הממשלה ולחזק את יריבם יאיר לפיד.

al-monitor .

נושאים מכוסים

idf, drafting of ultra-orthodox, conscription, israeli elections, israeli politics, ultra-orthodox, ultra-orthodox parties

יונ 1, 2018

אם נתעלם לרגע מחרב החקירות וכתבי האישום הפוטנציאליים שמאיימים עליו, נראה שראש הממשלה בנימין נתניהו מצליח לפרק את המוקשים הקואליציוניים אחד אחרי השני, ומגביר את הסיכויים שהבחירות הבאות יתקיימו במועדן המקורי בנובמבר 2019.

אחד המוקשים העיקריים שנתניהו ניטרל בדרך ליעד הזה היה חוק הגיוס, שאמור להסדיר את השירות הצבאי של בני ישיבות. אמנם הפוליטיקאים המעורבים בסוגיה זו זהירים מאוד ורובם סירבו לדבר עליה לציטוט, אבל בקרב מי שבכל זאת משתף פעולה, ניכרת אופטימיות ברורה. סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, מהבית היהודי אומר לאל-מוניטור כי הוא סמוך ובטוח שמערכת הביטחון תגיש הצעת חוק ראויה ומוסכמת על כל הצדדים, אשר תאושר כבר בשבועות הקרובים.

שר הפנים אריה דרעי, יושב ראש ש״ס, אמר לאל-מוניטור כי בעת הזו הבחירות מיותרות לחלוטין. דרעי העריך, על רקע השגת ההסכמה העקרונית למתווה חוק הגיוס, כי לא יהיו בחירות בזמן הקרוב, וכי ראש הממשלה יכהן עד תום התקופה.

עד לפני כחודשיים, החוק לגיוס בני ישיבות היה מכשול שאיים לפרק את הממשלה. המשבר החל להתגלגל כשבספטמבר 2017 ביטל בג״ץ תיקון לחוק שאושר בכנסת הנוכחית. התיקון ביטל את צעדי הענישה נגד מוסדות חרדיים שלא יעמדו במכסות גיוס, שאושרו בכנסת הקודמת ב-2014 בהובלת יו״ר יש עתיד, יאיר לפיד.

צעירי המגזר החרדי יכולים לדחות את גיוסם במסגרת הסדר דחיית שירות שנעשה עם המדינה, ולמעשה לא להתגייס כלל אם הם לומדים בישיבות. בשל ביקורת ציבורית גוברת והולכת על האפליה לטובה של החרדים, נערכו בשני העשורים האחרונים ניסיונות לשנות את ההסדר בחקיקה, וכך נולד חוק הגיוס בכנסת הקודמת שקבע מכסות גיוס לחרדים. כאמור, בממשלה הנוכחית תוקן החוק הזה לפי דרישת החרדים ששבו לקואליציה, אך בג״ץ פסל את התיקון כפי שהוא. השופטים קצבו שנה לתיקון הנוסח באופן שיעמוד בחוקי היסוד. סגן השר יעקב ליצמן לא היה מוכן להמתין, ויצר משבר בקואליציה לפני שלושה חודשים.

המשבר נפתר זמנית בהתחייבות חד-משמעית כי תיקון החוק יועבר במושב הקיץ של הכנסת ובהסכמה של כל ראשי מפלגות הקואליציה לרבות החרדים. מאוקטובר יושבת ועדה פנימית של משרד הביטחון, ובשבועות האחרונים, בפגישות חשאיות בין כמה מראשי המפלגות, הונח הבסיס לחוק החדש. בפרסום ב״ישראל היום״ (28 במאי) נאמר כי ראשי המפלגות ראו את עקרונות המתווה שהציגו אנשי משרד הביטחון ואישרו כי הם מקובלים עליהם. פורום מצומצם של שרים ינסח יחדיו את הצעת החוק הסופית.

גורם ממשלתי בכיר אישר לאל-מוניטור כי מתקיים שיח בעניין, וכי יש הבנה בסיסית והכיוון חיובי. עם זאת, הוא הזהיר כי אין סיכום סופי ו"זה לא נגמר עד שזה מאושר סופית בכנסת". פרטי המתווה החדש כוללים הצגת יעדי גיוס של צעירים מהמגזר החרדי, אך ללא עיצומים נגדם או נגד הישיבות החרדיות. היעדים ייקבעו על ידי צה״ל בהתאם לצרכיו וליכולתו לעמוד בתנאים הנדרשים לחיילים חרדים, בהם כשרות מיוחדת לאוכל, זמני תפילה ועוד.

גורם צבאי הסביר לאל-מוניטור כי אופי החוק מכוון לשילוב הצעירים החרדים בצה״ל, ולאחר מכן בחברה ובכלכלה, ללא ניסיונות כפייה. לדבריו, ניסיונות כאלה רק האטו את קצב הגיוס בשנים שבהן פעל חוק הגיוס שכלל עיצומים. הגורם הוסיף כי צה״ל, במסגרת המתווה המוצע, ירחיב מאוד את האפשרויות העומדות בפני הצעירים החרדים לגיוס, ובכלל זה יפתח בפניהם יחידות חדשות שיותאמו לאופי ולדרך החיים החרדית.

כך למשל, בצה״ל מתכוונים להקים יחידות חרדיות לאבטחת מתקנים, שיאפשרו לצבא להוריד מהמשימה יחידות קרביות אחרות ולהפנות אותן למשימות חשובות יותר. כמו כן יורחבו המסלולים הקיימים ביחידות הקרביות. צה״ל מוכן גם ליצור מסלולי שירות מיוחדים לחרדים המתגייסים בגיל מאוחר יותר, ושרובם נשואים. אוכלוסייה זו תתגייס לשירות מקוצר שיכלול הכשרות מקצועיות לתפקידים נחוצים בצבא, ותזכה את החיילים בהטבות נוספות כמו שכר דירה וסיוע כלכלי.

כדי לעבור את משוכת בג״ץ, צה״ל יכריז בנוסח החוק כי יעדי הגיוס נקבעו בהתאם לעמדתו, ולא בהחלטת הדרג הפוליטי. הגורם הצבאי אומר כי אין לו ספק שמספר המתגייסים החרדים ימשיך לגדול בכל שנה, לא מעט בשל ההטבות הכלכליות, רכישת המקצועות והיכולת לצאת לעבודה, הנמנעת מתלמידי ישיבות שאינם מתגייסים.

לפי נתוני צה״ל, בשנים האחרונות הולך ועולה מספר המתגייסים החרדים. בשנת 2000 היו רק 128 מתגייסים, ב-2010 המספר הגיע לכאלף, ב-2013 לאלפיים, ב-2016 ל-2,850 ובשנה שעברה לקרוב ל-3,000.

פוליטיקאי חרדי בכיר אומר לאל-מוניטור כי ברור לחלוטין שאין זה אינטרס של המפלגות החרדיות להפיל את הממשלה כדי למנוע את העברת חוק הגיוס, ולו בגלל הרווח הפוליטי שח״כ יאיר לפיד יזכה בו לאחר מכן, כשהאי-שוויון בשירות הצבאי יחזור לסדר היום. לדברי הפוליטיקאי החרדי, אם הממשלה תיפול על הסוגיה הזאת, יש עתיד תתחזק בבחירות הבאות במנדטים רבים, אך אם הנושא ירד מסדר היום, לפיד ייחלש.

על פי הסקרים האחרונים, יו״ר יש עתיד הוא יריבו העיקרי של ראש הממשלה נתניהו ושל הליכוד בבחירות הבאות, והוא מתמודד על קולותיהם של מצביעי מרכז שנוטים ביטחונית ומדינית ימינה, אך לא אוהבים את השותפות המובהקת של נתניהו עם החרדים. בסקר שנעשה לאחר התקיפות של חיל האוויר הישראלי בסוריה בתחילת החודש (9 במאי), כשהנושא הביטחוני היה בראש סדר היום, כוחו של לפיד ירד ל-18 מנדטים לעומת 42 של הליכוד. בינואר השנה, על רקע פרסומים בנושא חקירות נתניהו ולאחר משבר החוק לסגירת מרכולים בשבת שנתפש ככניעה לחרדים, לפיד קיבל 27 מנדטים לעומת 22 בלבד של הליכוד. 

מצבן של המפלגות החרדיות כמעט ולא משתנה בסקרים האלה. אם הפוליטיקאי החרדי ששוחח עם אל-מוניטור צודק, וראשי המפלגות לא ירצו להפיל את הממשלה ולחזק את לפיד, סביר להניח שנראה את נתניהו צולח גם את המשבר הקואליציוני הזה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020