ישראל פולס

ישראל חוגגת בלי רגשות אשם

p
המחבר
בקצרה
בזמן שצה"ל בלם בכוח ניסיונות חדירה לשטח ישראל והרג כ-60 פלסטינים, בתל אביב חגגו עשרות אלפים את הזכייה באירוויזיון וברשתות החברתיות גיבו את החיילים. "אני סומך על מאמציו של צה"ל שלא לפגוע בחפים מפשע", אומר לאל-מוניטור צעיר ישראלי.

עשרות אלפי ישראלים חגגו אתמול [14 במאי] בכיכר רבין בתל אביב את זכייתה של ישראל באירוויזיון. בזמן שעל הבמה הרחבה הופיעו הזמרת המנצחת נטע ברזילי וזמרים נוספים, היה מי שראה בכך טעם לפגם נוכח המתיחות הביטחונית בדרום, כשחיילי צה"ל בולמים ניסיונות חדירה של אלפי פלסטינים והורגים כ-60 מהם.

"לא בטוח שיום שבו נהרגו (עשרות) בני אדם בגבול עזה, מתאים לחגיגות אירוויזיון בכיכר. לשיקולך נטע ברזילי", צייץ איש הטלוויזיה אמנון לוי בטוויטר ועורר את חמתם של רבים. בתגובות הנזעמות הרבות בלטו הנרטיב הלאומי של הגנה על חיילי צה"ל והקביעה שאלו המנסים לחצות את הגדר הם בני מוות וכי חמאס אשם במותם. מגיבים רבים כתבו שדווקא בגלל זה ישראל צריכה לחגוג את הניצחון, את החיים שנמשכים למרות האירועים בגבול הרצועה.

שאיפה לנורמליות ואסקפיזם הם שניים מהגורמים המאפשרים לישראלים לחיות במדינה רוויית פיגועים, מלחמות או סתם מצב ביטחוני מתוח. איה-לב השילו (38) מתל אביב, שהשתתפה באירוע בכיכר רבין, מייצגת את האסקפיזם. "אני לא צופה בחדשות מתוך עיקרון", היא אומרת לאל-מוניטור. "החדשות מראות רק את מה שרע פה ולכן לא ידעתי ממש על האירועים (בעזה), רק בכיכר חבר עדכן אותי. זה עשה לי רע אך אני לא רואה את הקשר בין החגיגה בכיכר לאירועים בעזה. יש לשמוח על הזכייה באירוויזיון ואפשר בנפרד לקחת קשה את הדברים האחרים. נטע ברזילי כאישיות מביאה את הרוח החיובית ואני מעדיפה להתרכז בזה ולא ברע".

לגבי טקס העברת השגרירות לירושלים, היא מוסיפה ואומרת: "אני שמאלנית פטריוטית. מצד אחד התרגשתי שהשגרירות עברה לירושלים שם נולדתי, אבל השמחה לא שלמה בגלל הפוליטיקה הלא נקייה והאינטרס הלא ברור של טראמפ בעניין. אני לא רואה סיבה לזעזע עכשיו את הספינה האזורית שגם ככה היא לא בדיוק רגועה".

 

"יש הרבה שמחה וגאווה על האירוויזיון", אומרת אלה הראל (37) מתל אביב, "אבל האירועים בעזה מעיבים על זה ולכן אני קצת פחות גאה. מבחינתי פתיחת השגרירות היא אירוע בלתי חשוב לעומת אובדן חיים של אנשים, אולי אפילו ציני ומיותר נוכח מה שקורה. נטע ברזילי הזמרת גרמה לנו להרגיש מחוברים למסר שישראל שולחת באמצעותה – מסר של שוויון וקבלת האחר, מסר שנוגד את מה שהעולם רואה בעזה. המצב כאן מורכב מאוד ומסובך מאוד, הרבה ניגודים. האירועים כעת משקפים את המורכבות הזו הכי טוב".

בעוד חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה, ערבי ישראלי, התקומם בראיון לרדיו קול ברמה "איך הציבור בישראל אינו מתקומם נוכח צבא שטובח באזרחים", רבים בישראל כלל אינם סבורים שמדובר באזרחים תמימים.

"נכון, יש המון הרוגים שם (בעזה), עשרות, אבל כל צבא מערבי אחר היה הורג מאות אם היו מנסים לפרוץ את הגבול של המדינה שלו, יורים עליו ומפעילים מטענים", אומר לאל-מוניטור אילון שליו (40) משוהם, "אני סומך על מאמציו של צה"ל שלא לפגוע בחפים מפשע וגם על היכולת שלו לחקור את הירי אם יהיו כאלה שלא ירו לפי הפקודות לשפוט אותם, כמו במקרה של אלאור אזריה. כירושלמי במקור אני התרגשתי לראות את העברת השגרירות לירושלים".

אורן (שביקש לא לפרסם את שמו המלא), סטודנט מראשון לציון (27), מסביר בשיחה עם אל-מוניטור כי הוא מזדהה עם החיילים הנמצאים בקו ברצועה. "כמו רוב הישראלים גם אני הייתי חייל בצה"ל ולכן ההזדהות עם הצבא מלאה. כשעיתונאי מתל אביב כותב שיורים בחפים מפשע, זה מראה שהוא לא מבין איך דברים מתנהלים, איך הצבא פועל וכמה אישורים צריך עד לירי".

צביה מירושלים, אם לחיילים בשירות קרבי, אומרת לאל-מוניטור כי נתנה "פקודה" לבניה לירות במחבלים ולא לסכן עצמם. "הלוואי שהיינו יכולים להבהיר לפלסטינים שהבעיה שלנו היא לא איתם, אלא עם חמאס והטרור בלבד".

ברשתות החברתיות רבים הביעו שמחה על מספר ההרוגים הפלסטינים הגבוה ברצועה, שאותם הגדירו באופן גורף כ"מחבלים". רינה קורח סגיר (52) מירושלים כועסת על כך. "מאיפה השמחה ההזויה על מוות של בני אדם?", היא אומרת לאל-מוניטור, "הם יצירי כפיו של מי שברא את כולנו. אפילו בספר משלי יש ציווי שאומר 'בנפול אויבך אל תשמח ובכשלו אל יגל לבך'. די עם השנאה הזו".

מיקום השגרירות בשכונת ארנונה בדרום מזרח ירושלים דווקא סמלי ומיוחד, אומר אלי אברהם (35) ירושלמי לשעבר. האמריקאים, הוא אומר, יוכלו להתרשם משני חלקי העיר, ויראו את כל המורכבות. עלי דבאש (35) מהכפר הסמוך סור באהר, שהוא למעשה שכונה ירושלמית, אומר כי הבחירה במיקום הזה תמחיש לאמריקנים את הבעייתיות בהבדל בין הצד הישראלי העשיר והמטופח לצד הפלסטיני המוזנח. "אולי זה יחזיר אותם לקצת יותר אובייקטיביות מול הצדדים," הוא מוסיף. ''אנחנו בוודאי לא חוגגים הוא אומר אבל נמאס גם למחות בלי שום תוחלת.''

ישראל נמצאת בשבועות האחרונים במעין אופוריה בשל ההצלחה הצבאית והמדינית מול איראן, בשל העברת השגרירות לירושלים הנתפסת בכמעט כל הקשת הפוליטית כתיקון עוול היסטורי וכן, גם בגלל הזכייה באירוויזיון. האירועים הקשים ברצועת עזה מקלקלים את החגיגה, מזכירים לישראלים כי אף שהיא יצאה מרצועת עזה ב-2005 הבעיה שם לא פתורה. מאות אלפים חיים בעוני וללא תקווה, נשלטים על ידי ארגון טרור חמוש ברקטות. התזכורת הזו כאמור לא מנעה את החגיגות בכיכר רבין בתל אביב ובשגרירות החדשה בירושלים, אך היא יוצרת הרגשה חמוצה. ישראל המורגלת בביקורת בינלאומית ומחשיבה אותה כלא הוגנת תמשיך להתווכח בתוכה, אבל תיתן גיבוי לצה"ל ותחפש עוד ועוד סיבות למסיבות.

Continue reading this article by registering and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept