ישראל פולס

המלכוד הישראלי בעיכוב משכורות המחבלים הפלסטינים

p
המחבר
בקצרה
גם אם להצעת החוק לקיזוז משכורות מחבלים יש בסיס מוסרי לגיטימי, היא צפויה להיתקל בכמה מכשולים: הכספים שישראל תעכב שייכים לרשות, ועיכובם מנוגד לדין ולהסכמים חתומים; אבל חמור מכך, החרפת המצוקה הכלכלית בגדה עשויה רק לדחוף יותר צעירים פלסטינים אל הטרור

ביום שני  (7 במאי) אושרה בקריאה ראשונה הצעת חוק "קיזוז משכורות מחבלים" ששר הביטחון אביגדור ליברמן יזם יחד עם משרד המשפטים. לקראת ההצבעה חשף משרד הביטחון את סכומי הכסף אשר משפחות פלסטיניות של אסירים שביצעו פעולות טרור נגד ישראלים מקבלות מהרשות הפלסטינית, וימשיכו לקבל בכל תקופת מאסרם.

כך למשל המחבל כארם פאתחי לוטפי ראזק, שהורשע ברצח בני הזוג הנקין בשומרון באוקטובר 2015, קיבל עד כה סכום של 40,600 שקלים (1,400 שקל בחודש). במשרד הביטחון חישבו שעד הגיעו לגיל 80 יקבל סכום מצטבר של יותר מ-11 מיליון שקלים. גם המחבל עומר אבו ג'ליל, שנאשם ברצח בני משפחת סולומון ביולי האחרון, מקבל מהרשות הפלסטינית 1,400 שקל לחודש וצפי שכרו עד גיל 80 הוא למעלה מ-12 וחצי מיליון שקל. משרד הביטחון טוען כי במקרים בהם מחבלים חוסלו על ידי כוחות צה״ל, הרשות משלמת קצבאות עבורם למשפחותיהם. ככל שגזר הדין הישראלי חמור יותר - כך עולה המשכורת, שיכולה להגיע גם לעשרת אלפים שקל בחודש.

נתונים אלה מצטרפים לרשימה נוספת שפרסם משרד הביטחון בינואר, ושלפיה ב-2017 הרשות הפלסטינית שילמה לאסירים ולאסירים משוחררים יותר מ-550 מיליון שקלים. משפחות מחבלים מתאבדים או פצועים קיבלו 687 מיליון שקלים נוספים. בסך הכל הועברו למחבלים ובני משפחותיהם למעלה מ-1.2 מיליארד שקל, שהם כשבעה אחוזים מתקציבה של הרשות. אם חוק הקיזוז החדש יאושר סופית בכנסת, ישראל תוכל לעכב אצלה שלושה אחוזים מתקציבם השנתי של הפלסטינים (הצעת החוק מתייחסת רק לסכומים המועברים לאסירים, ולא לסכומים המשולמים למשפחות מחבלים שנהרגו או נפצעו בשעת מעשה).

על פי ההצעה שעברה השבוע בקריאה ראשונה, המשכורות יקוזזו מגביית המס שישראל מעבירה לרשות במסגרת פרוטוקול פריז, שנחתם באפריל 1994, המסדיר את גביית המכסים של סחורות המיובאות לרשות הפלסטינית דרך נמלי הים והאוויר של ישראל. הכספים שיקוזזו, מציע משרד הביטחון, יועברו לקרן מיוחדת לפיצוי נפגעי טרור ולמימון פרויקטים הנוגעים למאבק בטרור.

לאחר אישור ההצעה בוועדת השרים לענייני חקיקה, אמר השר ליברמן כי הצעתו שמה סוף "לתיאטרון האבסורד".

ח"כ אלעזר שטרן מיש עתיד, שהגיש הצעת חוק דומה בעבר, אמר כי המצב שבו ישראל מאפשרת העברת כספים לרשות הפלסטינית מעודד את הטרוריסט הבא.

גם ארה״ב נקטה לאחרונה צעד דומה: במארס השנה אישר הסנאט את הצעת חוק טיילור פורס, שנועדה לשלול סיוע ממחלקת המדינה לפלסטינים - כל עוד הרשות מעבירה תשלומים למחבלים.

ואולם בעוד החוק האמריקאי, שטרם יושם, מציע לעצור סיוע חוץ לרשות - הצעת החוק הממשלתית של ליברמן עוצרת העברה של כספי הרשות הפלסטינית, שישראל רק גבתה עבורה.

הצעת החוק של ליברמן זוכה לתמיכה של רוב חברי הכנסת. הם רואים בתשלומים למחבלים שרצחו ישראלים מתן לגיטימציה מוסרית ולאומית לטרור, מעין תעודת הוקרה מהרשות הפלסטינית למעשים שביצעו. בנוסף, התשלומים יצרו מצב שלכאורה הופך את הטרור לפתרון המחלץ משפחות פלסטיניות ממצוקה כלכלית.

כך למשל, על גופו של הנער אחמד עאמר מהכפר מסחה בשומרון, שיצא לבצע פיגוע דקירה, אך נורה ונהרג על ידי כוחות צה"ל במארס 2016, נמצא מכתב בכתב ידו שבו סיפר על חובותיו הכבדים. "אמי ואבי היקרים, סלחו לי ומחלו לי", כתב. משפחתו קיבלה פיצויים מהרשות הפלסטינית.

בנובמבר 2014 גזר בית המשפט הצבאי בעופר מאסר של שמונה שנים על אשרף עיסא, תושב שכם שביצע שלושה פיגועי ירי. בחקירתו בשב"כ הודה כי ביצע את מעשיו ממצוקה כלכלית, לאחר שלא הצליח לעמוד בתשלומים על בנית ביתו. בית המשפט הטיל עליו עונש קל יחסית, לאחר שהוכח כי הקפיד לא להרוג ישראלים, אלא ניסה להיעצר כדי לקבל פיצויים מהרשות.

גם אם הבסיס המוסרי להצעת החוק של ליברמן הוא לגיטימי, היא צפויה להיתקל במכשולים לא פשוטים אם תאושר בקריאה שניה ושלישית בכנסת. ישראל תצטרך להתמודד תחילה עם חוקיות הלאמת הכספים וקיזוזם בבתי דין בינלאומיים, שכן על פי כל דין, מדובר בקניין של הרשות הפלסטינית וחלק מתקציבה השוטף, ובהפרה של הסכמים חתומים. חברת הוועד הפועל של אש"ף, חנאן עשראווי, תיארה את קיזוז הכספים כגניבה. בהודעה חריפה שפרסמה לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה בכנסת, היא כתבה כי החוק יהפוך ״את הכיבוש הצבאי למיזם כלכלי רווחי מאוד לישראל" .

יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, כדורה פארס, אומר לאל-מוניטור כי החוק הוא צעד פוליטי פופוליסטי של ליברמן, וכי ליו״ר הרשות אבו מאזן אין כל אפשרות להפסיק את התשלומים האלה. ביום שיעז לעשות זאת, אמר פארס, הוא לא יישאר על כיסאו דקה אחת נוספת.

אמנם נפילתו של אבו מאזן מין הסתם לא תדיר שינה מעיניו של ליברמן, אך בהיעדר פתרון כלכלי אחר שיתמוך בכלכלה הפלסטינית, ראוי להקדיש תשומת לב להשלכות של עיכוב כספים והחרפת מצוקתם של תושבי הגדה - אותה מצוקה שדוחפת צעירים פלסטינים לטרור.

מצד שני, גם אם מקבלים את טענת הפלסטינים כי החוק של ליברמן הוא צעד פוליטי שנועד לחזקו בציבור הישראלי, אי אפשר שלא לראות במחירון התשלומים של הרשות קטלוג גיוס מפורט שמציע לצעירים פלסטינים עסקה מפוקפקת: לרצוח ישראלים בתמורה לכבוד, תהילה ופרנסה לכל המשפחה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: taylor force act, terrorist attacks, palestinian authority, avigdor liberman, israeli-palestinian conflict, mahmoud abbas, israeli politics

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept