ישראל פולס

מלכוד 22 של השר גלעד ארדן

p
המחבר
בקצרה
בליכוד מצפים מהשר לביטחון פנים גלעד ארדן לא להאריך את כהונת מפכ"ל המשטרה, הנתפס על ידי נתניהו כמוביל המהלך להפלתו באמצעות חקירות פליליות. אם יחליט אחרת, הוא מהמר על עתידו הפוליטי.

איש מבכירי הליכוד אינו מקנא בשר לביטחון פנים גלעד ארדן, שיצטרך לקבל בזמן הקרוב החלטה האם להאריך בשנה נוספת את כהונתו של המפכ"ל רוני אלשיך – מי שנתפס על ידי ראש הממשלה כמוביל המהלך להפלתו באמצעות חקירות פליליות.

ארדן, שהקפיד מאז נחשפו לציבור החקירות נגד ראש הממשלה [דצמבר 2016] להתנהל במקצועיות ובממלכתיות מול תפוח האדמה הלוהט הזה, הפך מזמן מבחינת נתניהו ורעייתו שרה לסוג של משתף פעולה עם המפכ"ל. בני הזוג נתניהו ציפו מארדן לפעול באופן תקיף מול אלשיך ולשכב בשבילם על הגדר, או במילים אחרות לקחת דוגמה משרת התרבות מירי רגב, שלא בוחלת בשום אמצעי כדי למלא אחר ציפיותיהם וגחמותיהם, כפי שהוכיחה בטקס המשואות למשל.

כמי שמודע לרחשי הלב של נתניהו ולטינה שהתפתחה כלפיו בבלפור, ארדן מנסה כל העת ללכת בין הטיפות. מצד אחד הוא הקפיד לומר כי לראש הממשלה עומדת חזקת החפות, ומצד שני הקפיד לתת גיבוי למשטרה ולא להפקירה מול מסע הדה-לגיטימציה נגדה.

בחודש דצמבר הקרוב [2018] יסתיימו שלוש שנות כהונתו של אלשיך, וטרם מועד זה יצטרך ארדן להחליט האם להאריך את כהונתו בשנה נוספת כפי שמאפשר החוק או למנות מפכ"ל חדש – ואם למנות, את מי. שאלת זהותו של המפכ"ל הבא מסעירה גם את צמרת המשטרה ומלווה בטענות מצד אלשיך וגורמים בצמרת המשטרה כי ראש הממשלה דוחף את מועמדותו של ניצב יורם הלוי ואף נועד עמו בחשאי מאחורי גבם של אלשיך וארדן.

להחלטות אלה יש כמובן חשיבות עצומה בנוגע להתנהלות חקירות נתניהו. רק המחשבה שתהיה לראש הממשלה יכולת השפעה על האיש שיעמוד בראש המשטרה כשזו חוקרת אותו, מדאיגה ובצדק. על הרקע הזה ובעקבות דרישת ח"כים באופוזיציה למנוע ניגוד עניינים מסוג זה, פרסם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביום שלישי האחרון [22 במאי] אזהרה מרומזת לראש הממשלה.

במכתבו מנחה מנדלבליט את ארדן להתייעץ עמו בבוא העת לפני תחילת הליך הארכת כהונת המפכ"ל או בחירת מחליפו, "על מנת שאוכל לבחון את היבטי ניגוד העניינים הקשורים לחברי הממשלה שעניינם מצוי בחקירת משטרה ולהנחות בהתאם". שמו של נתניהו אינו מצוין במכתב, אך ברור שההנחיה מכוונת אליו.

לכאורה ארדן קיבל אישור מהיועץ המשפטי לממשלה להדיר את נתניהו מעיסוק בעתידו של מי שסומן על ידו כראש הקושרים לסלקו מהשלטון, אך בפועל המלכוד בו הוא מצוי רק נעשה מעיק יותר.

"גלעד בבעיה גדולה", אומר בכיר בליכוד לאל-מוניטור, "לא רק שביבי כועס עליו, גם הרבה מאוד פעילים במפלגה חושבים שהוא היה צריך לעמוד לצדו בקרב שהוא מנהל נגד אלשיך והמשטרה. מבחינת הליכודניקים, יש מהלך להפלת נתניהו וגלעד לא עוזר לבלום אותו".

ארדן מכיר היטב את הקולות האלה. בפגישות אישיות עם פעילים במפלגה הוא מנסה להסביר להם שהדברים הללו כלל אינם בסמכותו וכי הוא לא ממונה על החקירות – מה שנכון. בחלק מהמקרים השתדלנות הזאת עוזרת, אך במקרים אחרים הוא נותר עם הכעס כלפיו. ארדן, שנחשב לחבר כנסת מהאהודים ביותר במפלגה, עשוי לספוג כתוצאה מכך פגיעה מסוימת בפריימריז לקביעת הרשימה לכנסת. לכן מבחינתו, כמי שנחשב לאחד הבולטים בצמרת הליכוד ובעבר גם הוזכר כמי שעשוי להתמודד על ראשות המפלגה, זו תקופה פוליטית שעשויה להשפיע על עתידו. אם נתניהו יעמוד בראש הליכוד גם בבחירות הבאות – וזה התרחיש הסביר כרגע, וייבחר שוב לראש הממשלה, ארדן לא רק שלא יזכה לשדרוג בממשלה אלא ייתכן שגם יינזק.

כל החישובים הללו ודאי עומדים לנגד עיניו, בידיעה שכל החלטה שלו בנוגע לאלשיך או למחליפו תהיה קשה ונתונה לפרשנויות. "גלעד יצטרך הרבה אומץ פוליטי כדי להחליט שהוא מאריך לאלשיך את הכהונה בשנה נוספת. זה יתקבל רע מאוד בליכוד, כי ברור לכולם שזה מנוגד לאינטרס של ראש הממשלה. זה ייתפס כהתרסה ופגיעה בו", אמר לאל-מוניטור חבר כנסת מהליכוד.

אם למישהו היה ספק מהי רוח המפקד, בחודש מארס האחרון פורסמה כתבה ארסית נגד ארדן באתר הימני "מידה" שעורכו הוא ד"ר רן ברץ, מי שכיהן כיועץ התקשורת של נתניהו ועדיין מזוהה עמו. כותרת הכתבה אמרה הכל: "השר הנעדר: ציון נכשל במנהיגות לגלעד ארדן".

בגוף המאמר נטען על ארדן כי הוא בולט בין שורת הפוליטיקאים השתקנים בימין, משום שהוא היחיד שיש לו הסמכות להתערב ולעצור את הטירוף. אחרי שורת מחמאות על אומץ לבו וכישוריו הביצועיים, נכתב עליו: "...בחודשים האחרונים יש תחושה שמשהו השתבש וכעס גדול החל להצטבר כלפיו בקרב פעילים רבים בימין בכלל וליכוד בפרט. נראה שארדן חושש מהמפכ"ל ומהמשטרה ונגרר אחריהם, במקום שהמצב יהיה הפוך". בכתבה נטען כי ארדן היה צריך להחליף את המפכ"ל לאלתר לאחר ריאיון שהעניק לתוכנית "עובדה" [פברואר 2018] במסגרתו הדליף לכאורה פרטים מהחקירות. אגב, את הטענה הזאת כלפי ארדן שומעים לא מעט גם בקרב הליכודניקים, שפחות מתרשמים מהצהרתו של ארדן לפיה נתניהו יכול להמשיך לכהן גם אם יוגש נגדו כתב אישום.

ככל שיתקרב מועד ההכרעה, יגבר הלחץ על ארדן גם בתוך הליכוד. הוא יצטרך להוכיח תבונה, אומץ ומקצועיות בבואו לקבל את ההחלטות שכאמור ישפיעו גם על עתידו הפוליטי. מה שכן, עצם קיומו של שיח כזה מעיד על טירוף מערכות ואובדן הבושה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept