ישראל פולס

כחלון כבר לא חסם בפני הקדמת הבחירות

p
המחבר
בקצרה
המשמעות הפוליטית של ירידת מחירי הדירות – יו"ר כולנו הוא כבר לא חסם מפני הקדמת הבחירות. ככל שיתרומם בסקרים בגלל ירידת המחירים, כך יחזיר לעצמו רלוונטיות כשחקן מרכזי בממשלה הבאה, עם נתניהו או בלעדיו.

שלוש שנים ויום אחד חלפו מאז הושבע משה כחלון לשר האוצר של מדינת ישראל עד שיכול היה, סוף סוף, ביום שלישי השבוע [15 במאי], לנשום לרווחה. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) אשר פורסמו ביום שלישי, הצביעו על כך שלראשונה אחרי עשור נרשמה ירידה במחירי הדירות.

על פי הנתונים, מדובר בירידה מתמשכת בשנה האחרונה המסתכמת ב-0.1% במצטבר. זו אמנם לא מהפכה ומחירי הדירות בישראל עדיין גבוהים מאוד, אבל זו גם יכולה להיות סיבה לאופטימיות מבחינת הרבה זוגות צעירים.

עבור יו"ר כולנו זו בשורה טובה דווקא עכשיו, כשברור שהממשלה כבר מחשבת את ימיה לאחור. מי שדרש לעצמו את תיק האוצר וזכה בסמכויות רחבות שאיש לפניו בתפקיד לא קיבל כדי לקיים את הבטחת הבחירות להוריד את מחירי הדיור, היה עשוי להיקלע לבעיה גדולה אם בועת הנדל"ן הייתה ממשיכה להשתולל. ואכן, בשנתיים הראשונות לכהונתו של כחלון המחירים המשיכו לטפס, מה שלא תרם למצבו בסקרים. בחלקם הוא איבד כמחצית מעשרת המנדטים בהם זכה בבחירות האחרונות [2015].

לכן, מעבר לבשורה שמביאים עמם הנתונים לציבור חסרי הדירות בישראל, יש לנתון הזה משמעות פוליטית לא מבוטלת – זה כרטיס הכניסה של כחלון למערכת הבחירות הבאה כשחקן משמעותי. אם יידע למנף את ההישג לקמפיין בחירות אפקטיבי, וכחלון יודע איך עושים את זה, כולנו כאן כדי להישאר לפחות עוד קדנציה.

ביום שלישי בערב, אי אפשר היה לחמוק מהצהרות הניצחון של כחלון ברשתות החברתיות ובתקשורת הממוסדת. אף ששר האוצר השתדל לשמור על איפוק, קשה היה שלא להבחין באנחת הרווחה שהתלוותה להן. בהודעה לתקשורת שהוציאה לשכתו צוטט כחלון כאומר: "אין כאן הצלחה שלי או של מישהו אחר, זו הצלחה של הזוגות הצעירים שאחרי כל כך הרבה שנים יוכלו להגיע לדירה משלהם. בהתחלה כולם אמרו שזה בלתי אפשר, השוק בוער ואין שום סיכוי שאפשר להשפיע על מחירי הדיור, אבל עשינו את זה...לכל הסקפטים שתקפו אותנו ואמרו לנו שאי אפשר, תשלימו עם המציאות החדשה". הטקסט הזה כוון לכל אותם מלעיגים, פרשנים כלכליים ויריבים פוליטיים, שחיכו לכחלון בפינה, לצפות בהתרסקותו.

בשיחה עם אל-מוניטור ביום חמישי [17 במאי] אמר כחלון, כי ידע כל הזמן שיצליח להוריד את מחירי הדיור כמו את מחירי הסלולר בזכות התוכנית המסודרת איתה יצא לדרך מיד אחרי הבחירות. "עשיתי את זה בשביל הזוגות הצעירים", הוא אמר.

החדשות הטובות שסיפקה הלמ"ס לכחלון הגיעו בשבוע בו סדר היום נשלט על ידי אירועים ביטחוניים ומדיניים – עזה, טורקיה, העברת השגרירות לירושלים והעימות המתהווה מול איראן. למרות כל אלה הצליח שר האוצר לחדור אל ראש סדר היום התקשורתי ולסמן את ניצחונו בסדרת ראיונות מחויכת.

וכשכחלון מתחזק, ראש הממשלה בנימין נתניהו בדרך כלל נדרך. כל עוד כחלון דשדש ציבורית ופוליטית, נתניהו העריך נכון ששר האוצר הוא החוליה החזקה ביותר בממשלתו בכל הנוגע למשברים קואליציוניים, וזאת בשל חששו (של כחלון) מבחירות מוקדמות. כך היה למשל במשבר התאגיד באביב 2017. שנה אחרי, באפריל האחרון, דווקא היצמדותו של כחלון לממשלה היוותה חסם בפני נתניהו לפרק את הקואליציה וללכת לבחירות בתנאים טובים לו.

במצב העניינים הנוכחי, כשנתניהו בשיא כוחו הפוליטי והציבורי, לפני שחקירותיו הפליליות יגיעו לכדי מיצוי, יו"ר כולנו כבר לא יהיה חסם מפני הקדמת הבחירות. כחלון מיום משלישי האחרון מוכן לבחירות בכל רגע נתון. ההערכה הרווחת במערכת הפוליטית וגם בסביבת שר האוצר היא שהבחירות יוקדמו לתחילת 2019, כלומר הכנסת תצא לפגרת קיץ בעוד כחודשיים וכשתחזור היא תפזר את עצמה.

יש מי שחושב שבקונסטלציה מסוימת כחלון בעצמו יכול להנהיג את המדינה. לפחות על פי כתבת פרופיל מפרגנת לה זכה שר האוצר בחודש מארס האחרון במגזין "ביזנסוויק" של בלומברג. כותרת הכתבה המחמיאה הייתה "דובר הערבית שעשוי יום אחד להנהיג".

הבחירה בזווית הזאת התבססה גם על קשריו המצוינים של שר האוצר עם בכירי הרשות הפלסטינית לרבות ראש הממשלה ראמי חמדאללה עמו נועד לפחות פעמיים בשנה האחרונה. כחלון הוא דובר ערבית מהבית ובכל פגישותיו עם הפלסטינים עושה בכך שימוש, מה ששובר את הקרח ומסייע בבניית מערכת יחסים אישית. תוסיפו לזה את הקסם האישי וחוסר האמצעיות של יו"ר כולנו במגע עם אנשים ותקבלו את השר הישראלי האהוד ביותר ברשות בתקופה מורכבת ומתוחה בה הפלסטינים מחרימים את האמריקאים. הפגישות הרבות שמקיים כחלון עם הבכירים הפלסטינים הן הישג שלו ומעידות כי הם רואים בו שחקן מרכזי בפוליטיקה הישראלית.

בין לבין מתחזק שר האוצר מערכת יחסים חמה עם עמיתו שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין עמו נפגש ביום שני האחרון (14 במאי) בלשכתו בירושלים לאחר טקס העברת השגרירות. זו הייתה פגישתם השלישית מאז החלה כהונת טראמפ.

הכתבה בבלומברג פורסמה במארס אז היה נתניהו ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, וכחלון תואר במגזין כאחד המועמדים האפשריים להיות ראש הממשלה הבא על רקע אי היציבות של הממשלה ופרשות השחיתות בהן מעורב נתניהו. חודשיים אחרי נתניהו עדיין מסובך בפלילים, אך מעמדו הציבורי, המדיני והפוליטי חזק כעת מאי פעם. 

נראה שבכל תרחיש כחלון יהיה שחקן מרכזי ומעניין. בשלב זה יחסיו עם נתניהו שפירים אף שהם מושתתים על חשדנות הדדית. כל אחד מהם מכיר בתחכום הפוליטי של השני. ככל שכחלון יתרומם בסקרים, כך הוא יחזיר לעצמו רלוונטיות כשחקן מרכזי בממשלה הבאה, עם נתניהו או בלעדיו.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli elections, israeli politics, benjamin netanyahu, elections, kulanu, housing prices, moshe kahlon

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept