ישראל פולס

מסמכי איראן: לפיד מעז ומציב עצמו מול מר בטחון נתניהו

p
המחבר
בקצרה
בצל ההצלחה המודיעינית המסחררת שנתניהו קוטף את פירותיה, ומול דשדושו בסקרים, לפיד יוצא בקמפיין חדש המערער על האוטוריטה של נתניהו כמר בטחון. בתגובה, הליכוד הגחיך אותו מיד ככתב ״במחנה ״ לשעבר. מעניין איך זה יגמר...

ביום שני אחר הצהריים [30 באפריל] החליט יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד לבטל את הצעת האי אמון בממשלה, שהייתה אמורה להיות יריית הפתיחה האופוזיציונית שלו במושב הקיץ. אווירת החירום שהשתלטה על הכנסת בעקבות תקיפת מתקנים איראנים בלילה בסוריה, כינוס בהול של שרי הקבינט והיעדרות ראש הממשלה מפתיחת המושב יצרו תחושה של ערב מלחמה.

לפיד ואחריו סיעת המחנה הציוני נקטו בממלכתיות והסירו את הצעות האי אמון, רק כדי לצפות כמה שעות מאוחר יותר בנתניהו מציג לראווה בפריים טיים טלוויזיוני את מסמכי המודיעין שהביאו לוחמי המוסד לישראל במבצע ג'יימס בונדי ומשתלט על סדר היום הבינלאומי.

כך הסתיים לו אחד הימים הקשים עבור האופוזיציה, שהתכוננה ליום קרב מול ראש הממשלה המסובך בחקירות ומצאה את עצמה מברכת בממלכתיות על ההישג המדהים בכל קנה מידה.

אלא שלמחרת נראה היה שלפיד מתעשת. תחילה, באמצעות הרכש החדש של יש עתיד, רם בן ברק, לשעבר המשנה לראש המוסד, אשר האשים בראיונות את נתניהו במעשה חסר אחריות. המהלך היה מתוחכם – בעוד לפיד אינו אוטוריטה ביטחונית, בן ברק היה מועמד לתפקיד ראש המוסד, בשר מבשרו של ארגון הביון המהולל. בן ברק אמר בזעזוע כי הוא משוכנע שרוב אנשי המוסד התנגדו לחשיפת המבצע, ותהה "בשביל מה לתת עכשיו לאיראן קצה חוט להתחיל לחקור איך נגנבו המסמכים ולעצור אנשים?"

בן ברק היה הסנונית שבישרה את עלייתו של לפיד למתקפה משולבת בכמה ערוצי תקשורת, שכללה גם נאום במליאת הכנסת. הוא הגיע מוכן עם דף מסרים וטיעונים שחזרו על עצמם בכל ראיונותיו, במטרה להציבו כשחקן מוביל במגרש המדיני-ביטחוני מול מר ביטחון נתניהו.

יו"ר יש עתיד נתן להבין כי בידיו מידע פנימי לפיו מאז יום שני בערב שורר זעזוע עמוק בקרב קהיליית המודיעין, וכי מה שעומד לנגד עיניו היא הדאגה לביטחון ישראל מול המעשה חסר האחריות של נתניהו. בראיון לגלי צה"ל ביום חמישי בבוקר [3 במאי] הוא היה בוטה: "מעולם לא היה בישראל, ואני לא זוכר גם בשום מקום בעולם, מצב שבו חומרים מודיעיניים מהסוג הזה נחשפים בצורה הזאת...אל תטעו בדבר הזה, קהיליית המודיעין ב-48 שעות האחרונות מזועזעת לגמרי". כשהמראיינים ירון דקל ועמית סגל הקשו וביקשו לדעת עם מי שוחח חוץ מבן ברק, לפיד הצליח לחמוק מתשובה ברורה.

לאורך כל ראיונותיו לפיד ביקש להטמיע מסר לפיו נתניהו טעה בשיקול הדעת וכי הוא מודאג מהתנהלותו של ראש הממשלה. לפיד גם הבהיר שהוא היה נוהג אחרת, מציג בדיסקרטיות את החומרים המודיעיניים למנהיגי אירופה ומנסה לגייס אותם למהלך משותף עם טראמפ. כך לפיד הצליח, לפחות תקשורתית, להפוך את עצמו לרלוונטי מול המהלך טורף הקלפים של נתניהו, שהשאיר את האופוזיציה משותקת ובלי יכולת לתקוף ממש את המבצע הכה מוצלח הנוגע לביטחון ישראל.

מה שלפיד למעשה מנסה לעשות, וימים יגידו האם בהצלחה, הוא להפריד בין נתניהו לבין ההישג העצום של המוסד. יותר מכך, הוא בעצם טוען בסאבטקסט כי נתניהו אינו כשיר לקבל החלטות ביטחוניות כי שיקול דעתו הופר. בסיטואציה שנוצרה, בה נתניהו לא רק שלא עוסק בימים האחרונים בחקירותיו אלא נמצא בלב סדר היום הבינלאומי – זהו מהלך התעשתות ראוי של יו"ר יש עתיד.

כצפוי בליכוד ניסו לגמד את לפיד תוך פגיעה בבטן הרכה שלו: העדר שירות צבאי משמעותי ותזכורת למי ששכח שלפיד שירת ככתב בעיתון הצבאי במחנה. בתגובת הליכוד  מיום רביעי בערב [2 במאי] גם נטען כי "בניגוד לדבריו ההזויים, ההחלטה לפרסם את הארכיון הגרעיני של איראן התקבלה במשותף על ידי כל הגורמים הביטחוניים הרלוונטיים".

למרות העלבונות, לפיד לא התקפל והמשיך עם אותם מסרים גם בראיונותיו הבאים, כשהוא מבקש להזכיר שנתניהו עצמו מינה אותו לחבר בקבינט המדיני-ביטחוני בממשלתו הקודמת.

אין ספק שההתמודדות במגרש המדיני-ביטחוני מול נתניהו היא מאתגרת, בוודאי כאשר ראש הממשלה נמצא באחד משיאיו: הוא מתנהל בתיאום מעורר התפעלות מול הממשל האמריקאי, מוביל מדיניות התקפית מול איראן בסוריה ובקרוב יחנוך את שגרירות ארה"ב בירושלים (אולי לצד טראמפ) – מהלך שהכל נטו לפקפק בהיתכנותו. כל אלה מצליחים להוריד מסדר היום את חקירותיו הפליליות.

לפיד, שנחשב עד לאחרונה כאיום על נתניהו, דווקא נחלש בשבועות האחרונים. בסקר של חברת החדשות [23 באפריל] רשם לפיד שיא שלילי בשנה האחרונה של 20 מנדטים, בעוד הכוכבת החדשה בזירה ח"כ אורלי לוי אבקסיס נוסקת ופוגעת גם בו. אפילו יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי רשם באותו סקר התאוששות קלה שגם היא, כנראה, באה על חשבונו של לפיד.

לפיד הצהיר בראיונותיו השבוע שאין למתקפה על נתניהו דבר וחצי דבר עם הירידה בסקרים וכי רק ביטחון ישראל עומד לנגד עיניו. אלא שגם אם לפיד באמת מזועזע מראש הממשלה, אי אפשר להתעלם מהמהלך הפוליטי המעניין שהוא מוביל מולו.

בהתנהלותו הפוליטית לפיד מצהיר כי הוא אינו מוכן להרים דגל לבן מול השתלטנות של נתניהו על סדר היום הביטחוני. באופן הזה הצליח השבוע יו"ר יש עתיד להפר במעט את אופוריית נתניהו. הוא מציג טיעון המערער על הלגיטימיות של התנהלות ראש הממשלה, מתוך תקווה שזה יתפוס בציבור. גם אם לא יצליח, לפיד ינסה בינתיים לשכנע את הציבור כי למרות העדר ניסיון ביטחוני משמעותי הוא אינו חושש להתעמת עם ראש הממשלה בנושאים ביטחוניים ויודע מה צריך לעשות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: nuclear deal, israeli elections, mossad, benjamin netanyahu, iranian-israeli conflict, idf, yair lapid, yesh atid

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept