קו פרשת המים של ישראל וחמאס

כשנפח ההפגנות והנפגעים יקטן, יצטרכו ישראל וחמאס להחליט לאן מועדות פניהן. לראשונה מאז מבצע "צוק איתן" שני הצדדים ערוכים לנסות לשנות את המצב ברמה האסטרטגית שלו, אך ספק אם ההנהגות יצליחו להשתחרר מהמבוי הסתום המשותף שלהן.

al-monitor .

מאי 15, 2018

המרחק בין תל אביב לירושלים ולעזה מעולם לא נראה גדול יותר, למרות שמדובר בכמה עשרות קילומטרים, פחות משעת נהיגה, המפרידים בין שלוש הערים הללו. ביום שני [14 במאי] נערכו בהן, כמעט במקביל, שלושה אירועים המשתייכים לשלושה יקומים שונים. בירושלים נחנכה בקול רעש גדול, גאווה לאומית ופולחן דתי (יהודי ונוצרי) השגרירות האמריקאית. בתל אביב חגגה ישראל החילונית-ליברלית את זכייתה של נטע ברזילי באירוויזיון, תחרות הזמר האירופית הנצפית ביותר בעולם, בעוד בעזה נספרו 60 הרוגים פלסטינים על הגדר, לאחר שצה"ל נלחם לאורך כל אותו יום בעשרות אלפי פלסטינים שניסו לפרוץ אותה ולקיים את מה שחמאס מכנה "צעדת השיבה". המנונים, דגלים, תפילות ונאומים חגיגיים בבירה הלאומית; פופ, טראש, תלבושות צבעוניות ומשוחררות ליברלית בבירה התרבותית-חילונית; דם, אש ותימרות עשן בעזה הנצורה.

צה"ל מנהל עכשיו שני עימותים צבאיים פעילים וגלויים, אם כי בעצימות נמוכה יחסית. בצפון, המלחמה מול איראן שהגיעה בשבוע שעבר [10 במאי] לכדי יום קרב משמעותי שהסתיים בניצחון ישראלי מכריע, ואילו בדרום שבעה שבועות רצופים של הסתערות פלסטינית על גדר הגבול בעזה, הסתערות שנבלמת ב"קיר ברזל" שהקים צה"ל. "אתמול היה אירוע שונה לגמרי מאשר בשבועות הקודמים", אמר לאל-מוניטור קצין ישראלי בכיר ביום שלישי, "ציפינו למאה אלף איש שחמאס הבטיח להביא, הגיעו בסביבות 40 אלף, אבל רמת האלימות הייתה גבוהה בהרבה ממה שהורגלנו לו בשבועות הקודמים". לדברי הקצין, המפגינים פוזרו ב-13 מוקדים שונים לאורך הגדר, "היו בתוכם כמה חוליות פריצה של יחידת העילית של חמאס, ה'נוחבא'. שלוש מהיחידות הללו נבלמו ממש על הגדר בקרבות מול צה"ל. ככל הידוע לנו, היו להם באירוע הזה כעשרה הרוגים, אבל אף פלסטיני לא חצה את הגדר והעיקרון שטבענו לפיו גדר הגבול בעזה לא תיפגע ואף פלסטיני לא יחצה אותה לצד הישראלי, נשמר בקפדנות".

המאמר הזה נכתב בבוקר יום שלישי, כששני הצדדים נערכים ליום קרב נוסף, ב"יום הנכבה", התאריך בו מציינים הפלסטינים את האסון שאירע להם ב-1948 בו נחלו תבוסה ניצחת במה שמוכרת כמלחמת העצמאות של ישראל. יחד עם זאת, בצה"ל העריכו בשלישי בבוקר כי השיא כבר מאחוריהם וכי "חמאס מחשב מסלול מחדש". לדברי גורם צבאי ישראלי בכיר, בשיחה עם אל-מוניטור, "הם הבינו שהגיעו למבוי סתום. הם לא הצליחו להבעיר את הגדה המערבית, שם היה אתמול שקט כמעט מוחלט. הם לא הצליחו להעיר את העולם אלא רק לשכנע את המשוכנעים, דוגמת נשיא טורקיה ארדואן, הם לא הצליחו לחצות את הגדר ולא הצליחו לפתור את הבעיה שלהם ואת חוסר התוחלת של מצבם. ברור לנו שהם מחפשים אלטרנטיבה".

ביום ראשון בבוקר [12 במאי] הוטס ראש חמאס ברצועת עזה, איסמעיל הניה, במסוק מצרי לשיחות בקהיר. ביום שלישי בבוקר פתחו המצרים, בתיאום עם ישראל, את מעבר רפיח. ישראל, בהחלטה מפתיעה שהתקבלה ביום שני לקראת חצות אישרה לפתוח את מעבר כרם שלום דרכו נכנסים סחורות ואספקה לעזה. "אנחנו נעביר להם ציוד רפואי, דלק ואספקה רבה כדי לסייע להם להתאושש", אמר לאל-מוניטור קצין ישראלי בכיר, "ואולי כדי לעזור להם לרדת מהעץ".

שאלת השאלות היא לאן יפנו הצדדים מכאן. אם אכן האירוע עומד להסתיים ונפח ההפגנות והנפגעים יקטן ביום שלישי, יצטרכו הצדדים להחליט לאן מועדות פניהם. שתי ההנהגות, גם הפלסטינית וגם הישראלית, יצטרכו לקבל החלטות קשות. מאז סיום מבצע "צוק איתן" [2014] לא היה קו פרשת מים ברור כזה, בו הצדדים ערוכים לנסות לשנות את המצב ברמה האסטרטגית שלו. ספק אם ההנהגות ערוכות לירידה סימולטנית מהעץ.

על אף ההפגנות הקשות ומספר הנפגעים הרב, בישראל של נתניהו שוררת אופוריה בשבוע האחרון. לראש הממשלה לא היה שבוע כזה אף פעם במהלך הקריירה שלו, גם לא כשניצח את ניצחונותיו הפוליטיים הגדולים. זה החל במצגת המפורסמת בה הראה נתניהו לעולם את ארכיון הגרעין האיראני שנגנב בידי המוסד מלב טהרן והובא לתל אביב. זה נמשך בהכרזתו של הנשיא טראמפ כי הוא יוצא מהסכם הגרעין של איראן, הכרזה שעוררה שמחה עצומה בישראל. אחר כך הגיע יום הקרב בין ישראל לאיראן, בו לא הצליחו האיראנים לגרום לישראל נזק כלשהו, אך ספגו חבטה עזה בכל התשתיות שהקימו בחודשים האחרונים בשטח סוריה. במוצאי שבת זכתה זמרת ישראלית צעירה ומיוחדת באירוויזיון, כשהיא כובשת את אירופה, ומשכה לכיכר רבין בתל אביב עשרות אלפי חוגגים. ואילו ביום שני עברה השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים בטקס שהוגדר על ידי השמאל החילוני-ליברלי בישראל כ"משיחי". נתניהו נמצא בגבהים שטרם פקד בעבר, חקירותיו הפליליות נשכחו כמעט לחלוטין והוא נראה בלתי מנוצח מאי פעם.

במצב הדברים הנוכחי, קשה להניח שיוביל מהלך משמעותי מול עזה - מהלך כעידוד ירידתה מהעץ של הרשות הפלסטינית ותפיסתה את הניהול האזרחי של הרצועה, או לחילופין מו"מ עקיף עם חמאס על הפסקת אש ממושכת. חמאס שיגר לכיוון ישראל כמה הצעות בתחום הזה בחודשים האחרונים, אך לא נענה. ישראל דורשת מחמאס שיחזיר את גופות שני הלוחמים הישראלים, הדר גולדין ואורון שאול, וישחרר שלושה אזרחים ישראלים הנמצאים בידיו ברצועה, בטרם יתנהל מו"מ כלשהו. זו הנקודה בה הצדדים תקועים. על השאלה האם פרץ האלימות ומספר הנפגעים הגבוה יסייע להם להשתחרר מהמבוי הסתום המשותף שלהם, נקבל תשובה בשבועות הקרובים. סביר להניח שלא.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020