ישראל פולס

קו פרשת המים של ישראל וחמאס

p
המחבר
בקצרה
כשנפח ההפגנות והנפגעים יקטן, יצטרכו ישראל וחמאס להחליט לאן מועדות פניהן. לראשונה מאז מבצע "צוק איתן" שני הצדדים ערוכים לנסות לשנות את המצב ברמה האסטרטגית שלו, אך ספק אם ההנהגות יצליחו להשתחרר מהמבוי הסתום המשותף שלהן.

המרחק בין תל אביב לירושלים ולעזה מעולם לא נראה גדול יותר, למרות שמדובר בכמה עשרות קילומטרים, פחות משעת נהיגה, המפרידים בין שלוש הערים הללו. ביום שני [14 במאי] נערכו בהן, כמעט במקביל, שלושה אירועים המשתייכים לשלושה יקומים שונים. בירושלים נחנכה בקול רעש גדול, גאווה לאומית ופולחן דתי (יהודי ונוצרי) השגרירות האמריקאית. בתל אביב חגגה ישראל החילונית-ליברלית את זכייתה של נטע ברזילי באירוויזיון, תחרות הזמר האירופית הנצפית ביותר בעולם, בעוד בעזה נספרו 60 הרוגים פלסטינים על הגדר, לאחר שצה"ל נלחם לאורך כל אותו יום בעשרות אלפי פלסטינים שניסו לפרוץ אותה ולקיים את מה שחמאס מכנה "צעדת השיבה". המנונים, דגלים, תפילות ונאומים חגיגיים בבירה הלאומית; פופ, טראש, תלבושות צבעוניות ומשוחררות ליברלית בבירה התרבותית-חילונית; דם, אש ותימרות עשן בעזה הנצורה.

צה"ל מנהל עכשיו שני עימותים צבאיים פעילים וגלויים, אם כי בעצימות נמוכה יחסית. בצפון, המלחמה מול איראן שהגיעה בשבוע שעבר [10 במאי] לכדי יום קרב משמעותי שהסתיים בניצחון ישראלי מכריע, ואילו בדרום שבעה שבועות רצופים של הסתערות פלסטינית על גדר הגבול בעזה, הסתערות שנבלמת ב"קיר ברזל" שהקים צה"ל. "אתמול היה אירוע שונה לגמרי מאשר בשבועות הקודמים", אמר לאל-מוניטור קצין ישראלי בכיר ביום שלישי, "ציפינו למאה אלף איש שחמאס הבטיח להביא, הגיעו בסביבות 40 אלף, אבל רמת האלימות הייתה גבוהה בהרבה ממה שהורגלנו לו בשבועות הקודמים". לדברי הקצין, המפגינים פוזרו ב-13 מוקדים שונים לאורך הגדר, "היו בתוכם כמה חוליות פריצה של יחידת העילית של חמאס, ה'נוחבא'. שלוש מהיחידות הללו נבלמו ממש על הגדר בקרבות מול צה"ל. ככל הידוע לנו, היו להם באירוע הזה כעשרה הרוגים, אבל אף פלסטיני לא חצה את הגדר והעיקרון שטבענו לפיו גדר הגבול בעזה לא תיפגע ואף פלסטיני לא יחצה אותה לצד הישראלי, נשמר בקפדנות".

המאמר הזה נכתב בבוקר יום שלישי, כששני הצדדים נערכים ליום קרב נוסף, ב"יום הנכבה", התאריך בו מציינים הפלסטינים את האסון שאירע להם ב-1948 בו נחלו תבוסה ניצחת במה שמוכרת כמלחמת העצמאות של ישראל. יחד עם זאת, בצה"ל העריכו בשלישי בבוקר כי השיא כבר מאחוריהם וכי "חמאס מחשב מסלול מחדש". לדברי גורם צבאי ישראלי בכיר, בשיחה עם אל-מוניטור, "הם הבינו שהגיעו למבוי סתום. הם לא הצליחו להבעיר את הגדה המערבית, שם היה אתמול שקט כמעט מוחלט. הם לא הצליחו להעיר את העולם אלא רק לשכנע את המשוכנעים, דוגמת נשיא טורקיה ארדואן, הם לא הצליחו לחצות את הגדר ולא הצליחו לפתור את הבעיה שלהם ואת חוסר התוחלת של מצבם. ברור לנו שהם מחפשים אלטרנטיבה".

ביום ראשון בבוקר [12 במאי] הוטס ראש חמאס ברצועת עזה, איסמעיל הניה, במסוק מצרי לשיחות בקהיר. ביום שלישי בבוקר פתחו המצרים, בתיאום עם ישראל, את מעבר רפיח. ישראל, בהחלטה מפתיעה שהתקבלה ביום שני לקראת חצות אישרה לפתוח את מעבר כרם שלום דרכו נכנסים סחורות ואספקה לעזה. "אנחנו נעביר להם ציוד רפואי, דלק ואספקה רבה כדי לסייע להם להתאושש", אמר לאל-מוניטור קצין ישראלי בכיר, "ואולי כדי לעזור להם לרדת מהעץ".

שאלת השאלות היא לאן יפנו הצדדים מכאן. אם אכן האירוע עומד להסתיים ונפח ההפגנות והנפגעים יקטן ביום שלישי, יצטרכו הצדדים להחליט לאן מועדות פניהם. שתי ההנהגות, גם הפלסטינית וגם הישראלית, יצטרכו לקבל החלטות קשות. מאז סיום מבצע "צוק איתן" [2014] לא היה קו פרשת מים ברור כזה, בו הצדדים ערוכים לנסות לשנות את המצב ברמה האסטרטגית שלו. ספק אם ההנהגות ערוכות לירידה סימולטנית מהעץ.

על אף ההפגנות הקשות ומספר הנפגעים הרב, בישראל של נתניהו שוררת אופוריה בשבוע האחרון. לראש הממשלה לא היה שבוע כזה אף פעם במהלך הקריירה שלו, גם לא כשניצח את ניצחונותיו הפוליטיים הגדולים. זה החל במצגת המפורסמת בה הראה נתניהו לעולם את ארכיון הגרעין האיראני שנגנב בידי המוסד מלב טהרן והובא לתל אביב. זה נמשך בהכרזתו של הנשיא טראמפ כי הוא יוצא מהסכם הגרעין של איראן, הכרזה שעוררה שמחה עצומה בישראל. אחר כך הגיע יום הקרב בין ישראל לאיראן, בו לא הצליחו האיראנים לגרום לישראל נזק כלשהו, אך ספגו חבטה עזה בכל התשתיות שהקימו בחודשים האחרונים בשטח סוריה. במוצאי שבת זכתה זמרת ישראלית צעירה ומיוחדת באירוויזיון, כשהיא כובשת את אירופה, ומשכה לכיכר רבין בתל אביב עשרות אלפי חוגגים. ואילו ביום שני עברה השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים בטקס שהוגדר על ידי השמאל החילוני-ליברלי בישראל כ"משיחי". נתניהו נמצא בגבהים שטרם פקד בעבר, חקירותיו הפליליות נשכחו כמעט לחלוטין והוא נראה בלתי מנוצח מאי פעם.

במצב הדברים הנוכחי, קשה להניח שיוביל מהלך משמעותי מול עזה - מהלך כעידוד ירידתה מהעץ של הרשות הפלסטינית ותפיסתה את הניהול האזרחי של הרצועה, או לחילופין מו"מ עקיף עם חמאס על הפסקת אש ממושכת. חמאס שיגר לכיוון ישראל כמה הצעות בתחום הזה בחודשים האחרונים, אך לא נענה. ישראל דורשת מחמאס שיחזיר את גופות שני הלוחמים הישראלים, הדר גולדין ואורון שאול, וישחרר שלושה אזרחים ישראלים הנמצאים בידיו ברצועה, בטרם יתנהל מו"מ כלשהו. זו הנקודה בה הצדדים תקועים. על השאלה האם פרץ האלימות ומספר הנפגעים הגבוה יסייע להם להשתחרר מהמבוי הסתום המשותף שלהם, נקבל תשובה בשבועות הקרובים. סביר להניח שלא.

Continue reading this article by registering and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept