ישראל פולס

מה משותף למתנחלים בישראל וללובי הנשק בארה״ב?

p
המחבר
בקצרה
גם בישראל וגם בארה״ב, לוביסטים רבי-עוצמה ובעלי אינטרסים, המייצגים מיעוט קטן אך קולני, משחיתים בציניות את כוונותיהם של האבות המייסדים, כדי להצדיק את האג'נדה שלהם ואת עצם קיומם. לפעילותן של שתי הקבוצות יש השלכות הרות-אסון על אזרחי מדינותיהן.

חוקי הנשק בישראל נוקשים מאוד. למרות האיומים הביטחוניים הרבים שעומדים בפני אזרחי ישראל, ועל אף רקורד מצמרר של אירועי טרור, ישראלים אינם יכולים להיכנס סתם כך לכל חנות ולקנות כלי-נשק. חיילים רבים אמנם לוקחים הביתה את כלי-הנשק הצבאי שלהם כשהם יוצאים לחופשה, אך בכל הנוגע לאזרחים, במשרד הפנים מנפיקים רישיונות לנשיאת נשק רק למי שיכול להוכיח שהוא עובד או מתגורר באזורי סיכון, כמו הגדה המערבית, או כמאבטח במקרים ספציפיים במגזר הפרטי. הנפקת רישיון כוללת מספר שלבי סינון, וחובה על פי חוק לחדש את הרישיון כל שלוש שנים.

ובכל זאת, למחוקקים בישראל יש הרבה מאוד מן המשותף עם עמיתיהם על גבעת הקפיטול. גם אלה וגם אלה שבויים בידי לוביסטים רבי-עוצמה ובעלי אינטרסים, המייצגים מיעוט קטן אך קולני מאוד. כמו איגוד הרובאים האמריקאי, גם המתנחלים הדתיים-לאומיים של ישראל משחיתים בציניות את כוונותיהם ואת רוח דבריהם של האבות המייסדים, כדי להצדיק את האג'נדה שלהם ואת עצם קיומם, ולפעילותן של שתי הקבוצות יש השלכות הרות-אסון על אזרחי מדינותיהן.

"אני לא מת על ההשוואה הזאת", אומר לאל-מוניטור חבר הכנסת מהליכוד יהודה גליק, "מפעל ההתיישבות מוביל לשקט ולשלום, בזמן שפעילות איגוד הרובאים מובילה לאלימות".

ועם זאת, באיגוד הרובאים עצמו רואים בישראל דוגמה מצוינת לרעות החולות של הפיקוח על הנשק. "בישראל היו המון אירועים של ירי בבתי-ספר, עד שהם עשו דבר אחד: הם אמרו 'בואו נשים לזה סוף', והעמידו אבטחה בכניסה לכל בית-ספר" - כך אמר יו"ר איגוד הרובאים ויין לה-פייר ב-2012, בעקבות תקרית ירי קטלנית במיוחד בבית-ספר בקונטיקט, שבה נרצחו עשרים תלמידי כיתה א' ושישה מבוגרים.

אלא שבניגוד לטענותיו של לה-פייר, בישראל התרחש רק אירוע אחד של ירי בבית-ספר בכל שבעים שנות קיומה של המדינה. זה קרה ב-1974, כש-22 תלמידי בית-ספר נרצחו במתקפת טרור פלסטינית במעלות. בעקבות המתקפה הזו ואירועי טרור נוספים במשך השנים, ובעיקר כאמצעי הרתעה, מציבים בישראל שומרים - רובם ככולם בלתי-חמושים או חמושים בנשק קל בלבד - בכניסה לכל בית-ספר, מרכז קניות, קולנוע ושאר מבני ציבור. ואולם קו ההגנה הראשון בישראל הוא איסוף המודיעין, הגדרות שלאורך גבולותיה, ופעילות כוחות הביטחון.

בניגוד לחוקה האמריקאית, החוק בישראל אמנם לא מבטיח לאזרחים את הזכות לשאת נשק, אך המתנחלים רואים בקרקע שתבעו לעצמם חלקת אדמה שניתנה להם מתוקף חוק אלוהי, בהתאם להבטחה המקראית שניתנה לאברהם. גם המתנחלים וגם האמריקאים שנושאים כלי-נשק מתעלמים מהמציאות השונה בתכלית מזו שהתקיימה בימים עברו - כשנוסחה אותה חוקה וניתנו אותן הבטחות.

לאמריקאים ניתנה הזכות לשאת כלי-נשק בתוך ההקשר הנרחב יותר של מלחמת עצמאות נגד הבריטים, וכחלק מקשיי היומיום של החלוצים כאומה בהתהוות. עבור הישראלים, הארץ המובטחת הייתה סמל תקווה, במשך אלפי שנות רדיפה וגלות. כעת, כששתי המדינות עצמאיות ויציבות, עם כוחות שיטור מבוססים ורשויות לאכיפת החוק, שלא לדבר על צבאות אדירים שמחזיקים בידיהם ארסנל גרעיני, לאף אחד מההקשרים הללו אין נגיעה לחיי היומיום של הישראלים והאמריקאים.

נדמה שגם דעת הקהל מסכימה עם הקביעה הזו.

בעקבות הטבח ב-17 תלמידים ומורים בבית-ספר תיכון בפלורידה בחודש שעבר, שיעור התמיכה בפיקוח על הנשק זינק לשיא שלא היה כדוגמתו לפחות 25 שנה. על פי סקר משותף של פוליטיקו ו-Morning Consult, לדוגמה, 68 אחוזים מהבוחרים הרשומים בארה"ב תומכים היום בחוקי נשק נוקשים הרבה יותר.

בגדה המערבית מתגוררים אמנם כ-400 אלף מתוך 8.6 מיליון אזרחי ישראל (פחות מ-4 אחוזים), אך כף רגלם של רוב הישראלים מעולם לא דרכה שם, אם בשל חשש מטרור פלסטיני ואם בשל תחושת ניכור מאורח חייהם וערכיהם של המתנחלים.

הסקרים מצביעים בעקביות על תמיכה של מחצית מהישראלים או יותר בהקמת מדינה פלסטינית כזו או אחרת, כלומר בוויתור על שטחים תמורת שלום. רק 11 אחוזים תומכים בסיפוח ישראלי של הגדה המערבית. על פי סקר שערכו בחודש שעבר מפקדים למען ביטחון ישראל, קבוצה של בכירי מערכת הביטחון בדימוס, אפילו בקרב מצביעי הליכוד רק 30 אחוזים תומכים בסיפוח. ועם זאת, בהשפעת המחנה הניצי בליכוד ובת בריתו הקואליציונית מימין, מפלגת הבית היהודי, ישראל מאמצת עוד ועוד חקיקות שמטרתן לספח לישראל חלקים גדולים מהגדה המערבית.

חבר הכנסת גליק מסכים שרוב מצביעי הליכוד כנראה אינם תומכים בסיפוח, אך מציין שרק בשנה שעברה (31 בדצמבר) הצביע מרכז הליכוד ברוב עצום לטובת הסיפוח, אף שההחלטה לא הייתה מחייבת בשום צורה. הוא גם אינו מסכים שרוב הישראלים אינם תומכים במפעל ההתנחלויות. "ככל שעוברות השנים, הפכנו להיות יותר ויותר חלק מזרם המרכזי. יש היום 400 אלף מתנחלים, ולכולם יש בני משפחה. כך שעל פי אומדן גס, לפחות שני מיליון ישראלים תומכים בנו", אמר. "כל קבוצת אינטרס מנסה להפעיל את השפעתה, וגם אנחנו לא שונים".

לא ברור אם נשיא ארה״ב דונלד טראמפ התכוון למה שאמר ב-28 בפברואר, כשנדמה היה שהוא תומך בפיקוח על הנשק ודוחק במחוקקים הרפובליקאים להשלים את החקיקה שארגון הרובאים התנגד לה במשך שנים. אבל אפשר לומר בביטחון רב יותר שראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר רואה בטראמפ נשמה תאומה, לא ילך בעקבותיו ולא ינער מעליו את אחיזתם האיתנה של לובי המתנחלים וחסידיו בקרב חברי הכנסת של הליכוד, שכופים שיתוק על כל אפשרות של חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.

ברמת ההצהרות נתניהו מזגזג שוב ושוב בסוגיית המדינה הפלסטינית, אך מעשיו מעידים כי הוא משוכנע עמוקות, אולי אפילו עד כדי משיחיות, שרק הוא יכול להגן על ישראל משאיפות הפלסטינים לייסד מדינה משלהם בגדה המערבית. יתרה מזאת, הוא שכנע גם ישראלים רבים כי מדובר באיום, והפך אותם לבני ערובה מרצון של המתנחלים וראשיהם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: safety, yehuda glick, settlements, violence, shoot, west bank, settlers, weapons

רותי סיני היא עיתונאית ופרשנית ישראלית-אמריקאית. במשך שנים שימשה כתבת של סוכנות AP בארץ ובאזור, ובהמשך ככתבת של הסוכנות לענייני ביטחון ודיפלומטיה בוואשינגטון. הייתה עורכת בהארץ וכתבת לנושאים חברתיים, ופרסמה מאמרי דעה, טורים ובלוגים בעיתון זה ובאתרים ועיתונים אחרים. סיני היא כלת פרס סוקולוב ופרס אומץ.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept