התרחיש הכי גרוע של גבאי: בחירות מוקדמות

מי שמביט מהצד על מפלגת העבודה ובכיריה רואה רפיון, ייאוש וחוסר אנרגיה. כשמאחוריו נבחרת מדוכדכת ומלפניו סקרים המנבאים התרסקות, אבי גבאי חייב עוד זמן כדי למזער נזקים, להתמתג מחדש ולהחזיר את המנדטים שברחו ללפיד.

al-monitor .

נושאים מכוסים

aipac, zionist camp, avi gabbay, benjamin netanyahu, israeli politics, labor party, israeli elections

מרץ 7, 2018

הציוץ שהופיע בבוקר יום רביעי [7 במארס] בחשבון הטוויטר של יו"ר העבודה אבי גבאי, מגבעת הקפיטול, לא יכול היה להמחיש טוב יותר את גודל הפער בין אוויר הפסגות הוושינגטוני הממכר לבין מלחמת החפירות שממתינה לו בישראל.

בציוץ המדובר עדכן גבאי על פגישה מוצלחת שהייתה לו עם הסנטור דיק דרבן, המצליף הדמוקרטי בסנט. "פגישה חשובה להמשך שיתוף פעולה עם הציר הדמוקרטי לתמיכה בישראל", כתב גבאי וצירף תמונה המתעדת את השניים בעיצומה של שיחה. הציוץ הזה הוא חלק מסדרת עדכונים ממסעו המדיני של גבאי בוושינגטון, שכלל נאום בכנס איפא, מפגשים וראיונות; אלא שהמציאות המדממת של מפלגת העבודה אותה יפגוש כשיחזור לישראל, תנחית אותו מין הסתם מהר מאוד אל קרקע המציאות.

בעת שהתכונן לנאום הבכורה שלו בכנס איפא"ק, פורסם בערוץ 10 סקר קטלני עבור המחנה הציוני, המנבא לרשימה 12 מנדטים – מחצית מכוחה כיום. בעוד יו"ר יש עתיד יאיר לפיד יציב עם 24 מנדטים והליכוד בראשות בנימין נתניהו מתחזק ל-29 מנדטים חרף החקירות, גבאי מתרסק. התוצאות האלה, בשילוב האפשרות שבשבוע הבא מדינת ישראל תתגלגל לבחירות מוקדמות, מעצימות את גודל המשבר אליו נקלעה מפלגת העבודה. גבאי זקוק לזמן כדי למזער נזקים, להתמתג מחדש ולנסות להחזיר את המנדטים שאיבד ללפיד. על קרב ראש בראש מול נתניהו אין מה לדבר כרגע.

מה שחריג בכל הסיטואציה הזאת הוא שתיקתם של חברי הכנסת ממפלגת העבודה, שבניגוד לדי-אן-איי המפורסם שלה אינם שולפים סכינים או פועלים באופן מעשי להדחתו של גבאי. לפי הסקר רובם לא יחזרו לכנסת אחרי הבחירות הבאות, אך הם צופים בדממה בתופעת נתניהו המתחזק למרות פרשיות השוחד בהן הוא מעורב בעוד אצלם בכל יום שעובר התמונה נעשית קודרת יותר.

היו"ר לשעבר ח"כ עמיר פרץ, אליו באופן טבעי נשואות העיניים כמי שיקום ראשון ויקרא תיגר, שומר גם הוא על שקט תעשייתי. פרץ אפילו גיבה את גבאי השבוע בכנס שדרות [6 במארס], כשאמר: "גבאי עשה טעויות וגם הוא יודע. נותנים לו צ'אנס". במקרה הזה לא מדובר במס שפתיים. פרץ שומר על חזית פנימית שקטה ואינו יוזם מהלכים פנימיים להחלשת גבאי, אף שכמו כל חברי הכנסת הוא מבין את משמעות המצב. שותקת גם היו"ר לשעבר שלי יחימוביץ' שתמכה בגבאי, וממשיך לגבותו בנאמנות גם היו"ר הקודם ח"כ יצחק הרצוג, המשמש כיו"ר האופוזיציה.

מי שמביט מהצד על מפלגת העבודה ובכיריה רואה רפיון, ייאוש וחוסר אנרגיה הדרושה למערכת בחירות. רוב הח"כים עסוקים בשלב הזה בבדיקת היתכנות בחירתם לכנסת הבאה במצב בו אין כמעט מקומות פנויים עבורם. אם הבחירות אכן יוקדמו, הם ימצאו את עצמם מיד בתוך פריימריז בלתי אפשריים. אחרי שגבאי ישתמש בסמכותו לשריין "כוכבים" וציפי לבני תשוריין אף היא, לא יישארו כמעט משבצות פנויות.

בהעדר יורש אמיתי או מדומיין בעל יכולות לשנות את המצב, סכנת הדחה אינה מאיימת על גבאי בשלב הזה. אף שישוב אל מציאות מורכבת עם נבחרת מדוכדכת שדואגת לעתידה האישי, צפוי לגבאי שקט. עם זאת חובת ההוכחה עדיין מוטלת עליו והוא יצטרך בתוך זמן קצר להוכיח שינוי מגמה, אחרת יאלץ להתמודד עם אופוזיציה פנימית.

"אני ממש לא מצליח להבין את התופעה הזאת. ביבי המושחת מתחזק, לפיד שהוא בעיני פלקט צובר כוח על חשבוננו, ואנחנו מתרסקים עם אבי גבאי שהוא איש בעל יכולות מרשימות", תהה השבוע בייאוש ח"כ בעבודה בשיחה עם אל-מוניטור.

לדברי ח"כ אחר, "גבאי היה צריך לנאום באיפא"ק אבל לחזור מיד כשהתחילו הדיבורים על הקדמת הבחירות. אני מבין שהוא היה זקוק לתמונות של 'מדינאי', אבל ברגע פוליטי מכונן כזה הוא צריך היה לעלות על מטוס ולאחד כאן את השורות. הציוצים שלו מגבעת הקפיטול מנותקים כשאנחנו כאן מדוכאים".

כאשר גבאי נבחר ליו"ר העבודה [יולי 2017] הוא קיבל הזדמנות יוצאת דופן ברמה האישית והמפלגתית. הציבור התלהב מהדמות החדשה והרעננה והסקרים החמיאו לו וריסקו את לפיד. בהמשך המפלגה יישרה קו עם האווירה: גבאי קיבל ממנה כוח וסמכויות מפליגות ושינה את חוקתה. אבל שיטות הניהול העסקיות שהביא עמו העלו אותו על מסלול התנגשות עם המנגנון המפלגתי ועם חברי כנסת אותם מידר. החיזור הבוטה והמגושם שלו אחר הליכודניקים, כשהוא זונח את האלקטורט של המפלגה, גרם נזק עצום והחליש אותו, בעיקר האמירה שהשמאל שכח מה זה להיות יהודים. לאחרונה התנצל על כך גבאי בראיון ב"ידיעות אחרונות", אך המנדטים שברחו ללפיד לא חזרו.

האסטרטגיה הנוכחית של גבאי תתמקד בהחזרת המצביעים שנטשו ועברו ללפיד, ולדעת גבאי רק "חונים" שם ובהחלט ניתן להשיבם. המשמעות היא שבקרוב מאוד תיפתח חזית בתוך גוש השמאל-מרכז בין גבאי ללפיד. לדברי בכיר במחנה הציוני, "הרעיון הוא לחשוף את לפיד לציבור כדמות חלולה שמעורבבת בעסקי הון-שלטון כפי שנחשף בסיפור עם חברו ארנון מילצ'ן, וכמי שמחליף גרסאות בנוגע לשירותו הצבאי".

קרב פנימי כזה ישרת כרגיל את נתניהו והליכוד, בעיקר בתרחיש של בחירות מוקדמות. זה התרחיש הגרוע ביותר מבחינת גבאי ומפלגת העבודה. הם זקוקים להרבה זמן כדי לחזור להיות שחקנים רלוונטיים על המגרש. במלחמת ההישרדות הזו, אולי הדרמטית ביותר של מפלגת העבודה, המשא מונח רק על כתפיו של גבאי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020