ישראל פולס

הקרב על ירושת נתניהו

p
המחבר
בקצרה
ליברמן ונתניהו מחדשים כעת את הברית ההיסטורית שלהם אחרי שהנסיבות גרמו להם להיות שוב תלויים זה בזה. המהלך הזה ייעשה גם על חשבונם של בנט וכחלון, ששואפים להשתלט על הליכוד ביודעם שלכס ראש הממשלה אפשר להגיע רק מתוך מפלגת שלטון.

המאמר הזה נכתב בזמן שממשלת נתניהו עדיין תלויה על בלימה, גורלה אינו ידוע, ראש הממשלה עצמו הוא המנסה לדחוף אותה אל מעבר לצוק ולרוץ לבחירות מהירות, בעוד השותפים הקואליציוניים מתחפרים ומנסים למנוע זאת ממנו.

משבר גיוס החרדים לצה, שהבעיר את השריפה המשתוללת עכשיו, לא נולד אתמול. הוא מלווה את ישראל מאז הקמתה וידע כבר שיאים גבוהים בהרבה. המחלוקת הניטשת בין הסיעות החרדיות, השואפות להנציח את הפטור של החרדים מגיוס לצה"ל, לבין שר הביטחון אביגדור ליברמן וסיעתו "ישראל ביתנו", המתעקשים לאכוף על החרדים גיוס לצה"ל, יכולה להיפתר בדרך בה נפתרו המחלוקות הללו בעבר: פשרה זמנית, בדרך להסדר זמני, עד שבית המשפט העליון שוב יציב גבולות ויפתח את המאבק מחדש.

להפתעת רבים במערכת הפוליטית, הפך המשבר המקומי והפתיר הזה בשבוע שעבר לאירוע קיומי של ממש, באדיבותם של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן. במקביל, הודיע שר האוצר משה כחלון שיתפטר אם תקציב המדינה לשנת 2019 לא יעבור בכנסת עד סוף המושב הנוכחי [6 במארס]. כרגע עוד לא ברור איך יסתיים המשבר. מה שכן ברור היא העובדה שראש הממשלה יכול היה לסיים אותו בקלות יחסית, לו רצה. העניין הוא, שנתניהו לא רוצה. מה שהוא באמת רוצה זה בחירות מהירות, בחודש יוני הקרוב, שיאפשרו לו להגיע כראש ממשלה לשימוע לפני הגשת כתב אישום אצל היועץ המשפטי לממשלה, בגיבוי גורף של הציבור, שעל פי הסקרים אמור לבחור בו מחדש ברוב גדול אפילו יותר מאשר זכה לו ב-2015.

ברקע הדברים, מאבק על ירושת נתניהו. בין המשתתפים: שר החינוך נפתלי בנט, יריבו המושבע שר הביטחון ליברמן, ברקע גם שר האוצר כחלון. שלושתם מחוץ לליכוד כרגע. שניים מהם ליכודניקים ותיקים (כחלון וליברמן). שלושתם יודעים שלכס ראש הממשלה אפשר להגיע רק מתוך הליכוד, מפלגת שלטון, ולא מעל גבי הפלטפורמות הנוכחיות שלהם. כחלון ממתין ליום שאחרי נתניהו כדי לחזור לליכוד, בנט מנסה לגבש תכנית להשתלטות על הליכוד מבחוץ, ליברמן יודע שישראל ביתנו היא סוס מת ואם הוא שואף להנהגה הוא צריך לחדור איכשהו לליכוד בחזרה, למרות שרוב בכירי המפלגה לא רוצים בו שם. ישראל כץ, גלעד ארדן וגדעון סער, בכירי הליכוד, יעשו הכל כדי למנוע משלושת אלה להצטרף למפלגה. היחיד שיוכל לגרום לזה לקרות הוא בנימין נתניהו.

לאף אחד במערכת הפוליטית בישראל אין ספק שבמשבר הנוכחי נתניהו וליברמן מתואמים לחלוטין. מחולל המשבר העיקרי הוא שר הביטחון, שהודיע נחרצות שאם חוק הגיוס החדש, במתכונת אליה שואפים החרדים, יעבור בכנסת, הוא יתפטר מתפקידו ויפרוש מהקואליציה [5 במארס]. התבצרותו של ליברמן היא זו שמאפשרת לנתניהו לאיים בבחירות מהירות. ההערכה היא כי ליברמן סגר עם נתניהו "דיל" במסגרתו יחזור לתפקיד שר הביטחון אחרי הבחירות בכל מקרה, גם אם מפלגתו לא תצליח לגרוף מספר משמעותי של מנדטים. יתכן שאף ימונה לתפקיד ממלא מקום ראש הממשלה, עמדה שלא קיימת בממשלות נתניהו האחרונות כדי שלא לייצר "יורש" לראש הממשלה עוד בחייו [הפוליטיים].

במצב הזה, ינסה נתניהו להחזיר את ליברמן לליכוד אחרי הבחירות וכך, אם וכאשר ייאלץ ראש הממשלה לפרוש מתפקידו עקב הגשת כתב אישום, ייהנה ליברמן ממקדמה משמעותית לירושת נתניהו על פני כל היריבים, מבחוץ ומבפנים. מהלך דומה עשה בזמנו אריאל שרון, שהתקרב לנתניהו בקדנציה הראשונה שלו, מונה לתפקיד שר החוץ בממשלתו, תיאם איתו עמדות לקראת ההליכה לוועידת וויי פלנטיישן והיה שם כדי לאסוף את הירושה לאחר מפלתו של נתניהו בבחירות [1999].

מה הפלא ששותפי נתניהו הנוכחיים בקואליציה רותחים מכעס. בנט התפוצץ ביום ראשון בבוקר [11 במארס] כשיצא להתקפה גלויה נגד נתניהו והכריז שיתמודד נגדו על ראשות הממשלה אם יגרור את המדינה לבחירות מוקדמות מסיבות אישיות. כחלון אומר, בשיחות סגורות, דברים דומים. שניהם, בנט וכחלון, הפגינו נאמנות יוצאת דופן לנתניהו לאחר הגשת המלצות המשטרה להעמידו לדין בסעיפי שוחד, לא תבעו ממנו להתפטר וגיבו אותו ציבורית, כשהם סופגים ביקורת לא פשוטה. עכשיו הוא גומל להם בפירוק הקואליציה כשנה וחצי לפני סיומה.

בנט מבועת מהאפשרות שנתניהו שוב "ישתה" לו את המנדטים, כפי שעשה ב-2015, גם כחלון בצרה. הם יודעים שהימין יתאחד מאחורי נתניהו אל מול "רדיפת החקירות" וזה עלול לחסל את הקריירות הפוליטיות שלהם. במצב הדברים, מטכסים השותפים הקואליציוניים, למעט ליברמן, עצה איך ניתן לסכל את תכניתם של ביבי ואיווט. אריה דרעי, מנהיג ש"ס, גם הוא ממלא תפקיד בכיר במאמץ הזה. מצבה של ש"ס הוא הקשה ביותר מבין כל מפלגות הקואליציה והיא עלולה לא לחזור לכנסת בבחירות הבאות לאור המשבר הקשה שהיא חווה בסקרים ואחוז החסימה הגבוה.

גורלה של הקואליציה הנוכחית יוכרע ביממה הקרובה. ההחלטה תהיה של נתניהו, ככל שלא התקבלה כבר בעצה אחת עם ליברמן. שני אלה, נתניהו וליברמן, שהחלו את דרכם יחד לאחר השתלטותו של נתניהו על הליכוד בשנת 1993, נפרדו ורבו פעמים רבות מאז, ומחדשים כעת את הברית ההיסטורית שלהם. הנסיבות גרמו להם להיות שוב תלויים זה בזה. נתניהו במצור של חקירות פליליות, נואש ומנסה למצוא מפלט. ליברמן איבד את מנוע הצמיחה הפוליטית שלו וזקוק לאתחול מחדש. המהלך הזה ייעשה על חשבונם של כל שאר בכירי המערכת הפוליטית. המאבק בין הניצים, שיתפתח בקמפיין הבחירות הקרובות (אם אכן יוקדמו), יהיה אחד המעניינים בהיסטוריה המרתקת של הפוליטיקה הישראלית. מבחינת בנימין נתניהו, זה עלול להיות המאבק האחרון.

Continue reading this article by registering and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
נמצא ב: likud, coalition, indictment, naftali bennett, moshe kahlon, avigdor liberman, benjamin netanyahu, israeli elections

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept