ישראל פולס

ישראל מתייחסת בביטול למאמצי אירופה להגיע לפשרה בנושא האיראני

p
המחבר
בקצרה
בפגישות שקיים השבוע עם שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה דריאן ושר החוץ הגרמני הייקו מאס, העדיף ראש הממשלה בנימין נתניהו להתמקד במאבק המשותף בטרור העולמי מאשר בפשרה שמציעה אירופה בסוגיית הסכם הגרעין עם איראן.

שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה דריאן תודרך היטב על ידי יועציו לפני שהגיע לביקור רשמי ראשון בירושלים [25 במארס] במטרה להבהיר לישראלים עד כמה נחרצת התנגדותה של צרפת לביטול הסכם הגרעין עם איראן. הדרך היחידה לעשות זאת, כך חשבו בפאריז, היא לשלוח לישראל את התותחים הכבדים, דהיינו שרי החוץ של צרפת ושל גרמניה; שניהם קיימו פגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בלשכתו בירושלים באותו היום [26 במארס], ולשניהם הייתה משימה אחת.

שר החוץ הצרפתי לה דריאן ושר החוץ הגרמני הייקו מאס צפו מראש את התנגדותו של נתניהו לעמדה האירופית המשותפת, ולכן הקפידו לא רק להגן על הסכם הגרעין אלא גם לרמוז על פשרה אפשרית, שתתבטא בסנקציות חדשות נגד תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן. מקורות ישראלים גילו לאל-מוניטור ששני השרים העלו, כל אחד בנפרד, את הסוגיה הזו בפגישתם עם נתניהו, כך שכל תקווה שהייתה בירושלים לתקוע טריז בין צרפת לגרמניה בנושא האיראני התבדתה.

אבל למרות כל היועצים והתדרוכים, לה דריאן מצא מולו ראש ממשלה נחוש, שידע בדיוק לאיזה כיוון הוא רוצה לתמרן את השיחה ביניהם. לאחר שמסר את תנחומיו בעקבות מתקפת הטרור בטולוז, הסיט נתניהו את השיחה אל איראן. "עלינו לעמוד יחד מול הטרור שפוגע בעולמנו, עלינו להילחם במחבלים בכל מקום בו הם נמצאים ועלינו להילחם במשטרים תומכי טרור בכל מקום בו הם נמצאים", אמר נתניהו והוסיף, "המשטר תומך הטרור מספר אחת באזורנו ובעולם הוא איראן. עלינו לבלום את תוקפנותה העצומה, ועלינו להבטיח שאיראן לא תשיג נשק גרעיני".

הפגישה עם לה דריאן לא התארכה; נתניהו נאלץ להקדיש את הבוקר לחקירת המשטרה וזמנו היה קצוב. לה דריאן הביע את החשש הצרפתי מביטולו של הסכם הגרעין וניסה לגשש מה תהיה תגובתה של ישראל להצעה להטיל סנקציות על תוכנית הטילים של איראן, אך לא קיבל הבהרות בעניין זה מצדו של נתניהו. ראש הממשלה לא הסתיר את הערכתו שהנשיא האמריקאי דונלד טראמפ יבחר לבטל את הסכם הגרעין ב-12 במאי, והתמקד בהמשך השיחה במאבק המשותף בטרור העולמי, במאבק באנטישמיות (על רקע הרצח בפאריז ביום שישי האחרון של אישה יהודייה בת 85, ניצולת שואה), ובעונת חילופי התרבות בין ישראל לצרפת שמתוכננת להיפתח ביוני.

נתניהו מושקע כל כולו בטראמפ, אבל זה לא אומר שהוא מזניח את שאר העולם ובמיוחד לא את אירופה. נתניהו יודע שיש מנהיג אירופי אחד שטראמפ מעריך והוא נשיא צרפת עמנואל מקרון. כמו כן הוא יודע שאם תיכשל תוכניתו של טראמפ לשלום במזרח התיכון, סביר להניח שהאיחוד האירופי ייקח את המושכות לידיו. עמיתי אורי סביר כתב כאן ב-4 במארס שהאיחוד האירופי בהנהגת מקרון כבר החל בהכנות משלו לגיבוש תוכנית שלום למזרח התיכון. כשהברקזיט באופק, נדמה שלבריטים אין כמעט השפעה על מדיניות החוץ של אירופה; גרמניה וצרפת מתואמות היום כפי שלא היו במשך שנים רבות, וזה אומר שאת מדיניות החוץ של אירופה כולה מוביל, ואולי אף מעצב, נשיא צרפת מקרון, מחסידי האיחוד האירופי, במיוחד בכל מה שקשור לאיראן.

להערכה הזו בעניין תפקידו של מקרון שותפים גם בירושלים וגם בוושינגטון, אף שמקרון נכשל עד כה בניסיונות לשנות את דעתו של טראמפ בסוגיית איראן, כפי שכשל בשנת 2017 בניסיון להשאיר את ארה"ב בהסכם האקלים שגובש בפאריז. במובן זה, עונת חילופי התרבות בין ישראל לצרפת מעניקה לנתניהו הזדמנות פז. הוא כבר אישר את השתתפותו באחד האירועים המרכזיים של העונה, בחלל התערוכות גראן פאלה שבפאריז, בתחילת יוני. מקורביו של נתניהו טוענים שלוח הזמנים הבינלאומי פועל לטובתו. אם טראמפ אכן יבטל את הסכם הגרעין עם איראן במאי, נתניהו יגיע לפאריז כשהוא עטור ניצחון.

למעשה, כשנתניהו יגיע לפאריז, בארמון האליזה הנשיאותי יהיו עסוקים כנראה בניסיונות למצוא פתרונות יצירתיים כדי להציל את הדיאלוג עם טהרן. בינתיים כל אלה הן בגדר השערות בלבד, לעת עתה נתניהו מנסה לתעל את הדיאלוג עם אירופה ולהתמקד במה שמאחד את הצדדים ולא במה שמפלג אותם. מנקודת מבט שכזו, כל מתקפת טרור על אדמת צרפת מחזקת את המאבק המשותף נגד הג'יהאד הקיצוני (נתניהו כולל בקטגוריה זו גם תקיפות של פלסטינים נגד ישראלים).

"לנתניהו אין הרבה מה להפסיד כשהוא מסרב להגיב להצעה להטיל סנקציות על תוכנית הטילים של איראן", אמר בכיר במשרד החוץ הישראלי לאל-מוניטור, "אם טראמפ ידחה את הסכם הגרעין, נתניהו יוכל להתהדר בפני בוחריו בהישג דיפלומטי וביטחוני חשוב. אם לא, אזי הסנקציות נגד תוכנית הטילים יחזרו אל קדמת הבמה, וגם זו תוצאה חיובית לביטחונה של ישראל".

ובכל זאת, יש מחיר מסוים לאסטרטגיה של נתניהו מול השותפות האירופיות. מקרון הבהיר כי בנושא ירושלים, כמו בסוגיית איראן, אין תמימות דעים בינו לבין "ידידי דונלד טראמפ". ב-7 במארס, בארוחת הערב השנתית שמארח קריף, ארגון הגג של הארגונים היהודיים בצרפת, מקרון הבהיר כי הוא רואה בהכרה של טראמפ בירושלים כבירת ישראל "טעות", ושאין לצרפת שום כוונה ללכת בעקבות האמריקאים. כלומר נתניהו לא יוכל להמשיך בסרבנותו לנצח. בשלב מסוים ייתכן שהוא ייאלץ לבחור בין התקפלות מול איראן לבין התקפלות בנושא הפלסטיני.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

רינה בסיסט-ברושנין היא עיתונאית ישראלית, המשמשת ככתבת בינלאומית של קול ישראל, ששרתה בפאריז, בריסל, ניו אורלינס ופרטוריה. היא גם כותבת עבור סוכנות הידיעות האמריקאית JTA, עבור ג'רוזלם פוסט ו-Ynet. בעבר שרתה במשרד החוץ הישראלי בתפקיד סגנית השגריר בקולומביה.

רינה בסיסט-ברושנין שייכת לצוות העריכה של 'ישראל פולס'.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept