ישראל פולס

כשליצמן נחלש בחסידות, נתניהו נחלש בקואליציה

p
המחבר
בקצרה
הסיבות לפריצתו של המשבר הפוליטי האחרון ואופן התנהלותו מעידים כי הפוליטיקה החרדית מפולגת ונתונה במשבר מנהיגות. סביר להניח שיהיו לכך יהיו השלכות גם על העימות הקואליציוני הבא, שממנו כלל לא בטוח שנתניהו יצליח להיחלץ

משבר חוק הגיוס, שכמעט פירק את הקואליציה, תפס את ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מוכן - אבל לא רק אותו. גם חברי הכנסת החרדים הופתעו ממנו, ובראשם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. בהוראת האדמו״ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר, ליצמן נאלץ להיות זה שהציב את האולטימטום לנתניהו בעניין אישור החוק, אשר מסיר את הסנקציות הפליליות על תלמידי ישיבות שלא מתגייסים לצה״ל. עד השנה האחרונה, סגן שר הבריאות היה האחראי הבלעדי על העניינים הפוליטיים החיצוניים של החסידות הגדולה והמשפיעה בישראל, חסידות גור, ואיש סודו הקרוב של האדמו"ר. אלא שמתנגדי ליצמן בתוך החסידות מצאו את הבטן הרכה של הפוליטיקאי החרדי והכו בה באמצעות אולטימטום חוק הגיוס.

הפוליטיקה החרדית בישראל מנוהלת בשתי סיעות: האחת היא הסיעה הדו-ראשית יהדות התורה - איחוד של מפלגת ״אגודת ישראל״ המייצגת את הזרם החסידי עם ״דגל התורה״ המייצגת את הליטאים, והשנייה היא סיעת ש״ס המייצגת את החרדים המזרחיים. ש״ס מיישרת קו עם הדרישות בנושאי דת ומדינה של יהדות התורה, אך נחשבת מתונה יותר ולרוב נוהגת לתווך לפשרה בין יהדות התורה למפלגות האחרות בקואליציה.

את ההחלטות וההנחיות העקרוניות והמהותיות לפוליטיקאים קובעים הרבנים חברי מועצות גדולי התורה. בש״ס ירד מאוד כוחה של המועצה לאחר מותו של הרב עובדיה יוסף ב-2013. בסיעת דגל התורה הליטאית היה משבר דומה שהחל עם מותו של הרב שלום אלישיב ב-2012. לאחר מותו החליט "הפלג הירושלמי" של המפלגה לפרוש ולא לקבל את מנהיגותו של יורשו, הרב אהרן שטיינמן. לפני שלושה חודשים נפטר שטיינמן, ובפועל אין כרגע יורש בעל שיעור קומה. באגודת ישראל החסידית, שבה חברי מועצת הרבנים הם האדמו״רים העומדים בראש החסידויות השונות, הגודל הוא הקובע. ומשום כך חסידות גור של ליצמן, הגדולה ביותר, היא הגורם החזק במפלגה.

ליצמן הוא פוליטיקאי משופשף. הוא הסתובב בכנסת כבר בשנות ה-80 וה-90 כעוזרם של חברי הכנסת החרדים אברהם שפירא ומשה פלדמן. ב-1999 נבחר לכנסת, ב-2001 כבר ישב בראש ועדת הכספים, וביחד עם חברו לסיעה מדגל התורה, ח״כ משה גפני, ניהל את ענייני החרדים מול הממשלה והכנסת. ב-2009 מונה לסגן שר הבריאות (השר בפועל), ובאוגוסט 2015, בעקבות עתירה לבג״ץ של יש עתיד, עשה היסטוריה ומונה לתפקיד שר הבריאות, השר החרדי הראשון.

ליצמן הוא בן ברית הדוק של נתניהו, וכך בסתיו 2015 הוא עידכן את ראש הממשלה על הפוטש שתיכנן נגדו יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, אז שר האוצר בממשלת נתניהו שלא כללה את החרדים. מקורב ללפיד הציע לליצמן לסייע בהדחת נתניהו ולחבור אליו להקמת ממשלה חלופית. המשבר הפוליטי היה בלתי נמנע. נתניהו הקדים את הבחירות, ומיד לאחריהן הראשונים שנכנסו לקואליציה היו החרדים. ליצמן ונתניהו ידעו כמעט תמיד למצוא פתרונות למחלוקות בהידברות ומבלי להיקלע למשברים. לעתים, לא מעט בגלל התקשורת החרדית שהציפה נושאים במחלוקת ודרשה פעולה, השניים נקלעו בכל זאת לעימות. כך קרה בקיץ 2016 כשהחרדים נסוגו מסיכומים שקטים עם נתניהו על מתווה הכותל בלחץ האתרים החרדיים.

במשבר הבא, סביב עבודות הרכבת בשבת, הייתה כבר פגיעה ישירה בליצמן. האתר החרדי בחדרי חרדים פרסם בנובמבר 2017 תיעוד של עבודות על תשתית רכבות בשבת, למרות סיכום קואליציוני כי העבודות בשבת יהיו לחירום בלבד. המידע הובא לידיעת האדמו"ר מגור בטרם עדכן אותו ליצמן, ומתנגדי ליצמן הדליפו כי האדמו״ר זעם עליו בשל כך.

אחד מהמעורבים במתרחש בחצר האדמו"ר מגור אומר כי הסיפור הזה היה הגורם העיקרי לכך שהאדמו"ר לא סומך יותר על ליצמן לבדו ומקשיב למתנגדיו, כמו ראש עיריית בני ברק, חנוך זייברט, חבר מועצת עיריית ירושלים, יוחנן ויצמן, ועסקנים אחרים מהחסידות.

לפי אותו גורם מהחסידות, עם התרבות הפרסומים אודות החשדות נגד נתניהו בפברואר האחרון, מתנגדי ליצמן עידכנו את האדמו״ר בהתפתחויות, והביעו חשש כי הממשלה תגיע לסוף דרכה בטרם יחוקק חוק הגיוס - אחד מהנושאים המהותיים שעליהם נלחמים החרדים. ליצמן וגפני קיבלו מנתניהו הבטחה כי החוק, שנפסל בבג״ץ בספטמבר 2017, יחוקק שוב בגרסה מתוקנת השנה. אולם יו״ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הרגיש גם הוא את הבחירות מתקרבות, והצהיר כי יתנגד לנוסח שהחרדים תומכים בו.

מתנגדי ליצמן בחסידות גור ניצלו גם את החשש מליברמן למאבקם הפנימי, והאדמו"ר שוכנע כי יש להעביר את החוק במהירות. בניגוד למדיניות של הפוליטיקאים החרדים, הוא הורה לצאת לעימות חזיתי. אחרי האולטימטום הראשוני של ליצמן, אשר איים להתנגד בהצבעה על תקציב המדינה בכנסת אם חוק הגיוס לא יעבור בקריאה טרומית, סגן השר אף הקשיח את עמדתו ודרש להעביר את החוק סופית בכנסת.

שבועיים כמעט ארך המשבר עד שנתניהו מצא את הפשרה הגואלת, ליצמן נסוג מעט והצעת החוק עברה בקריאה טרומית. אולם עד שהחוק לא יאושר סופית, אין מדובר בהישג ממשי לחרדים. בשלב זה ליברמן מתמיד בהתנגדותו להצעת החוק, מה שהופך את אישורו בכנסת למשימה מורכבת.

הסיבות לפריצתו של המשבר הפוליטי הזה ואופן התנהלותו מעידים כי הפוליטיקה החרדית מפולגת, ונתונה במשבר מנהיגות. סביר להניח שלמשבר הזה יהיו השלכות על העימות הקואליציוני הבא, וכלל לא בטוח שאפילו פוליטיקאי מנוסה כמו נתניהו יוכל לפתור אותו. היחלשות כוחם של בני בריתו החרדים, ובראשם ליצמן, מבשרים על התגברות העימותים בנושאי דת ומדינה בישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: hasidic, military service, yaakov litzman, israeli politics, benjamin netanyahu, ultra-orthodox

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept