ישראל פולס

השליח האמריקאי לארץ המתנחלים

p
המחבר
בקצרה
מאז שדיוויד פרידמן מונה לשגריר ארה״ב בתל אביב, תורתו של הבית היהודי נהפכה למדיניותו של הבית הלבן. הוא דחף להעביר את השגרירות לירושלים, פועל למחוק את המונח "שטחים כבושים" מכל המסמכים האמריקאים הרשמיים, ומאפשר את מדיניות הסיפוח הישראלית.

נראה שהאפשרות שבנימין נתניהו ייאלץ להחליף את לשכת הממשלה בתא האסורים לא מטרידה את מנוחתו של הימין המתנחלי. גם הסיכוי שנשיא ארה״ב דונלד טראמפ מבשל תוכנית שלום שתפריע להם לספח את הגדה המערבית ומזרח ירושלים, אינה מדירה שינה מעיניהם של מכחישי הכיבוש. יש להם על מי לסמוך, ואין הכוונה לאלוהים שבשמים. כל עוד דיוויד פרידמן יושב בלשכת שגריר ארה"ב בתל אביב - בקרוב בירושלים - אין להם סיבה לדאגה. מאז שפרקליטו של טראמפ זכה במשרה הדיפלומטית הנחשקת, תורתו של הבית היהודי נהפכה למדיניותו של הבית הלבן.

בתוקף שומר הסף של הנשיא בגזרה הישראלית, פרידמן מוודא שהחתן ג'ארד קושנר והשליח דיוויד גרינבלט לא ייקחו ברצינות את דיבוריו של טראמפ על "עסקת המאה". בעיניו של העורך דין שהתמחה בפשיטות רגל, הערבים פשטו את הרגל בשנת 67׳. ומבחינתו, פושט רגל צריך לברך על כל עסקה שאינה משליכה אותו לרחוב. פרידמן נהפך לאימת מחלקת המדינה והמועצה לביטחון לאומי. פקיד אמריקאי שמשתתף בדיונים של צוות השלום אמר לאל-מוניטור שכאשר פרידמן נמצא בחדר, גרינבלט מתיישר לימין, אולם כל אימת שפרידמן נעדר מהפורום המורחב, גרינבלט מרשה לעצמו להציג עמדות מאוזנות והגיוניות.

פרידמן הכריע את הדרג המקצועי באגפי המזרח התיכון במחלקת המדינה ובמערכת הביטחון האמריקאית בדיונים על העברת השגרירות לירושלים. הפקידות הבכירה התנגדה להקדמת המהלך הזה, כמו גם להצהרה הנשיאותית מדצמבר האחרון בדבר הכרה בירושלים בירת ישראל. הם הזהירו שצעד מעין זה בעיתוי הנוכחי יביך את הנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן) וירחיק אותו עוד יותר משולחן המשא ומתן. פרידמן הביס גם את מזכיר המדינה רקס טילרסון, שדרש בספטמבר שישראל תקיים את התחייבותה להחזיר לארה"ב תוספת לסיוע בסך 75 מיליון דולר, אשר נתניהו קיבל מהנשיא אובמה.

בימים אלה פקידי מחלקת המדינה מנהלים קרב מאסף מול לחציו של פרידמן למחוק את המונח "שטחים כבושים" מכל המסמכים והדו"חות הרשמיים, ובראשם הדו"ח השנתי על מצב זכויות האדם ל-2017. ברור מאליו כי יהודי ששימש במשך שנים יושב ראש אגודת ידידי התנחלות בית אל, מאמין שבית אל היא חלק ממדינת היהודים. ביולי האחרון הזמין פרידמן את ראשי המתנחלים, הידועים כראשי המתנגדים לפתרון שתי המדינות, למסיבת יום העצמאות האמריקאי. נציגי ארגוני שלום לא זכו לכבוד הזה, שהרי בעיני פרידמן אנשי ארגונים כמו ג'יי סטריט, שתומך בפתרון שתי המדינות, "גרועים מקאפו".

לא צריך להיות מופתע מכך שבשבוע שעבר (19 בפברואר) פורסם כי במפגש עם ראשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים שביקרו בישראל, אמר פרידמן כי "במשך 25 שנים אנשים אמרו שהמצב (בשטחים) לא יכול להימשך, אבל מה קרה בשנים האלה? ישראל רק צמחה ושגשגה". בתגובה לפרסום דבריו של פרידמן בחדשות עשר נמסר מהשגרירות האמריקאית כי "השגריר מאמין כי הרחבה בלתי מרוסנת של ההתנחלויות אינה מסייעת לשלום". לא ברור היכן עובר הקו שמותח השגריר בין הרחבה מרוסנת לבין הרחבה בלתי מרוסנת.

כך או כך, מתחת לאפו של השגריר מקיימת ממשלת ישראל הרחבה בלתי מרוסנת של סיפוח דה-פקטו של השטחים לישראל. הממשל האמריקאי, ומן הסתם שגרירות ארה"ב בישראל, שומרים על זכות השתיקה. ממסמכים וחוות דעות משפטיות שהגיעו לידי "שלום עכשיו", בין השאר בסיוע העמותה לחופש המידע, עולה כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ושרת המשפטים איילת שקד בונים תשתית משפטית-מינהלית למחיקת גבולות 67׳.

בדו״ח שלום עכשיו נטען ששקד ומנדלבליט קבעו כי מותר להפקיע קרקע פלסטינית במקרים שההשתלטות הישראלית נעשתה "בתום לב"; מותר להפקיע קרקעות לצורכי כביש גישה להתנחלות; מותר לעשות שימוש בנכסים נטושים לצרכי התנחלות; מותר לעשות "פירוק שיתוף" בנכסים נטושים ללא הליך שיפוטי; מותר להפקיע קרקעות במעמד דיירות מוגנת של עיריית חברון גם ללא הליך שיפוטי; על כל הצעות החוק הממשלתיות לכלול התייחסות לחלות החוק בשטחים הכבושים. כמו כן נעשו שינויי חקיקה שמקלים על הריסה וגירוש של קהילות פלסטיניות באזור C.

כך, בשעה שבממשל בוושינגטון טורחים על "עסקת המאה", בירושלים טורחים לחבל בה, בשגרירות ארה"ב שותקים ובמחלקת המדינה חורקים שיניים. מי זוכר שבשימוע שקדם למינויו לשגריר בישראל הבטיח פרידמן לחברי וועדת החוץ של הסנאט כי לא יתמוך בסיפוח שטחים פלסטיניים לישראל והצהיר כי "פתרון שתי המדינות נותר האפשרות הטובה ביותר"?

אין זו הפעם הראשונה שמליצי יושר של ממשלות ימין ישראליות ממלאים תפקידי מפתח בממשלים אמריקאים, רפובליקאים כדמוקרטים. די להזכיר את דניס רוס שעמד בראש צוותי השלום בממשלי בוש האב והבן והנשיא קלינטון, השגרירים מרטין אינדיק ודן שפירו ומזכירת המדינה קונדוליזה רייס. מעולם לא תפס מליץ יושר של מחנה מיעוט משיחי קטן כל כך עמדה חזקה כל כך, על סיפה של תהום עמוקה כל כך.

חמישה שגרירים לשעבר של ארה"ב בישראל התריעו בפני חברי ועדת החוץ של הסנאט מפני מינויו של פרידמן לשגריר בישראל. "מדובר במינוי פזיז, שיש בו בכדי להעמיד בסיכון את האמינות ואת המוניטין של ארצות הברית במזרח התיכון ובעולם כולו" כתבו הדיפלומטים בדימוס. ניבאו ולא ידעו מה ניבאו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept