הריאיון שזיהם את המלצות המשטרה

במקום שהתקשורת תעסוק בתוכנן של המלצות המשטרה המסתמנות ובמשמעויות הפוליטיות שלהן, תשומת הלב הציבורית והתקשורתית מתמקדת כעת במפכ"ל ובדרישה הצודקת של נתניהו לחקור את הטענה החמורה שהועלתה נגדו.

al-monitor .

פבר 9, 2018

הריאיון שהעניק מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך לעיתונאית אילנה דיין [7 בפברואר] הוא מבחינות רבות אירוע מכונן בסאגת חקירות נתניהו. הריאיון זיהם אותן ושיחק לידיו של נתניהו, זאת ימים ספורים לפני פרסום המלצות המשטרה כשברקע אווירה ציבורית ופוליטית נפיצה.

לא ברור מהי מסכת השיקולים שעמדה מאחורי החלטתו של אלשיך להיפתח כך בפני המצלמה של דיין ולדבר על חקירות נתניהו, כשהוא מפזר רמזים עבים בנוגע להמלצות בסגנון "אנשים עוד יופתעו". אבל הדיבורים המיותרים של השוטר מס' אחת בטרם תמו ההתייעצויות האחרונות בתיקי נתניהו, התבררו כחלק הפחות בעייתי בריאיון.

כשהוא מישיר מבט אל המצלמה, אלשיך האשים את ראש ממשלת ישראל בשליחת חוקרים פרטיים כדי לאסוף ראיות מפלילות נגד האנשים שאמונים על חקירתו. המפכ"ל אמנם לא הזכיר את נתניהו במפורש אלא דיבר על "גורמים בעלי השפעה", אולם הרמז היה ברור. אלשיך גם הדגיש כי הוא מדבר על עובדות ולא על שמועות. עיתונאים בכירים רבים הוזמנו אל אלשיך בשנה האחרונה לשיחות רקע ושמעו ממנו סיפור דומה. כעת העלה המפכ"ל הילוך ואמר זאת בקולו מול המצלמה, רגע לפני שהוא מעביר את ההמלצות בתיקי נתניהו לפרקליטות. 

הבעות פניו של המפכ"ל לאורך הריאיון יצרו את הרושם כי הוא מבקש לספר יותר ממה שיכול היה לומר. אלה בשילוב הטקסטים המרעישים שהשמיע העניקו לצפייה מימד סוריאליסטי ומהפנט כאחד. אחרי הכל, לא בכל יום יושב מפכ"ל משטרה מול מצלמה ורומז כי ראש הממשלה ניסה לשבש חקירה נגדו.

ניכר שאלשיך מבקש להעביר באמצעות הריאיון, כנראה בעצת דובריו ויחצניו, מסר של ביטחון בהתנהלותו, למרות המשא הכבד שעל כתפיו. ניכר גם שהדברים שהשמיע נועדו למצב אותו בציבור כגיבור בסיפור חקירות נתניהו.

ועדיין, לא מובן מה גרם למפכ"ל להעמיד את עצמו ראש בראש מול ראש הממשלה, רגע לפני שהמשטרה בראשה הוא עומד תמליץ, כפי הנראה, על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שוחד והפרת אמונים.

בסדר דברים מתוקן, אלשיך היה ממתין לפרסום המלצות המשטרה ואז מכנס מסיבת עיתונאים ועונה לשאלות. וגם אם הוא לא שלט על תזמון פרסום הריאיון עמו, היה עליו לדעת שמדובר בעיתוי גרוע שיזיק לתדמיתו ולתדמית המשטרה.

מבחינת נתניהו, אלשיך שוב שיחק לידיו. עוד באותו הלילה העלה ראש הממשלה לעמוד הפייסבוק שלו פוסט תוקפני נגד המפכ"ל, בו כתב בין השאר כי רמיזותיו "הזויות ושקריות" והוסיף כי "צל גדול הוטל הערב על חקירות המשטרה והמלצותיה".

למחרת היום כבר התחוללה מלחמת עולם בין המשטרה לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה, כשברקע בכירי הליכוד טוענים שהמשטרה מנסה לבצע הפיכה שלטונית. אלשיך מצדו לא הודה בטעות ולא פעל להוריד את הלהבות, אלא המשיך באותו הקו: אנשיו טענו בתקשורת כי הוא העביר בזמן אמת מידע על הניסיונות לאסוף מידע נגד חוקרי נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אך הוא [היועץ] לא עשה דבר. בסביבת היועץ לא נותרו חייבים, והבהירו כי בשום שלב לא היה מדובר במידע מוצק שאיפשר פתיחת חקירה, אלא בשמועות בלבד.

הריאיון של אלשיך הגיע בדיוק בזמן עבור נתניהו והעניק לו תחמושת יקרה מפז. בזכותו הצליח ראש הממשלה להעביר את הדיון הציבורי מעיסוק בהמלצה המתקרבת להעמידו לדין אל טענת המפכ"ל על חוקרים פרטיים שכביכול אספו מידע בשליחות נתניהו נגד חוקריו. במקום שהתקשורת תעסוק בתוכנן של המלצות המשטרה המסתמנות ובמשמעויות הפוליטיות שלהן, תשומת הלב הציבורית והתקשורתית מתמקדת כעת במפכ"ל ובדרישה מצד נתניהו, בכירים בליכוד ואפילו במחנה הציוני לחקור את הטענה החמורה שהועלתה נגד ראש הממשלה.

יש מידה רבה של צדק בדרישה הזאת, אף שהיא יכולה להיחשב כספין של נתניהו. הרי מרגע שטענת המפכ"ל נזרקה לחלל האוויר, היא לא יכולה להיזנח. הנושא חייב להתברר. האפשרות שראש ממשלת ישראל פעל באופן הזה היא לא פחות מרעידת אדמה.

נכון היה עבור אלשיך לפחות לנסות למזער נזקים במקום להתבצר בעמדתו ולהפוך את חקירות נתניהו לפרשת אלשיך, שאמר או לא אמר אמת בריאיון. נדמה כי לא יהיה מנוס כעת מחקירת הדברים. זה הדבר הראוי להיעשות וגם לא ניכר כי מדובר בחקירה מסובכת. ניתן אפילו להטילה על השב"כ או על ועדת חקירה חיצונית. אף אחד, גם לא אלשיך, לא רוצה לחיות במדינה בה המפכ"ל מפזר שמועות. ואם אלה אינן שמועות, נתניהו צריך כבר מחר בבוקר להיחקר בעניין.

בעת שירותו בשב"כ, בכל שדרת התפקידים, נחשב אלשיך לאיש מקצוע משובח, חכם ומתוחכם. יש שהגדירו אותו כגאון בניהול חקירות, ששום אמירה או הערה שלו אינן מקריות. שהכל מתוכנן ונועד להשיג דבר מה. לאן נעלמו כל היכולות הללו בריאיון לאילנה דיין? האם ייתכן כי אלשיך מבקש להרוס במו ידיו את חקירות נתניהו? הרושם הוא שאלשיך חדור בתחושת שליחות ציבורית להגיע לחקר האמת בפרשות נתניהו ולהוכיח שאין בישראל אף אדם מעל החוק. הבעיה היא שבדרך אל היעד נופל אלשיך בכל בור אפשרי ומספק חומרים מצוינים לקמפיין של ראש הממשלה.

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020