ישראל פולס

מבחן הדמוקרטיה הישראלית של ח"כ יוסף ג'בארין

p
המחבר
בקצרה
בתגובה לחוק הלאום, שמעגן את מעמדה של ישראל כמדינת העם היהודי על חשבון ערכיה הדמוקרטיים, חבר הכנסת מהרשימה המשותפת החליט לאתגר את חבריו מימין ומשמאל עם הצעה נגדית, המעגנת בחוק את שוויון הזכויות למיעוט הערבי. מי מהם יצביע בעדה? כנראה שמעטים.

"מטרתו של חוק יסוד זה לעגן את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית ורב-תרבותית, המקיימת שוויון אזרחי ולאומי גמור בין אזרחיה". כך מנוסחת הצעת החוק שגיבש ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת בתגובה ל״חוק הלאום״, שאמור לעלות בקרוב לאישור בקריאה ראשונה בכנסת. חוק הלאום מעגן את מעמדה של ישראל כמדינת העם היהודי, ומבקריו טוענים כי הוא עושה זאת על חשבון פגיעה בערכיה הדמוקרטיים. הוא אושר בקריאה טרומית במאי 2017.

לדברי ח״כ ג׳בארין, הצעתו תחשוף את פניהם האמיתיות של חברי הכנסת שיתמכו בהצעת חוק הלאום, ושל אלה שתמכו בסדרת חוקים אנטי-דמוקרטיים שקואליציית הימין העבירה בשנים האחרונות, ותוכיח שדמוקרטיה עבורם היא לא יותר ממס שפתיים. במקביל, לטענתו, ההצעה תאתגר את השמאל הישראלי, או לפחות את מה שנותר ממנו.

ח"כ ג'בארין, תושב אום אל-פחם, הוא פרופסור למשפטים. בעבודת הדוקטורט שלו, שעשה באוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון, הוא ערך השוואה בין המיעוט האפרו-אמריקאי בארה״ב לפלסטינים בישראל. הוא נחשב מומחה בעל שם עולמי לזכויות מיעוט.

בשיחה עם אל-מוניטור ביום ראשון (11 בפברואר) הוא אומר כי את הרעיון להגיש הצעת חוק נגדית לחוק הלאום, אשר לטענתו מפלה את האזרחים הערבים ושאר המיעוטים בישראל, הוא הגה כשישב כחבר בדיוני וועדת החוקה של הכנסת. "מאוד הפריע לי שבכלל לא דיברו על אלטרנטיבות. השיח היה מוגבל והוא נסוב סביב המסגרת שיצר הימין על מדינת היהודים. היה חסר לי מקומה של קבוצת מיעוט. המעמד, הזכויות שלנו. 20 אחוז מהאוכלוסייה בישראל (ערבים) לא נכללו בחוק. אפילו אנשי אקדמיה שהגיעו לוועדה נגררו אחרי השיח המוגבל של אותה הצעה, מבלי לחפש אלטרנטיבה, פשרה, היגיון, בנוגע למה עושים עם המיעוטים בישראל שאינם יהודים. האם יישארו חסרי מעמד שוויוני? מופלים לרעה?״

לדברי ג׳בארין, הוא החליט לבדוק אם נותרו בשיח הפרלמנטרי בישראל סימני חיים של דמוקרטיה ותמיכה בזכויות מהותיות למיעוט הערבי ולמיעוטים בכלל בישראל. הצעת החוק שלו, כך הוא מאמין, תהווה את המבחן האמיתי לכך.

בתקופה שבה חברי כנסת רבים מהקואליציה מנסים לעשות דה-לגיטימציה לציבור הערבי, כולל ראש הממשלה בנימין נתניהו (״הערבים מגיעים בכמויות אדירות אל הקלפי״) ושר הביטחון אביגדור ליברמן (קרא להחרים את כל תושבי ואדי ערה), הצעת החוק של ג׳בארין מבקשת לעגן שוויון זכויות למיעוט שאותו הוא מייצג.

חברי הרשימה המשותפת לא שוכחים לנתניהו את מסע ההפחדה שלו נגד הציבור הערבי ערב בחירות 2015, וזוכרים גם את הניסיון שלו לתקוע טריז בין האזרחים הערבים לנציגים שלהם בכנסת ה-20. ג'בארין מזכיר את נאומו של נתניהו בפתח מושב החורף של הכנסת באוקטובר 2015, שבו הציג את הח״כים הערבים כתומכי דאעש והתייחס לציבור הערבי כאזרחים על-תנאי. "אני פונה לערביי ישראל אזרחי המדינה״, אמר אז ראש הממשלה, ״האם תלכו אחרי הנהגה שמסיתה, שמגיעה לאבסורד של אנשים, אנשי בל"ד הקומוניסטים, שמאחוריהם שובל של דגלי דאעש, הנהגה שמבקשת לפורר את המדינה - או שתלכו לדרך של דו-קיום, בשלום, נאמנות למדינה שאתם חלק ממנה?"

שר הביטחון ליברמן מנהל קמפיין מתמשך נגד עירו של ח״כ ג׳בארין, אום אל-פחם. מלבד קריאתו של ליברמן לחרם על תושבי האזור הערבים, הוא גם נוהג להתייחס בביטול לאזרחותה של האוכלוסייה הערבית-ישראלית בכלל ושל חברי הכנסת הערבים בפרט. על רקע ההפגנות בוואדי ערה בדצמבר 2017, לאחר הכרזת ירושלים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ליברמן כינה את חברי הכנסת של הרשימה המשותפת ״פושעי מלחמה״, וקרא לשלול את זכויותיהם של אזרחים ערבים. ''ראיתי אותם עם הדגלים של הרשות הפלסטינית, עם דגלי חיזבאללה, עם תמונות של נסראללה...האם אני חייב להיות הפראייר שלהם שמשלם ביטוח לאומי, אנחנו חבורת פראיירים, 14 מיליארד שקל נותנים להם. האזרחים האלה שהיו  בהלוויה של שלושת הרוצחים באום אל פאחם. מבחינתי הם לא אזרחים לגיטימיים."

כל אלה עמדו לנגד עיניו של ג׳בארין כשעמל לגבש את הצעת החוק שלו, הזוכה לתמיכתה של כל הרשימה המשותפת ומוגשת בשמה. "מדינת ישראל תבטיח לכל אזרחיה את ההגנה השוויונית של החוק, ותבטיח באופן שוויוני את ייחודן הלאומי, התרבותי, הלשוני, והדתי של שתי הקבוצות הלאומיות בה, היהודים והערבים", נכתב בהצעה.

לג'בארין אין אשליות שהכנסת תאשר את החוק שלו. ברור לו שהימין יתנגד לה, ולהערכתו, רוב חברי הכנסת מסיעות השמאל-מרכז, כמו המחנה הציוני ויש עתיד, לא יצביעו בעדה. לדבריו, "הם ודאי יעדרו מהמליאה כדי לא להרים ידם נגד הצעה המנסה להכיל את זכויותיהם של הערבים, על אף שנוסחה בהתאם למשפט הבינלאומי ולזכויות המיעוטים בכלל.״

שיחת הטלפון עם ג׳בארין מתקיימת במהלך שהותו ברומניה, שאליה בא בשליחות הצוות ליחסים בינלאומיים של הרשימה המשותפת. הצוות, שבראשו הוא עומד, הוקם כיוזמה של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, והוא מציג בפני גורמים בינלאומיים את החזון העתידי של המיעוט הערבי בישראל. ג'בארין היה זה שניסח את חלקו המשפטי של מסמך החזון. בסוף השבוע האחרון הוא הופיע בכנסים בבוקרשט ובסופיה, בולגריה, שאורגנו על ידי אגודת הידידות הפלסטינית ונציגויות פלסטיניות במדינות האלה. אחת הטענות המופנות בדרך כלל אל חברי הכנסת של הרשימה המשותפת, היא שהם פועלים יותר בשליחותה של הרשות הפלסטינית מאשר בשליחותם של אזרחי ישראל הערבים. על כך משיב ג׳בארין: ״אי אפשר לנתק אותנו מהעם הפלסטיני. אנחנו חלק ממנו, ובאותה עת גם אזרחים למדינת ישראל המבקשים להגדיר את זכויותינו כמיעוט באופן דמוקרטי״.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: umm al-fahm, democracy, israeli politics, knesset, discrimination, joint list, israeli arabs

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x
keyboard_arrow_up

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept