חומר הנפץ המשיחי של הבית היהודי

תפיסות פונדמנטליסטיות-משיחיות אינן תופעה חדשה בחברה הישראלית. אבל כששר בכיר במדינת ישראל קורא לנקום בפלסטינים בשליחות האלוהים, ובמקביל יו״ר מפלגתו לא מהסס לאמץ תדמית מתונה כדי להגיע לראשות הממשלה, יש בהחלט סיבה חדשה לדאגה.

al-monitor .

ינו 18, 2018

"כבר חודשים רבים שבכל התקיפות האלה [ברצועת עזה] אין הרוגים פלסטינים - מחבלים, טרוריסטים - ולא פצועים". כך מחה בשבוע שעבר (10 בינואר) שר החקלאות אורי אריאל. "איזה מין נשק מיוחד יש לנו שאנחנו יורים אבל אין אף פצוע. הגיע הזמן שיהיו שם גם פצועים וגם הרוגים," התלונן החבר הבכיר בסיעת הבית היהודי מטעם מפלגת תקומה. בהספד שנשא באותו יום על קברו של הרב רזיאל שבח, שנרצח בפיגוע ירי סמוך לחוות גלעד, פנה חבר ממשלת ישראל לבורא עולם וקרא "אל נקמות ה', אנחנו רוצים נקמה של הקדוש ברוך הוא".

השר הבטיח שישראל תוסיף לבנות ולטעת שם. "אי אפשר לעצור את המנגינה הזו", הסביר המתנחל מבית אל, "זו מנגינה אלוקית שאנחנו בה שליחים ונשתדל להיות שליחים נאמנים". אריאל, נבחר ציבור בכיר במדינה המתיימרת להיות הדמוקרטיה היחידה במרחב, הודיע כי "אין מי שיעצור בעד גאולת עם ישראל". וכשאדם רואה עצמו כשליח האלוהים, ברור מאליו שהכנסת וחוקיה, הממשלה והחלטותיה, נחשבים בעיניו כקליפת השום. חייל שמפריע למתנחלים לכרות עצי זית של פלסטינים רק מפריע לגאולת הארץ. שוטר שעוצר מתנחלת שיורקת בפרצופה של פלסטינית, עוצר את ״המנגינה האלוקית״.

קל לשער איזו מהומה הייתה מתחוללת בישראל אילו שר ברשות הפלסטינית היה מתלונן על המספר הנמוך של חיילים ישראל שנהרגים ונפצעים בפיגועים. אילו מטעמים הייתה עושה התקשורת מהצהרה מיניסטריאלית כי "אנו שליחיו של אללה. אין מי שיעצור בעד גאולת פלסטין השלמה". ראש הממשלה בנימין נתניהו היה דורש מאבו מאזן לפטר לאלתר את "השר הסורר" ולגנות את דבריו. הפרשנים היו מצביעים בדאגה על אוזלת ידו של אבו מאזן לנוכח חדירת האידאולוגיה של החמאס אל צמרת הרשות.

תפיסות פונדמנטליסטיות-משיחיות אינן תופעה חדשה בחברה הישראלית. הרבנים יצחק שפירא ויוסף אליצור מישיבת "עוד יוסף חי" שבהתנחלות יצהר הצדיקו בספרם "תורת המלך" (2009) את הוצאתם להורג של תינוקות ממחנה האויב; "אחרת יגדלו בצורה לא מתוקנת וממילא נצטרך להרגם". השניים נחקרו, אך לא הועמדו לדין. כבר בשנות השבעים קבע ראש ישיבת "מרכז הרב" הרב צבי יהודה קוק, מנהיג הציונות הדתית, כי הוראת הממשלה לפנות את ההתנחלות סבסטיה אינה חוקית. חנן פורת, שהיה מראשי "גוש אמונים", הבטיח שכל העולם, כולל הערבים "ייהנו מהגשמת הגאולה".

פורת, שנפטר ב-2011, נמנה עם אנשי המפד"ל שפרשו מהמפלגה בעקבות המחלוקת הפנימית סביב תמיכתם של ראשי המפלגה בהסכם השלום עם מצרים. ד"ר יהודה בן מאיר, שנמנה אז עם ההנהגה הצעירה של המפלגה, אמר השבוע בשיחה עם אל-מוניטור כי הוא מניח שאילו הסכם קמפ דיויד היה מובא היום להכרעתה של מפלגת הבית היהודי - זו שקמה על חורבותיה של המפד"ל -  היא הייתה מתייצבת נגדו כאיש אחד. בן מאיר הזכיר שגם להחלטתה של הנהגת תנועת "המזרחי" - הורתה של המפד"ל - לתמוך בתכנית החלוקה (1947), קדם ויכוח פנימי סוער בהנהגת המפלגה. 

בן מאיר, ששימש סגן שר החוץ בממשלת שמיר, מציין בצער שהבית היהודי משמש אך ורק בית למתנחלים ואנשי ימין התומכים בהם. "אין בו מקום לפלורליזם בנושאים מדיניים, בעיקר לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני". לדבריו לתנועת המזרחי הישנה שהוקמה בשנת 1903 ומפלגת המפד''ל שקמה בעקבותיה, אשר הכילו מנהיגים מתונים דוגמת יוסף בורג, חיים משה שפירא וזרח ורהפטיג, אין תקומה. "חלק ניכר מהבנים והנכדים של מצביעי המפד"ל עושים הפרדה בין דת למגזר", אומר בן מאיר. "יש ציבור דתי גדול שאני מכנה ׳שומרי מצוות שאינם מזדהים עם המגזר׳, אלה שמניחים תפילין ושומרים שבת ומצביעים ליאיר לפיד, למשה כחלון ואפילו למחנה הציוני ולליכוד. הם משתלבים בחברה, בתעשייה ובמדע וגם בכל הקשור לחיים הפוליטיים. מפלגה סקטוריאלית כמו הבית היהודי אינה מדברת אליהם".  

עו"ד בתיה כהנא-דרור, שהתמודדה בפריימריז האחרונים בבית היהודי, נטשה את המפלגה ב-2015 בטריקת דלת לאחר שגילתה כי השימוש במונח "פרגמטיזם" הפך אותה לאישיות לא רצויה. כהנא- דרור, העומדת בראש ארגון "מבוי סתום" למען עגונות ומסורבות גט, אמרה לאחר פרישתה כי אנשי הבית היהודי מתחרים ביניהם מי יותר משיחי ושואפים להפוך את ישראל למדינת הלכה. "אני מחזיקה בתפיסת עולם לאומית וימנית", ציינה כהנא-דרור, אבל שואלת את עצמי איך אוכל לשבת במקום שבו 'שלום' היא מילה מגונה". לדבריה מנהיג המפלגה נפתלי בנט "עושה רושם של ימני נחמד, ביטחוניסט - אבל התפיסה שלו קיצונית ובעיקר משיחית".

לא בטוח שהאבחנה האחרונה שלה מדויקת. הברית שבנט כרת עם יאיר לפיד, כאשר האחרון נכנס לפוליטיקה רכוב על מסרים חילוניים ופרגמטיזם מדיני, יכולה ללמד שבדרך לראשות הממשלה, שאליה הוא חותר, המיליונר מרעננה לא יהסס להפוך את עורו. היום הוא מושך אליו  את הנוער הדתי בעזרת סיסמאות משיחיות קלילות. מחר הוא עלול לגלות שמי שרוכב על גב הנמר סופו להפוך לארוחת הצהריים שלו. למחרת רצח רבין הזהיר הרב יהודה עמיטל, מי שהיה ראש ישיבת הר עציון שבגוש עציון, כי "הלכה יכולה להיות חומר נפץ מסוכן כשהיא נתונה בידי בני נוער... המושג ׳הלכה׳ הוא נרחב וקדוש מכדי שיינתן בידי כל צעיר וצעירה". ואפשר להוסיף, בידי כל פוליטיקאי חסר חוליות וכל פוליטיקאית חסרת אחריות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020