ישראל פולס

מדוע מת הדיל האולטימטיבי?

p
המחבר
בקצרה
יוזמת השלום של טראמפ נחשפת: האמריקאים בשיתוף מצרים וסעודיה תכננו מדינה פלסטינית עתידית, שכובד משקלה יהיה ברצועת עזה מורחבת לצפון סיני ולא בגדה. גורם פלסטיני בכיר: "אבו מאזן יעדיף למות בלי כלום מאשר לחיות עם תכנית כזו".

שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן נפגש בשבוע שעבר [2 בינואר] עם היו"ר החדש של מפלגת העבודה והמחנה הציוני, אבי גבאי. זו הייתה פגישת היכרות ידידותית ונטולת פואנטות, למעט אתנחתא קומית אחת, שאירעה כשגבאי התעניין באשר לגורלה של תכנית השלום האמריקאית. התשובה של השגריר הייתה חד משמעית: לא זנחנו את הרעיון להגיע להסדר. מעניין מתי יבינו האמריקאים שהרעיון זנח אותם. בממשלת נתניהו אין שר אחד שמאמין שיש ליוזמת השלום של טראמפ תוחלת כלשהי. הקונצנזוס נדיר: הכל כלאם פאדי. לא היה כלום ולא יהיה כלום. זו גם הדעה ברמאללה. "הדיל האולטימטיבי" מת ונקבר קבורת חמור בחיק המשפחה. נא להימנע מביקורי תנחומים.

עשר דקות מירושלים, ברמאללה, יושב הראיס הפלסטיני אבו מאזן, ומתבצר בצמרת עץ גבוה. מקורביו נשבעים שהוא עם האמריקאים גמר. הדברים הגיעו לידי כך שלשכתו הוציאה הוראה חד משמעית גורפת לכל בעל תפקיד פלסטיני באשר הוא, לנתק כל קשר עם הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים. אבו מאזן לא רוצה לשמוע מטראמפ. הוא השתכנע, סופית, שמדובר בסוכן ציוני שעובד עם נתניהו במטרה לייבש את הפלסטינים ולהסית נגדם את המזרח התיכון כולו. הספר המדובר "אש וזעם" רק תדלק את הזעם הפלסטיני עוד יותר. "קראנו שם שטראמפ שלח את (ג'ארד) קושנר להתייעץ עם שלדון אדלסון לפני גיבוש תכנית השלום שלו", גיחך בשיחה עם אל-מוניטור גורם פלסטיני בכיר, "אחר כך הוא רוצה להיות מתווך הוגן".

האופוריה בימין הישראלי שוברת בשבועות האחרונים שיאים חדשים. גל עצום של יוזמות חקיקה המיועדות לקבור את פתרון שתי המדינות מציף את הכנסת. חוק ירושלים, שדורש רוב של 80 ח"כים על כל שינוי טריטוריאלי בגבולות העיר, החלטת מרכז הליכוד התומכת בסיפוח מיידי של כל שטחי ההתנחלויות ביהודה ושומרון ועוד שלל יוזמות ורעיונות מהסוג הזה, שאמורים להציב עובדות בשטח ולנצל את המומנטום הטראמפי. ראש הממשלה נתניהו לא בולם את היוזמות הללו כפי שעשה בעבר, אלא להיפך. מקדם אותן. הזירה מופקרת.

בינתיים מתחילים כמה מהרעיונות שנבדקו על ידי הצוות האמריקאי לדלוף, טיפין טיפין, ולהסביר בדיעבד את ההימלטות המהירה של אבו מאזן מהזירה. פרסומים בעניין הזה הופיעו באתר האינטרנט של אל ג'זירה באנגלית, ובמקומות נוספים, ואין להם כל אישור רשמי. מדובר בתכנית ישנה שכבר הועלתה בעשור הקודם, ועכשיו נבדקה מחדש על ידי רוב השחקנים הראשיים בזירה, כולל הצוות האמריקאי. מדובר בתכנית חילופי שטחים משולשת, ואולי אף יותר מזה (מרובעת או מחומשת). בסוד העניינים נמצאים הסעודים והמצרים ולהבדיל מהפעם הקודמת, כעת הם בעניין.

ליבת הרעיון היא להקים את הברית הסונית-ישראלית הגדולה, שתהווה משקל נגד לציר השיעי עטור הניצחון שמאיים מצפון. בבסיס, כולל הרעיון עסקת חילופי שטחים נרחבת במסגרתה תוותר מצרים על נתח מסיני לטובת רצועת עזה, ששטחה יורחב דרומה לאורך החוף פי שלושה או ארבעה. זה יאפשר לשחרר את סיר הלחץ העזתי, אבל גם ישנה את יחסי הכוחות בין הגדה המערבית לרצועת עזה. לב המדינה הפלסטינית העתידית יהיה, על פי התכנית הזו, ברצועה המורחבת אל צפון סיני ולא בגדה. תמורת השטחים הנרחבים שיקבלו ברצועה, יוותרו הפלסטינים לישראל על שטחים בגדה, מה שיאפשר לישראל לספח את גושי ההתיישבות באופן נדיב ולשמור על רצף טריטוריאלי מסוים ביניהם. ישראל תוותר לטובת מצרים, במקביל, על רצועה צרה לאורך הגבול הדרומי הארוך בין שתי המדינות. יש אפשרות שגם סעודיה וירדן יוכנסו לחילופים הללו, ברעיונות שונים.

כאמור, תכנית דומה כבר הוצגה בישראל בעשור הראשון של המאה. הגה אותה הגיאוגרף הישראלי פרופ' יהושע בן אריה ואימץ אותה מי שהיה אז ראש המטה לביטחון לאומי, האלוף גיורא איילנד. ראש הממשלה אריאל שרון שיגר בזמנו שליח על מנת שיבדוק את היתכנות הרעיון אצל נשיא מצרים דאז, חוסני מובארק, אבל המצרים זרקו את התכנית אל פח האשפה של ההיסטוריה. הם לא הסכימו לוותר על גרגיר חול אחד מאדמת סיני. היום, המצב הזה השתנה לחלוטין. סיני מהווה נטל ביטחוני וכלכלי קשה על הנשיא א-סיסי. מבחינתו, שמישהו ייקח ממנו את הצרה הזו, תמורת אתנן מתאים כמובן. סיסי כבר העביר שני איים מצריים לריבונות סעודית, ונשאר בחיים.

רמזים לכך שמדובר בתכנית גדולה שגובשה יחד עם המצרים והסעודים התקבלו בשבועות האחרונים בסדרת הדלפות על עמדותיהן האמיתיות של מצרים וסעודיה באשר להכרזת הנשיא טראמפ בעניין ירושלים. למרות ההכחשות הרשמיות, ברמאללה משוכנעים שא-סיסי ומוחמד בן-סלמן בגדו, והסכימו בקריצה להצהרת טראמפ.

באחד מציוציו רמז טראמפ שישראל הייתה נדרשת אף היא ל"תשלום מדיני" תמורת הצהרתו, אך בגלל שהפלסטינים פוצצו את המגעים הדבר לא הסתייע. גורמים מדיניים מעריכים כי מדובר בתכניתה של ח"כ ענת ברקו מהליכוד, לפיה אפשר יהיה לוותר על שכונות מזרח ירושלמיות פלסטיניות לטובת הרשות הפלסטינית. התכנית הזו, שנחשפה בין היתר גם במאמר קודם באל-מוניטור, ממשיכה להתגבש בדיונים חשאיים כל העת, בידיעתו של נתניהו.

נכון לעכשיו, הרעיון הזה קפוא בהקפאה עמוקה, ולא בגלל גל הקור בצפון אמריקה. אבו מאזן זיהה את הסכנה וניצל את הכרזת ירושלים של טראמפ כדי להימלט כל עוד נפשו בו מהזירה. "זה מה שקורה כשמתכננים תכניות שאין להן שום היתכנות במציאות", אמר לאל-מוניטור גורם פלסטיני בכיר, "אבו מאזן יעדיף למות בלי כלום מאשר לחיות עם תכנית כזו".

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X