ישראל פולס

ליברמן כבר לא מאיים לחסל את חמאס

p
המחבר
בקצרה
ליברמן, שעד למינויו לשר הביטחון התייחס לחמאס כאל ארגון טרור שיש להפילו, מבין עתה כמה הדברים מורכבים. הוא אפילו מבין את קשיי חמאס לעצור את הירי מעזה. במקום לאיים לחסל את משגרי הרקטות הוא רק קורא לראשי השלטון "להתעשת ולעשות סדר".

ב-15 ביולי 2014, במהלך מבצע צוק איתן, כינס שר החוץ אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים ותקף את חוסר האונים לדעתו של הממשלה בה היה חבר. "יש לכבוש את עזה", הוא אמר בטון בטוח. "אי אפשר כל הזמן להתלבט ולהסס. ההיסוס הזה עובד נגדנו. צריך ללכת על הסוף. אין פה שום אלטרנטיבה אחרת".

ליברמן קרא לכבוש את עזה ולהפיל את שלטון חמאס כבר בחודש יוני 2013, זאת בתגובה לירי רקטות מעזה. "לא תהיה ברירה, ובסופו של דבר ישראל צריכה לשקול ברצינות אפשרות לכבוש את כל הרצועה ולעשות ניקוי יסודי", הוא אמר אז בראיון ברדיו, "הרי כבר היום יש שם מאות מפעלים שעוסקים בפיתוח וייצור נשק, לא באיכות החיים ולא הפיתוח תעשייה אזרחית אלא בפיתוח כלי נשק".

במהלך מערכת הבחירות לכנסת ה-20 החל ליברמן בקמפיין למינויו לתפקיד שר הביטחון. בסיור בעוטף עזה, כשהוא משקיף על הרצועה מרחוק [מארס 2015], הוא הבטיח: "כשאהיה שר ביטחון יגיע סופו של חמאס".

ואי אפשר לשכוח את אמירתו יומיים לפני שמונה לשר הביטחון [מאי 2016], כשאיים על איסמעיל הנייה במהלך אירוע בבאר שבע. "אני אומר לך ואתה יכול לתפוס אותי במילה", פנה ליברמן למראיין, "פה הכל מוקלט. אם אני שר הביטחון, אני נותן לאדון הנייה 48 שעות. או שאתה מחזיר את הגופות והאזרחים או שאתה מת, מבחינתי אתה פשוט תזמין לעצמך מקום בבית קברות הכי קרוב אליך".

יומיים אחר כך מונה ליברמן לשר הביטחון בממשלת נתניהו וזנח את איומיו. כשעומת עם דבריו [מארס 2017] ענה ליברמן: ''דברו איתי בסוף הקדנציה''.

בימים אלה מתמודד ליברמן עם אתגר ביטחוני לא פשוט, בדומה לשרי ביטחון שמילאו את התפקיד לפניו. גם הם כמוהו ניסו למצוא פתרון יעיל לאיומי הרקטות מעזה. מאז הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שהוא מכיר בירושלים כבירת ישראל, נורו מעזה אל שטח ישראל עשרות רקטות ופגזי מרגמה.

ביום שישי האחרון [29 בדצמבר] נורו שלוש רקטות לעבר קיבוץ כפר עזה במהלך טקס לציון יום הולדתו ה-24 של החייל אורון שאול, שגופתו מוחזקת בידי חמאס מאז מבצע צוק איתן. הירי שיבש את הטקס ומשתתפיו נאלצו לתפוס מחסה כשהופעלה אזעקת צבע אדום. בצה"ל מעריכים כי הירי בוצע על ידי אנשי הג'יהאד האסלאמי, שידעו על קיום הטקס וביקשו בכך להגיב על הרג אנשיהם במנהרה שפוצץ צה"ל בחודש אוקטובר [2017]. באורח נס איש לא נפגע באירוע הזה: מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות והשלישית פגעה במבנה באזור. 

תגובת צה"ל לירי הייתה רפה. דובר צה"ל פרסם כי זמן קצר לאחר הירי, טנקים וכלי טיס של חיל האוויר פגעו בשתי עמדות של חמאס בצפון רצועת עזה. הפעם קולו של שר הביטחון ליברמן כמעט ולא נשמע, והוא לא חזר על קריאותיו מהעבר לכבוש את עזה ולחסל את ראשי חמאס.

לשיא הציניות הגיע ליברמן כשלגלג על יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, שתקף את מדיניותו המאופקת של שר הביטחון ודרש להחזיר את השקט ליישובי הדרום. בראיון לרדיו אמר גבאי: "שר הביטחון הפך להיות הפרשן הצבאי, הוא קובע שמדובר בסכסוכים בין הפלסטינים ולכן טוען שלא איבדנו את ההרתעה. לדעתי כן איבדנו את ההרתעה שלנו". ליברמן לא נותר חייב והאשים את האופוזיציה שהיא מנסה לגרור את צה"ל למערכה צבאית. "לפחות כרגע, אני לא חושב שמערכה כללית בעזה נגד חמאס תואמת לאינטרס הביטחוני הישראלי", אמר ליברמן. "לחמאס אין עניין במערכה כללית. מי שמנסה לגרור אותנו לזה הן כל מיני קבוצות סלפים, וראיתי שגם כמה מראשי האופוזיציה שלנו מעוניינים באותו הדבר".

ליברמן, שעד למינויו לשר ביטחון התייחס לחמאס כארגון טרור שיש להפילו ולחסל את ראשיו, מבין עתה מתוך תפקידו עד כמה הדברים מורכבים. הוא אפילו מבין את קשיי חמאס לעצור את ירי הרקטות של קבוצות סלפיות או של הג'יהאד האסלאמי.

ביום חמישי בבוקר [4 בינואר] שיגר שר הביטחון מסרים לחמאס באמצעות ראיון לאתר האינטרנט של מתאם פעולות הממשלה בשטחים "אל-מונסק" (המתאם). מדבריו ניתן ללמוד שליברמן מודל 2018 אפילו מכיר בריבונות חמאס על רצועת עזה. "אנחנו מציעים לראשי השלטון בעזה להתעשת ולעשות סדר. מבחינתנו יש כתובת אחת, מי שטוען שהוא הריבון הוא גם יישא באחריות", אמר ליברמן.

עוד אמר ליברמן כי ישראל יודעת בדיוק מי ירה את הרקטות במהלך הטקס בכפר עזה. "זה הג'יהאד האסלאמי", קבע ליברמן. הוא לא איים לחסל את משגרי הרקטות אלא רק דרש מחמאס "לקבל אחריות ולעשות סדר". 

הפוליטיקאי שהיה מוכן להכניס את ישראל להרפתקה מדממת של כיבוש עזה מבלי להתחשב במאות או אלפי הקורבנות שהמבצע היה גובה, מציע עכשיו לראשי חמאס "להתעשת". מעניין מה חושב איסמעיל הנייה על מסריו של האיש היושב כעת בקריה בתל אביב.

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את נצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012).
ב-2010 יצא לאקרנים סרטו ''חיים יקרים'' אשר הוקרן בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של טורונטו וזכה אף בפרס ''אופיר''. הוא בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית ומתגורר בנס ציונה.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X