ישראל פולס

הליכוד במאמץ להעביר את החוק להצבעת ישראלים בחו״ל

p
המחבר
בקצרה
לדברי בכיר בליכוד ששוחח עם אל-מוניטור, בשנתיים שנותרו לממשלה הנוכחית לכהן, ייעשה ניסיון אמיתי לקדם את היוזמה המאפשרת לישראלים השוהים בחו״ל להצביע בבחירות לכנסת. המטרה: לחזק את הימין, ולהחליש את המפלגות הערביות.

בהסכמים הקואליציוניים של הליכוד עם המפלגות החברות בקואליציה מופיע סעיף שלפיו: ״הממשלה תגבש הצעת חוק ממשלתית, שתאפשר הצבעה של ישראלים השוהים בחו״ל ביום הבחירות לכנסת״. סעיף דומה הופיע גם בהסכמים קואליציוניים של הליכוד בממשלות קודמות ולא קודם, אך לדברי בכיר במפלגה ששוחח עם אל-מוניטור, בשנתיים שנותרו לממשלה הנוכחית לכהן, ייעשה מאמץ של ממש לקדם את היוזמה.

הצעת החוק הזאת היא ״הבייבי" של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר מנסה לקדם אותה כבר יותר מעשור, עד כה ללא הצלחה. היא תאפשר לכל אזרח שרשום בפנקס הבוחרים ושוהה ביום הבחירות בחו"ל להצביע באחת מהנציגויות הישראליות באותה מדינה. נוסח ראשון של ההצעה הונח על שולחן הכנסת כבר ב-2001 על ידי ח״כ משה ארנס מהליכוד, אך לא עבר.

בליכוד תומכים ברעיון בעקבות סקרים שנעשו בקרב ישראלים השוהים בארצות הברית, ולפיהם הימין עשוי לזכות שם בעוד מנדט או שניים. שר בכיר בליכוד אמר ל"הארץ" ב-2015, כי מטרה נוספת של ההצעה היא הקטנת כוחן של המפלגות הערביות, היות וחלקם של הערבים בקרב האזרחים הישראלים השוהים בחו״ל קטן יותר מחלקם באוכלוסייה המקומית.

ב-2010 הוערך מספר הישראלים השוהים בחו"ל ב-540 אלף. המומחים חלוקים בדעה מה יהיה אופי הצבעתם, ואם בכלל יבואו לקלפי. רוב המומחים תומכים בהענקת זכות ההצבעה לאזרחים החיים בחו״ל, כפי שעושות רבות ממדינות העולם.

גם לפי ניתוח של עקיבא אלדר באל-מוניטור, על בסיס החתך הסוציו-אקונומי הגבוה יחסית של השוהים בחו"ל, בליכוד ממש לא יכולים להיות בטוחים שחוק כזה יעניק להם יתרון כלשהו.

לפי הערכות של השגרירות הישראלית בוושינגטון וארגוני ישראלים הפועלים בארצות הברית, חיים כיום בארצות הברית בלבד לפחות 600,000 בעלי אזרחות ישראלית (מספר שכולל ילדים שנולדו לישראלים שהיגרו לשם). מתוכם, קרוב לחצי מיליון בעלי זכות הצבעה - שהם יותר מעשרה אחוזים מסך הקולות הכשרים בבחירות 2015, שעמד על כ-4.2 מיליון. עם זאת, בדיונים על קידום החוק דובר על הגבלת ההצבעה לישראלים השוהים תקופה קצובה בחו"ל, של עד שלוש או חמש שנים, מה שיוריד משמעותית את מספר הקולות הפוטנציאליים.

המכון הישראלי לדמוקרטיה ניסח בשנה שעברה נייר תמיכה ביוזמה, אך הציע להגביל אותה לאזרחים שמרכז חייהם בישראל וששהותם בחו"ל מוגבלת בזמן.

הניסיונות של הממשלה הנוכחית לקדם את החוק החלו בהקמת צוות בראשות שר התיירות יריב לוין, והמשיכו ביוזמה חוצת גבולות קואליציה ואופוזיציה של קבוצת ח"כים. בראש הקבוצה עומדת שרן השכל מהליכוד, יחד עם דוד ביטן ואמיר אוחנה מהליכוד, איתן כבל, סתיו שפיר ואיציק שמולי מהמחנה הציוני, אלי כהן מכולנו ויואב בן־צור מש"ס.

על פי ההצעה הנוכחית, אזרח שרשום בפנקס הבוחרים השוהה ביום הבחירות בחו"ל, ואסף את טופס הבוחר שלו 12 חודשים לפני מועד הבחירות ממשרד הפנים בישראל, יוכל להצביע בנציגויות הישראליות בחו"ל. כלומר, מספיק ביקור בישראל בשנה שלפני הבחירות כדי להעניק זכאות להצבעה בחו"ל.

אבל עד כה, הניסיונות הללו לא צלחו. מלשכת השר לוין נמסר לאל-מוניטור כי המפלגות החרדיות הן אלה שמונעות התקדמות. ש״ס סירבה להגיב רשמית, אבל גורם בכיר במפלגה אמר לאל-מוניטור בעילום שם כי החוק עשוי להרע את מצבה בקלפי. ״אין לנו אינטרס לכך״, אמר הבכיר.

ההתנגדות הזו לא מרפה את ידיהם של יוזמי החוק. הליכוד צפוי לנסות ולקדמו שוב, מתוך מטרה להביא לאישורו ב-2018. לפי הבכיר בליכוד ששוחח עם אל-מוניטור, "אם ש״ס ויהדות התורה דורשות את מימוש ההסכמים הקואליציונים בחוקי דת ומדינה, מוטב שיפסיקו לטרפד סעיף קואליציוני החשוב לראש הממשלה".

במפלגות האופוזיציה ובשמאל הדעות חלוקות. כמה מחברי הכנסת במחנה הציוני תומכים ביוזמה, לעומת אחרים המתנגדים, כמו יו״ר העבודה לשעבר, שלי יחימוביץ', ויו״ר התנועה ציפי לבני.

אחד ההסברים שנשמעים בשמאל להתנגדותם להצעה, הוא החשש משלדון אדלסון, המיליארדר היהודי-אמריקאי ועד לאחרונה פטרונו של ראש הממשלה נתניהו. אדלסון נטל לאחרונה חסות על המועצה הישראלית-אמריקאית - ארגון הפועל לקידום הקשר בין הישראלים בארה"ב למדינת ישראל. לפני כמה שנים הוא חבר לחיים סבן, שהיה עד אז הספונסר העיקרי של המועצה, ולאחר זמן מה סבן עזב את הפעילות.

בג'יי-סטריט, לובי השמאל היהודי-אמריקאי, מאמינים כי אדלסון מכווין את פעילות המועצה לצד הימני-לאומי ולחינוך ברוח זו של הקהילה הישראלית באמריקה. בארגון הצביעו על מכתב תמיכה שפרסמה המועצה בווטו האמריקאי על הצעת החלטה במועצת הביטחון השוללת הכרה בירושלים כבירת ישראל.

שוהם (שון) ניקולט, ממייסדי המועצה והמנכ"ל הנוכחי שלה, לא מכחיש מעורבות בפוליטיקה האמריקאית, ובלבד שהיא לטובת ישראל. לדבריו, המועצה מתיישרת לפי מדיניותה של ישראל מבלי להתערב בפוליטיקה הפנימית שלה, ומסייעת לה בארצות הברית בכל אמצעי שיידרש. בין השאר הוא מונה פעילות לאישור תקנות וחוקים נגד פעילות תנועת החרם (BDS), שעברו במדינות נבאדה, קליפורניה ומסצ'וסטס.

למועצה יש גם זרוע המשמשת לובי (IAC for Action) מול ממשלי המדינות וגם ברמה הפדרלית בקונגרס בוושינגטון. "אנחנו לא אנטי-תזה לג'יי-סטריט", אומר ניקולט, "לאירועים שלנו מוזמנים נציגי מפלגות ימין ושמאל. בוועידה של המועצה הופיע בין השאר חבר הכנסת יצחק הרצוג, שהיה יו"ר המחנה הציוני".

כשנשאל אם שלדון אדלסון או רעייתו מרים מעורבים בתכנים המועברים לישראלים בארה״ב מטעם המועצה, הוא אומר כי "מעולם לא קיבלנו שום הנחיה על תוכן כזה או אחר. מה שמעניין את המועצה ואת האדלסונים, הוא חיבורם של הישראלים, ללא קשר לדעתם הפוליטית, לקהילה היהודית-ישראלית באמריקה". הוא מוסיף שלמועצה אין עמדה באשר להצעת החוק שתאפשר לישראלים האמריקאים, או לפחות לחלקם, להצביע בבחירות לכנסת.

גורלה של היוזמה, כמו כל הצעות החוק שבהכנה, יקבע על כן בהתאם ללוח הזמנים הפוליטי והמשפטי של ראש הממשלה נתניהו.

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X