ישראל פולס

ואף על פי כן, ארה"ב?

p
המחבר
בקצרה
לדברי בכיר במשרד החוץ הישראלי, יורש העצר הסעודי ישמח לקדם את תחייתה של יוזמת השלום האמריקאית, עם תום הסערה שנוצרה בעקבות הכרזת ירושלים של טראמפ. הנשיא אבו מאזן, אומר בכיר באש״ף, מאזין בקשב לעצותיו של בין סלמן.

התסכול העצום במסדרונות השלטון של ההנהגה הפלסטינית ברמאללה מוחשי היום עוד יותר מתמיד. הכרזת ירושלים מ-6 בדצמבר של הנשיא דונלד טראמפ נתפסת שם כמכשול רציני למה שנראה עד עכשיו כמו ערוץ דיפלומטי פוטנציאלי שיוביל לכינונה של מדינה פלסטינית. הנשיא הפלסטיני אבו מאזן  אשר עמד בקשר עם הליגה הערבית ונאם בפסגת המנהיגים המוסלמים באיסטנבול (ב-13 בדצמבר), הביע את דאגתו ואת זעמו בעקבות ההחלטה האמריקאית. אך המפוכחים ביותר בהנהגה הפלסטינית מבינים היטב שעד עכשיו, התגובות הללו היו בעלות ערך רטורי בלבד. השפעתו של אבו מאזן מועטה ביותר, שעה שכוחו של חמאס מתחזק.

לאחר פגישת הפסגה באיסטנבול, יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמן, הזמין את אבו מאזן לבקר בסעודיה. לדברי אנליסט בכיר במשרד החוץ הישראלי (מהמרכז למחקר מדיני), הסעודים כעסו מאוד על הטון האנטי-אמריקאי שאימצו הדוברים בוועידת איסטנבול, בניצוחו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ובנוכחות ההנהגה האיראנית.

לפני שבועיים, רק יום אחד אחרי הכרזת ירושלים, המנהיג הסעודי נפגש בריאד עם קבוצת אנליסטים של מדיניות חוץ מארה"ב. על פי אחד המשתתפים, הנסיך כמעט לא התייחס בדבריו להצהרה של הנשיא האמריקאי, אלא כדי לחזור ולהדגיש את העמדה הסעודית בעניין מזרח ירושלים כבירת פלסטין. הוא היה פרו-אמריקאי במוצהר, ולא פסל שיתוף פעולה עם ישראל, ברגע שיושג פתרון לסוגיה הפלסטינית על בסיס יוזמת השלום הערבית מ-2002.

האנליסט הישראלי מאמין שבהנהגה הסעודית החדשה לא באמת הופתעו מהחלטתו של טראמפ, מאחר שהם מקיימים מגעים סדירים עם הבית הלבן. יורש העצר הסעודי ישמח לקדם את תחייתה של יוזמת השלום האמריקאית, בשוך הסערה שנוצרה בעקבות ההכרזה. הוא ישמח לראות את הפלסטינים מחדשים את המגעים עם שליחי הממשל סביב יוזמת השלום האמריקאית, שכן מבחינתם של הסעודים היא מאוזנת הרבה יותר מכפי שמאמין אבו מאזן. למעשה, באופן מסורתי ההנהגה הסעודית מאמינה בהתקדמות הדרגתית, ותעדיף הסכם ביניים ארוך טווח בין ישראל לפלסטינים, שיוביל עם הזמן לכינונה של מדינת פלסטין.

בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן סיפר לאל-מוניטור שריאד משנה את המדיניות שלה. עבור סעודיה, האויב הוא איראן, לא ישראל. והשותפות האסטרטגית עם וושינגטון היא האינטרס הראשון במעלה.

לדברי המקור הבכיר באש"ף, הנשיא אבו מאזן מאזין בקשב לעצותיהם של יורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמן ושל נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. בקהיר מעדיפים לראות בהמשך יישומו של הסכם הפיוס בין פתח לחמאס, כדי לבלום את השפעתה הגוברת של איראן ברצועת עזה. למרות הצהרת ירושלים של טראמפ, מצרים נחושה לשמור על קשרים  טובים עם וושינגטון.

אבו מאזן מקשיב אמנם לשותפיו הערבים, שבהם גם עבדאללה השני מלך ירדן, אך בה בעת הוא מסרב לוותר על העמדה הפלסטינית המסורתית בעניין המשא ומתן העתידי עם ישראל. הנשיא הפלסטיני הבהיר לעמיתיו בקהיר, בעמאן ובריאד כי הבסיס לכל משא ומתן עם ישראל חייב להיות יוזמת השלום הערבית מ-2002, כלומר מדינה המבוססת על קווי 67', עם מזרח ירושלים כבירת פלסטין (וחילופי שטחים הדדיים, מקבילים ומינימליים).

בשיחות שקיים, הדגיש אבו מאזן כי בעקבות הצהרת ירושלים, הפלסטינים ידרשו כעת שהנקודה הראשונה על סדר היום בכל משא ומתן עתידי תהיה סוגיית הגבולות, כולל הגבול בין מערב ירושלים למזרחה (על בסיס קווי 67'). ההכרה הבינלאומית תתבסס על חילופי המכתבים בין ערפאת לרבין ב-1993. בעניין סוגיית סידורי הביטחון משני הצדדים, אמר אבו מאזן שאלה חייבים לכלול השתתפות אזורית, ללא נוכחות צבאית של ישראל במדינת פלסטין (שתהיה מפורזת).

נקודה נוספת שחזר והדגיש אבו מאזן היא זכות השיבה (של פליטים פלסטיניים) על בסיס יוזמת השלום הערבית, שקובעת כי יש להגיע לפתרון צודק ומוסכם שיסתמך על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 194. כמו כן, הוא הביע תמיכה בשיתוף פעולה ישראלי-ערבי המבוסס על יוזמת השלום הערבית, וציין את הסיוע הכלכלי הרב שיידרש לבנייתה של מדינה פלסטינית.

אכן, למרות התסכול הנואש כמעט, ההנהגה הפלסטינית ברמאללה עדיין מצדדת במדינות הסוניות הפרגמטיות, על פני "הקואליציה של איסטנבול" שכוללת את איראן. אך גם אם דרישות הפלסטינים מקובלות ברובן על מצרים, ירדן וסעודיה, קשה להאמין שוושינגטון תאמץ ולו משהו מן העמדות הללו. עוד יותר מזה, ישראל לעולם לא תקבל אותן כבסיס למשא ומתן.

על קו האופק רואים כעת רק קיפאון פוליטי; והאפשרות הנוכחת-תמיד של התפרצות אלימה נראית לעת עתה מאיימת מתמיד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept