האם זהו סוף עידן התיווך האמריקאי בין ישראל לפלסטינים?

בעקבות הכרזת ירושלים של טראמפ, קשה לראות את הפלסטינים לוקחים חלק בתהליך שלום ריאלי בחסות אמריקאית, לפחות בשנים הקרובות. ירושלים הופכת ללב לבו של המאבק הפלסטיני על עצמאות, והתפרצות אלימה היא עניין של זמן.

al-monitor .

דצמ 17, 2017

הכרזת ירושלים של נשיא ארה״ב דונלד טראמפ מ-6 בדצמבר שלחה גלי הלם ברחבי המזרח התיכון. בביקור ברמאללה מתקבל כעת הרושם שהפלסטינים חווים מעין רעש אדמה פוליטי. בפגישות שנערכו שם בשבועות האחרונים עם השליח האמריקאי ג'ייסון גרינבלט התמקדו הצדדים באפשרות של יוזמת שלום אמריקאית. ולכן, בהנהגה הפלסטינית הופתעו כשטראמפ קיבל את החלטתו בעניין ירושלים.

בראיון לאל-מוניטור, גורם בכיר באש"ף המקורב לנשיא הפלסטיני אבו מאזן הגיב בכעס לצעד של טראמפ. "זו לא יוזמת שלום, זו הכרזת מלחמה נגד העם הפלסטיני", אמר האיש בעילום שם. לדברי הבכיר, בלשכת הנשיא התקיימו דיונים מאומצים מיד לאחר ההכרזה האמריקאית. בהנהגה הפלסטינית מנתחים אותה כעדות לתמיכתו של טראמפ בימין הישראלי, ובהשפעה הרבה שיש לשני היועצים היהודים הקרובים אליו ביותר - חתנו ג'ארד קושנר ושגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, הידוע בקשריו ההדוקים עם המתנחלים.

בהנהגה הפלסטינית הזהירו את גרינבלט, שכל צעד מדיני בסוגיית ירושלים יתפרש כקאזוס בלי (עילה למלחמה), וישים קץ לנכונותם לקבל את התיווך האמריקאי מול ישראל. נראה שאיש לא התייחס לדברי האזהרה שלהם ברצינות. על כן, תחושת האכזבה כפולה ומכופלת. ההצהרה משקפת את העובדה שבנות בריתם הערביות של הפלסטינים, ואפילו ידידותיהם באיחוד האירופי, לא הפעילו מספיק לחץ על הבית הלבן.

ככלל, ברמאללה רואים במהלך האמריקאי צעד שמניעיו פוליטיים. גם אם נתעלם מאהדתו הטבעית של טראמפ לימין הישראלי, הוא מעוניין בראש ובראשונה לרצות את בסיס הבוחרים האוונגליסטי שלו, במיוחד כעת, כשהנשיא זקוק לתמיכה ציבורית בעקבות החקירה על המעורבות הרוסית.

לדברי המקור הבכיר באש"ף, הדיונים הניבו כמה מסקנות קונקרטיות. ראשית, הפלסטינים הסכימו לעצור את כל המגעים עם השליחים האמריקאים סביב יוזמת השלום שמובילה ארה"ב, ויכריזו פומבית שארה"ב חדלה להיות מתווכת הוגנת. ברמאללה גם החליטו לבטל את פגישתו של הנשיא אבו מאזן עם סגן הנשיא פנס בבית לחם ב-19 בדצמבר (בעקבות הביטול, החליט גם פנס לדחות את ביקורו באזור).

יום לאחר הכרזת טראמפ הנשיא אבו מאזן נפגש עם עבדאללה מלך ירדן, כדי לתאם את המחאה הפוליטית והציבורית, כשהמוטו הוא "הגנה על ירושלים הפלסטינית והמוסלמית". כמו כן, החליטו הפלסטינים לתאם תגובה אנטי-אמריקאית חריפה גם עם מצרים ועם סעודיה. תפקיד מיוחד מיוחס ליורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמן, הידוע ביחסיו הקרובים עם הבית הלבן.

צעדים נוספים שמתכננים ברמאללה כוללים כינוס מידי של הליגה הערבית, ועידוד הדרגים הגבוהים ביותר להשתתף בכינוס החירום הזה של הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי באיסטנבול.

הפלסטינים מתכוונים להדגיש את המחלוקת מהזווית הפוליטית והדתית גם יחד. כינונה של מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים נתון כעת למתקפה אמריקאית. כל תהליך דיפלומטי עתידי חייב אם כן להתבסס על יוזמת השלום הערבית מ-2002. התגובה הרשמית שיצאה מקהיר (אשר פשוט הדגישה שירושלים המזרחית היא בירתם של הפלסטינים) נתפסה ברמאללה כמתונה מדי.

לדברי המקור הבכיר באש"ף, כמה מבכירי ההנהגה בפתח קראו לפתיחתה של אינתיפאדה שלישית. אחרים קוראים להעמקת האיחוד עם חמאס, אף שאינם נוקטים בעמדה דומה סביב נושא השימוש באלימות. אבו מאזן הדגיש שהמחאה חייבת להישאר לא-אלימה, ועדכן את כוחות הביטחון שלו בהתאם. בימים אלה מושק גם קמפיין ציבורי בינלאומי סביב זכותם של הפלסטינים לבירה במזרח ירושלים, וזכויותיהם הפוליטיות והדתיות על הר הבית (חרם א-שריף).

בכיר במשרד החוץ הישראלי ששוחח עם אל-מוניטור בעילום שם הסביר שהכרזת הנשיא היוותה ניצחון מדיני אדיר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והתייחס להחלטה כאל נקודת מפנה היסטורית. לדבר המקור הישראלי הבכיר, הוא מודע לסכנות של התפרצות אלימה בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים, והוסיף שישראל תגיב בתקיפות ובמידתיות.

הבכיר הישראלי צודק. החלטתו של דונלד טראמפ לשנות את המדיניות האמריקאית בעניין ירושלים היא אכן קו פרשת מים היסטורי. קשה לראות את הצד הפלסטיני נוטל חלק בתהליך שלום ריאלי בחסות אמריקאית, לפחות בשנים הקרובות (כל עוד טראמפ נשיא). ירושלים ואל-אקצא הופכות ללב לבו של המאבק הפלסטיני על עצמאות, והתפרצות אלימה היא עניין של זמן. הצעדים של האמריקאים משחקים לידי חמאס, ומחלישים את אבו מאזן. בה בעת, ההחלטה האמריקאית גם מחזקת את מעמדם הפוליטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, של הליכוד ושל תנועת ההתיישבות. אשר לירושלים, היא הייתה ועודנה עיר מחולקת, כפי שהייתה גם לפני הכרזתו של טראמפ.

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020