ישראל ״לא תמצמץ״ בעניין הטילים האיראניים

צה״ל משרטט קו אדום חדש בסוגיית איראן; ארדואן עדיין מחכה לדיבידנד רוסי סביב נושא הכורדים; רוסיה מרחיבה את השימוש בחברות צבא פרטיות בסוריה; דאעש ואל-קאעידה נלחמים זה בזה בחצי-האי סיני.

al-monitor .

דצמ 3, 2017

נתניהו המקור העיקרי ל״אלרמיזם״ מאיראן

בן כספית כותב: ״עולה בישראל האפשרות לחדד ולהעצים את הקווים האדומים הלא כתובים שמגדירים בשנים האחרונות את פעילותה הצבאית באזור, עד כדי בדיקת האפשרות לביצוע מכת מנע צבאית נרחבת נגד מאמצים איראניים עתידיים להקמת מפעלים לטילים ורקטות מדויקים שייבנו בסוריה או לבנון, או בסיסים איראניים שעלולים להופיע בה״.

״כמו תמיד״, מוסיף כספית, ״החששות והאלרמיזם מגיעים בעיקר מהדרג המדיני ומקבלי ההחלטות, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, ופחות מקציני הצבא עצמם״.

לדבריו, ״מה שמטריד את הקצינים הישראלים יותר הוא ׳פרויקט הדיוק׳ האיראני, המיועד להקנות לאסד ולנסראללה יכולת ייצור עצמית של טילים ורקטות המסוגלים לפגוע במטרות אסטרטגיות בישראל בדיוק של עשרות מטרים״.

כספית מוסיף: ״׳על זה׳, אומר שר ישראלי בכיר לאל-מוניטור, ׳צריך לשקול לצאת למלחמה. זה צריך להיות קו אדום בוהק ומהבהב, וכל מקבלי ההחלטות באזור צריכים לקחת בחשבון שישראל לא תמצמץ ותעשה כל שביכולתה כדי למנוע מאויביה את היכולת לפגוע בה, בכלכלתה, בבסיסי חיל האוויר שלה ובאתרים נוספים פגיעות מדויקות. נקודה׳״.

ארדואן מחכה לתמורה מהרוסים

ג׳נגיז צ׳נדאר כותב: ״כל מי שראה בהתקרבות ההדרגתית בין טורקיה לרוסיה צעד טקטי בלבד מצדו של הנשיא רג׳פ טאיפ ארדואן, וניסיון להפגין את מורת רוחו ממדיניותה של וושינגטון, טעה טעות מרה. הוא פשוט לא מבין את תצורת הכוחות החדשה מאז ניסיון ההפיכה ב-15 ביולי 2016. ניתן לומר היום בביטחון גובר והולך שארודאן הוא שליט בובה, או לכל היותר דוברה של קואליציה המורכבת מניאו-לאומנים, לאומנים מסורתיים ולאומנים מוסלמים. כל המרכיבים של תצורת הכוחות החדשה הזו מחזיקים בעמדות אנטי-מערביות ואירו-אסיאתיות מובהקות. אותה אסכולה אירו-אסיאתית במדיניות החוץ של טורקיה ידועה בעמדותיה הפרו-רוסיות, פרו-איראניות ובסופו של דבר גם פרו-סיניות, בניגוד לקשרים הרשמיים והממוסדים יותר של טורקיה עם העולם המערבי, החל מנאט״ו ועד האיחוד האירופי״.

הוא מוסיף: ״משום כך, תהיה זו אשליה לחשוב שארדואן מפלרטט עם הרוסים כצעד טקטי בלבד, ומנסה להשתמש בהם כדי למנף את קשריו עם וושינגטון ועם האיחוד האירופי״.

עם זאת״, כותב צ׳נדאר, ״בשעה שהנושא הכורדי הוא הכוח המניע מאחורי מדיניות החוץ של אנקרה, רוסיה לא סיפקה לה שום סיוע בעניין זה. יום לפני פגישת הפסגה בסוצ׳י, פוטין נפגש עם אסד בסוצ׳י בתרועות ובחצוצרות. בכך הוא מאותת שאסד ימשיך להיות הסמכות הלגיטימית בסוריה, כחלק מכל הסכם שלום שייחתם... המדיניות של טורקיה - כלומר, של ארדואן - סביב הנושא הסורי נראית היום, עוד יותר מתמיד, כמי שמציבה את אנקרה בין הפטיש האמריקאי לסדן הרוסי. הסוגיה הכורדית היא רק זרז אחד מני רבים שמעיד על עמדתה המוחלשת של טורקיה, במיוחד בסוריה, אבל גם במזרח התיכון ובעולם כולו״.

רוסיה נעזרת בצבאות פרטיים בסוריה

מטין גורג׳ן מדווח: ״הרמט״כל הרוסי, ואלרי גראסימוב, עורר תשומת לב ציבורית ב-23 בנובמבר, כשאמר שמוסקבה מתכננת להסיג חלק מכוחותיה בסוריה עד סוף השנה, משום שההתנגשויות המזוינות הולכות ומתמעטות, ונראה שתהליך השלום מתקדם לקראת סיומה של מלחמת האזרחים.ועם זאת, כדי למנוע הפסדים פוטנציאליים או נסיגה אפשרית, רוסיה מתכוונת להעביר משימות מסוימות במעין מיקור חוץ לחברות צבא פרטיות (PMC) שמחזיקות ביכולות לוחמה טקטיות שאינן נופלות מאלו של צבאות מודרניים״.

גורג׳ן מסביר: ״השימוש בקבלני צבא טורקמניים עם רקע שיעי מעניק למוסקבה יתרון אסטרטגי בסוריה, מאחר שהכוחות הללו ישתלבו בנקל בכוחות הצבא הסורי. גם הזהות השיעית שלהם תוסיף גורם מאחד למלחמה נגד הג׳יהאד הסלפי. בעניין זה, יש לציין את ג׳ומה נמנגני, צנחן לשעבר בצבא הסובייטי ממוצא אוזבקי סוני, אשר בשירותו באפגניסטן אימץ את הג׳יהאד הסלפי. ב-1998 ייסד נמנגני את תנועת האסלאם הקיצונית של אוזבקיסטן, והכריז ג׳יהאד נגד ממשלת אוזבקיסטן מתוך כוונה לייסד במדינה את חוק השריעה. הטרנספורמציה הזו שעבר ודאי לא נעלמה מעיניהם של הרוסים״.

״לסיכום״, כותב גורג׳ן, ״במקביל לנסיגתם של חלק מהכוחות מסוריה, יש להניח שבמוסקבה יחפשו הזדמנויות לפרוס בשטח כוחות PMC נוספים. חולשתם של כוחות הביטחון הסוריים, בשילוב עם הצורך הרוסי למזער עד כמה שאפשר את הנוכחות הצבאית בסוריה, הותירו חורי אבטחה במדינה השברירית כל כך. מילוי החורים הללו באמצעות כוחות PMC מעניק לרוסים יכולת הכחשה סבירה, וזו וללא ספק האפשרות הגמישה, המעשית והעדיפה ביותר גם מבחינה כלכלית ופוליטית. בנוסף, ובניגוד להסתמכות על מפקדים, על ארגונים חמושים או על רשתות של פושעים מקומיים, כפי שקרה באוקראינה ובלוב, הרי שהשימוש בכוחות PMC בניצוחם של רוסים יוצאי יחידות עילית מעניק למוסקבה שליטה נרחבת ויעילות צבאית טובה יותר בסוריה״.

האם אל-קאעידה משתלט על סיני?

״נדמה שארגונים המסונפים למדינה האסלאמית (דאעש) ולאל-קאעידה נלחמים זה בזה בחצי-האי סיני״, מדווח כתב אל-מוניטור בסיני, ״אף שבשלב זה נראה שהמאזן נוטה לצד אחד״.

״בקלטת אודיו מ-11 בנובמבר, ג׳ונד אל-אסלאם המסונף לאל-קאעידה הכריז מלחמה על ארגון גדול בהרבה, וליאת סינאא, או מחוז סיני של המדינה האיסלאמית, ולקח אחריות למתקפה ב-11 באוקטובר על כלי רכב של וליאת סינאא, שבה נהרגו ארבעה. אנשי ג׳ונד אל-אסלאם נשבעו לחסל את חברי וליאת סינאא, אם לא יחזרו בהם וינטשו את מה שהם מכנים ׳החוק הבגדדי׳, שמפר את חוק השריעה משום שהוא שם למטרה גם אזרחים ומוסלמים אחרים״, כפי שמדווח הכתב.

״אף שאיש לא לקח אחריות״, מוסיף הכתב, ״ארגון וליאת סינאא הוא עדיין החשוד העיקרי בפיגוע הטרור המשולב של 24 בנובמבר במסגד בסיני, שבו נרצחו בפיצוץ ובירי מעל 300 איש ונפצעו לפחות עוד מאה. כפריים מהאזור דיווחו שאנשי וליאת סינאא איימו עליהם שבוע לפני הפיגוע״.

״מההצהרה שפרסם ארגון ג׳ונד אל-אסלאם עולה שהקבוצה מנסה למשוך לשורותיה תושבים מקומיים שמאסו באלימות, בטבח ובעינויים שמבצעים אנשי וליאת סינאא על בסיס יומי... כמו כן, מקווים בארגון לגייס אזרחים שנפלו קורבן להפרות של צבא מצרים, במיוחד אלו שנעקרו בכוח מרפיח. בהצהרה נאמר, ׳העריצים עקרו את תושבי רפיח, שעה שהכופרים מקימים עמדות ביקורת בכל פינה בסיני׳״.

לדברי הכתב, ״בארגון רוצים למשוך אליהם לוחמים פלסטינים ואחרים שעוינים את ישראל, ועל כן הם אומרים, ׳היהודים מפציצים את תושבינו ללא שום הרתעה.׳ ההתפתחויות בסיני עד כה מצביעות על כך שג׳ונד אל-אסלאם הוא עדיין ארגון חלש, אבל ההצהרה האחרונה שפרסמו אנשיו עשויה לשנות את המשוואה, אם הקמפיין אכן יצליח והם יגייסו חסידים נוספים״.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
ירח הדבש המוזר בין נתניהו לסינוואר
בן כספית | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 21, 2020
דין עזה אינו כדין הגדה: המשוואה המוטעית של בנט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 7, 2020
האם ליברמן סייע לצעירים חרדים לקבל פטור מגיוס לצה"ל?
דני זקן | הבחירות בישראל | פבר 7, 2020
האם התיאום הביטחוני עם הפלסטינים ישרוד את "דיל המאה"?
שלומי אלדר | | ינו 30, 2020

Featured Video