ישראל פולס

כך נפל מפכ"ל המשטרה למלכודת של נתניהו

p
המחבר
בקצרה
נתניהו מבין שהמפכ"ל לא יושיע אותו מחקירותיו הפליליות, ולכן הוא מעוניין שהמשטרה ואלשיך ייתפסו על ידי הציבור כחלק מניסיון להפיל את שלטון הימין והליכוד. בראיון הנינוח שלו לידיעות אחרונות שירת אלשיך בדיוק את התזה הזאת.

הריאיון הקצר שהעניק מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך לעיתון "ידיעות אחרונות" והתפרסם ביום ראשון בבוקר [12 בנובמבר], שיחק למרבה הצער לידיהם של בנימין נתניהו ושלוחיו בליכוד.

את הריאיון קיים המפכ"ל בחצר ביתו, בלבוש אזרחי ובסנדלים, טרם כניסת השבת, כשברקע נציגי "ועד השוטרים, הגמלאים והסוהרים" אשר באו לחזק את ידיו והעניקו לו פרחים מול המצלמות. זה כמובן לא היה מקרי. דובריו של אלשיך ביקשו לייצר אווירה נינוחה ואוהדת. הצהרת המפכ"ל הייתה בהתאם נחושה ונועדה לשדר לנתניהו כי הוא אינו חושש (להמשיך בחקירות). "אני לא סופר שום דבר, הצבתי חומה. זו החלטה רציונלית שבסוף משפיעה מנטלית", הוא אמר.

אלשיך עשה מהלך ציבורי מתבקש לכאורה, כשהצהיר בריאיון כי הוא עומד כחומה בצורה למרות הלחצים והמתקפות עליו. אבל את אותו המסר ניתן היה להעביר, למשל, באמצעות הרשתות החברתיות – דרך פוסט קצר שהמפכ"ל היה כותב לכלל אזרחי ישראל. ההחלטה שלו להעניק ראיון בלעדי דווקא לעיתון שנגד המו"ל שלו נוני מוזס מתנהלת חקירה פלילית (תיק 2000, בו נחקר כחשוד גם נתניהו), היא בעייתית. מישהו בסביבה של אלשיך היה חייב לדעת שריאיון מחמיא שיזכה לכותרת ראשית בידיעות אחרונות – זו בדיוק המלכודת שנתניהו ואנשיו ציפו שהמפכ"ל ייפול לתוכה.

ואכן, לא עבר זמן רב עד לציוץ שהפריח לחלל הטוויטר יונתן אוריך, מנהל הניו מדיה של נתניהו, שטען כי הריאיון הבלעדי והמפרגן של המפכ"ל נועד להשפיע על החקירה המתנהלת נגד מוזס. כבר כעת ברור שהפלירטוט של אלשיך עם ידיעות אחרונות עתיד להפוך ל"עדות" שלילית נוספת על המפכ"ל, בקמפיין אותו מנהלים נגדו אנשיו של נתניהו.

כבר שבועות ארוכים שאלשיך נתון למתקפה משולחת רסן וחסרת תקדים מצד ראש הממשלה ואנשיו. ונראה כי בניגוד לנינוחות אותה ניסה לשדר, הראיון הזה דווקא העביר מסר הפוך. מפכ"ל בעל קור רוח אינו צריך למהר להתראיין ערב כניסת השבת. אבל אפשר להבין את אלשיך. הוא הגיע לתפקיד מהשב"כ אחרי קריירה ארוכה בה לא נפל דופי ביושר האישי שלו. את מינויו של השב"כניק חובש הכיפה למפכ"ל דחף נתניהו. אולם כאשר הבין ראש הממשלה כי אלשיך לא עושה לו הנחות בכל הנוגע לחקירות הפליליות נגדו, הפך המפכ"ל יעד לקמפיין דה-לגיטימציה מאורגן ומתוזמן היוצא מהבית ברחוב בלפור.

המתקפה חסרת התקדים של נתניהו בחודש שעבר [15 באוקטובר] על צונאמי הדלפות משטרתיות נגדו, לטענתו, הייתה הסנונית הראשונה שבישרה רעות. בהמשך נשלח ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) – קבלן הביצוע של נתניהו במשימת הפחדת המפכ"ל וקעקוע אמינותו – לקדם את "חוק ההמלצות".

הצעת החוק שלו, שאושרה בקריאה טרומית בכנסת בשבוע שעבר [8 בנובמבר], אוסרת על המשטרה לפרסם את המלצותיה בתום חקירה. חוק שכזה עשוי לסייע לנתניהו בזירה הציבורית, אם אכן יתאמתו ההערכות והמשטרה תמליץ להעמידו לדין בתיק המתנות (למשל). באופן הזה, הציבור לא יידע מיידית מהי חומרת המעשים המיוחסים לראש הממשלה. רק כעבור זמן רב, כאשר הפרקליטות תסיים את עבודתה. ייחשפו החשדות במלוא חומרתם.

השלב הבא אחרי חוק ההמלצות היה המרדף שניהל ח"כ אמסלם אחר ליאור חורב, יועצו החיצוני של המפכ"ל. היועץ עורר את זעם אנשי נתניהו כאשר צייץ נגד הממשלה וחברי כנסת מהליכוד בניגוד להתחייבותו בחוזה העסקתו. חורב, שידוע במאבקיו נגד נתניהו, שווק על ידי אמסלם כחלק מהמנגנון להפלת נתניהו, הפועל מתוך המשטרה על חשבון משלם המסים. כמובן שסיפור חורב הפך ויראלי ברשתות החברתיות באמצעות הטוויטר והפייסבוק של נתניהו ואנשיו.

בשבוע שעבר [8 בנובמבר] הציע אמסלם לקצץ בשכרו של המפכ"ל, העומד על כ-83,000 שקלים. לטענת אמסלם מדובר בשכר גבוה מדי, ולא ייתכן שהמפכ"ל ירוויח יותר מראש הממשלה המשתכר כ-50,000 שקלים (לא כולל כיסוי הוצאות מלא ושפע הטבות). נתניהו, כפי שעשה עם "החוק הצרפתי", מיהר להתנער מיוזמה זו וטען שאינו עומד מאחוריה.

לא ברור אם ראש הממשלה באמת חושב, שיש מי שמאמין שבתקופה כה רגישה בה הוא נלחם על חייו הפוליטיים והציבוריים ח"כ אמסלם פועל על דעת עצמו. ברור גם כי שכרו של המפכ"ל לא יקוצץ, אבל המסר הוא חד-משמעי. הוא נועד בראש ובראשונה לאלשיך עצמו, כמו גם לציבור כולו ובעיקר לאלקטורט של נתניהו.

נתניהו, שנחקר ביום חמישי [8 בנובמבר] פעם נוספת, מבין שהטבעת סביבו מתהדקת ושחקירת תיק 1000 מתקרבת לנקודת סיום. במקביל, לוח הזמנים הפוליטי פועל לטובת נתניהו, וקיים סיכוי רב כי הוא יגיע לבחירות הבאות לפני שהפרקליטות תקבע באלו סעיפים להאשימו.

בדיוק לימים קודרים אלה נועד הקמפיין הנגטיבי נגד אלשיך. נתניהו, המבין שהמפכ"ל אינו עובד בשבילו, מעוניין להגיע למצב בו המשטרה ואלשיך ייתפסו על ידי הציבור כחלק מהניסיון להפיל את שלטון הימין והליכוד, בו לוקחים חלק גם השמאל והתקשורת בראשות ידיעות אחרונות. כך, מעריך נתניהו, הוא יוכל לצלוח מערכת בחירות נוספת בהצלחה.

חבל שאלשיך נפל למלכודת ושירת את התזה הזאת, וחבל שנתניהו גרר את המפכ"ל לזירה התקשורתית - מכיוון שהנזקים הגלומים בכך לתדמית המשטרה כארגון ממלכתי הם עצומים.

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X