לישראל יש סיבה טובה לפחד מבית הדין בהאג

אם, כפי שישראל טוענת, כל פעולותיה בשטחים הן חוקיות, מדוע נזעקו הממשל והקונגרס האמריקאי למשמע איומו של אבו מאזן לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בבקשה לחקור את מעשיה?

al-monitor .

נוב 21, 2017

 

קשה להבין מדוע הממשל האמריקאי נזעק להגן על ישראל מפני תביעה פלסטינית בבית הדין הבינלאומי הפלילי. ממשלות ישראל לדורותיהן טענו שכל פעולותיהן בשטחים שנכבשו ביוני 1967 כשרות למהדרין. על פי עמדת משרד החוץ, הגדה המערבית ורצועת עזה הם שטחים מוחזקים באופן זמני, או שטחים במחלוקת. לפיכך, אומרות ממשלות ישראל, כל מה שישראל עשתה ועושה באזורים הללו חוקי לעילא.

אז על מה ולמה נזעקו הממשל והקונגרס האמריקאי למשמע האיום של  הנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן), לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בבקשה לחקור את מעשיה של ישראל בשטחים הכבושים? מדוע מזכיר המדינה רקס טילרסון הזהיר בסוף השבוע (17 בנובמבר), שאם אבו מאזן לא יחזור בו מהאיום הזה, הממשל ייאלץ לסגור את נציגות אש"ף בוושינגטון? אם הכל חוקי, אז אדרבא, שהפלסטינים יפנו לבית הדין, ויתנו סוף סוף לישראל להוכיח את חפותה ולהמשיך לבנות בשטחים באין מפריע.

סגירת הנציגות הדיפלומטית בוושינגטון, כעונש על פנייה של הפלסטינים לבית הדין הפלילי הבינלאומי, מעוגנת בחוק שעבר בקונגרס ב-1994, חודשים אחדים אחרי החתימה החגיגית על הסכם אוסלו. אפילו פסימיסטים מושבעים לא צפו אז שכעבור 23 שנה הסכם אוסלו ישמש בסיס לתוכנית ישראלית לסיפוח 60 אחוזים מהגדה (שטח C). מעטים העלו על דעתם שמספר המתנחלים בגדה יגדל מאז פי ארבעה (מ-110 אלף ליותר מ-400 אלף), ועוד היד נטויה.

ממש בימים אלה, כשבבית הלבן שוקדים על תוכנית שלום חדשה, התפאר שר הבינוי והשיכון יואב גלנט (כולנו) כי הוא יוזם תוכנית להכפלת מספר המתנחלים בבקעת הירדן. הוא מבטיח בונוסים נאים למושבים ולקיבוצים שייקלטו תושבים חדשים. התוכנית שלו מנוגדת לחלוטין למפת הדרכים [2003] ולהחלטת מועצת הביטחון (יוזמות של הנשיא הרפובליקאי ג'ורג' וו׳ בוש), המחייבות את ישראל להקפיא כל בנייה חדשה בשטחים. אף על פי כן, לא נמסר על איום לסגור את שגרירות ישראל בוושינגטון.

בראיון לרדיו "כאן" אמר גלנט כי "יש הסכמה גורפת במדינת ישראל שבקעת הירדן היא חלק מישראל בכל הסדר מדיני". יש לציין ש"ההסכמה הגורפת" הזאת כוללת את מפלגת העבודה. ביוני 1992 הודיע השר חיים רמון, בשם ממשלת רבין, כי בהתאם למצע המפלגה לא יוקמו התנחלויות חדשות ולא יעובו יישובים קיימים בשטחים, "לבד מאזורי מרחב ירושלים ובקעת-הירדן". הסכם אוסלו לא שיבש את מדיניות עידוד ההתיישבות בבקעה, תוך דחיקת רגליהם של הפלסטינים מהאזור. היא הוסיפה להתקיים גם תחת שרביטיהם של ראש הממשלה אהוד ברק ושל שר הביטחון עמיר פרץ.

מדיניות ישראל בבקעה מהווה לא רק הפרה של החוק הבינלאומי, אלא גם של החוק הישראלי. הראיה הניצחת כתובה בדו"ח מבקר המדינה 56א מ-2005. הדו"ח מתייחס לאדמותיהם של רבבות פלסטינים, שברחו או הוברחו לירדן בשלהי מלחמת ששת הימים ונחשבים "נפקדים" (בניגוד לפליטים). על פי ספרו של עורך הדין הפלסטיני רג'א שחאדה, מספרם נאמד במאה אלף. לפי ספרו של ארנון סופר, עתיד בקעת הירדן, המספר כפול מזה.

המבקר אימץ את חוות דעתו של היועץ המשפטי של המינהל האזרחי, שלפיה הקצאת אדמותיהם של נפקדים פלסטינים להתנחלויות היא בלתי חוקית לכאורה. לטענתו, הממונה על הרכוש הפרטי הנטוש, הגורם האחראי על ניהול נכסי הנפקדים הפלסטינים, חייב לשמור על הנכסים במצב שבו יוכל להשיבם לנפקדים שיחזרו לשטח הגדה המערבית כדי לקבל לידיהם את הנכסים שהותירו - אם יצליחו להוכיח את בעלותם עליהם.

ראש המינהל האזרחי לשעבר, תא"ל (מיל) אילן פז, אישר באוזני לפני מספר שנים כי במשרדי הממונה על הרכוש הנטוש הוכנה רשימה חשאית של מאה נפקדים בעלי קרקעות בבקעת הירדן. שם הקוד המקורי שלה היה "רשימת המאה", אך  במהלך השנים נוספו לה עוד כאלפיים שמות. מחשש שיפנו לערכאות בדרישה לקבל בחזרה את נכסיהם, מונעים שלטונות ישראל מהנפקדים האלה את הכניסה לגדה המערבית. לרוע מזלה של ישראל, כמה אלפי פלסטינים נשארו בבקעה או הצליחו לשוב לאדמתם. כ-75 אלף פלסטינים (בהם 15 אלף בדואים החיים ביישובים לא מוכרים) משבשים את התוכנית להשלים את "ייהוד הבקעה".

שלטונות ישראל מצאו דרכים מגוונות "לעידוד" תושבי הבקעה הפלסטינים להתפנות מהשטח, הכוללות מניעת גישה לאדמות על ידי הכרזה על אזורים נרחבים כ"אזורים צבאיים","שמורות טבע" או "אדמות מדינה" .

אם זה לא משכנע את הפלסטינים להסתלק, צווי פינוי יעשו את העבודה. בראשית החודש קיבלו כ–300 פלסטינים, החיים בצפון בקעת הירדן, הוראה להתפנות משטח מגוריהם. על פי נתוני המשרד לעניינים הומניטריים של האו"ם, בחודשיים הראשונים של השנה הרסו הרשויות הישראליות 24 בתים ומבנים אחרים ב־18 קהילות בדואיות וגרמו בכך לעקירתם של 133 בני אדם, יותר ממחציתם ילדים. הטענה, כתמיד, בנייה ללא היתר. ההסבר, כתמיד, הוא היעדר  תוכניות מתאר לאותן קהילות. כמחצית מהמבנים שנהרסו נבנו במימון תורמים, והוענקו כסיוע הומניטרי.

בקעת הירדן, המהווה כשליש משטח הגדה, היא הרזרבה הקרקעית היחידה לצורך קליטת פליטים. במשרד התכנון הפלסטיני מוכנה תוכנית חומש לקליטת 500 אלף פליטים בבקעת הירדן. מתווה אמריקאי שלא יציע פתרון הוגן ומעשי לסוגיית הפליטים, נידון מראש לכישלון. מפעל ההתנחלות בבקעה אינו מהווה אפוא רק מעשה לא חוקי בעליל ופגיעה בוטה בזכויות אדם. הוא אף מבטיח להקדיח את תוכנית השלום שמבשל ממשל טראמפ. כשסיר הלחץ יתפוצץ, הנציגות הפלסטינית בוושינגטון, וכן שאר מוסדות הרשות, יהיו מיותרים.  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

סיפוח בקעת הירדן: מתי נתניהו וגנץ יורידו את המסכות?
יוסי ביילין | | מרץ 1, 2020
האנטי-נורמליזציה בגדה צוברת תאוצה: מה יעשו ארגוני השמאל?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
שקט, בוחרים: מדינת פלסטין חייבת להתאזר בסבלנות
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
ישראל מעוניינת באבו מאזן חלש אבל שולט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
האם השמאל הציוני יצביע לרשימה המשותפת?
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | פבר 18, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020