ישראל פולס

הג'יהאד האסלאמי מאיים על ישראל אבל מהסס לתקוף

p
המחבר
בקצרה
למרות ההתרברבות וההצהרות המאיימות, הנהגת הג'יהאד האסלאמי מודעת היטב לחולשותיה כארגון קטן בעזה המונה מספר זניח של חמושים. פגיעה משמעותית בה – כפי שמאיימת ישראל – עלולה להוות מכת מוות עבור הארגון.

השבוע הותר לפרסום כי צה"ל פרס סוללות כיפת ברזל לאורך הגבול עם עזה ובגוש דן [14 בנובמבר]. במערכת הביטחון בישראל גוברות ההערכות, כי הג'יהאד האסלאמי מתכנן פעולת נקם לאחר שישראל הודתה שהיא מחזיקה בגופות אנשי הארגון שנהרגו בהפצצת מנהרת הטרור ברצועה [30 באוקטובר].

כדי להרתיע את הג'יהאד האסלאמי מלפעול, פרסם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב פולי מרדכי, הודעת אזהרה מוסרטת בשפה הערבית [11 בנובמבר]. "אנחנו מייעצים להנהגת הג'יהאד האסלאמי בדמשק לנקוט זהירות ולשלוט בעניינים. מפקד הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בדמשק ומנהיגי הארגון – רמדאן שלח וזיאד נח'אלה – קחו מהר את העניינים לידיים, כי אתם אלה שתישאו באחריות", סימן האלוף מרדכי את המטרה. כלומר אם הג'יהאד האסלאמי יעז לתקוף את ישראל, ראשי הג'יהאד יחוסלו. חד וחלק.

הרמז העבה הובן היטב בצד השני. בהודעה מטעם פלוגות אל-קודס (הזרוע הצבאית של הגיאהד האסלאמי) נאמר: "האיומים של האויב לפגוע בהנהגת הארגון הם הכרזת מלחמה, ואנו נתמודד עימם. האיומים האלה חושפים את הכוונות האמיתיות של הציונים".

כבר בשבוע שעבר [2 בנובמבר] פרסם הג'יהאד האסלאמי סרטון שבו נראים חמושיו מציבים רקטות ועורכים תצפיות על עבודות צה באזור גדר המערכת – עבודות שנועדו למנוע, או לפחות להקשות, על חדירת מנהרות לתוך השטח הטריטוריאלי של ישראל. הסרטון מסתיים במסר בעברית: "הזמן אוזל". לא ברור לאיזה זמן התכוון בדיוק הג'יהאד האסלאמי, ייתכן שכוונתו הייתה שהתגובה להפצצת המנהרה קרובה.

מקור ביטחוני ישראלי אומר לאל-מוניטור, כי לא הסרטון הזה הוא שהביא את מערכת הביטחון למסקנה שפעילי הארגון מתכננים פעולה בטווח הזמן הקרוב. לדבריו, הסרטון פורסם סמוך להפצצת המנהרה והוא נועד לרצות את דעת הקהל הפלסטינית בעזה, מחשש שהבלגה תיתפס על ידי תומכי הארגון כחולשה.

לאחר שנודע כי ישראל מחזיקה בגופות אנשי הג'יהאד האסלאמי, מוסיף ואומר המקור הביטחוני, נראו בבירור סימנים המעידים על כך שפלוגות אל-קודס מתכוונות להגיב, על אף אזהרת חמאס אליהן להימנע מכך. זו הסיבה שיומיים אחרי אזהרתו של האלוף מרדכי, שיגר גם ראש הממשלה בנימין נתניהו איום ברור. "בימים אלו יש עדיין מי שמשתעשע בלנסות התקפות על ישראל", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, והוסיף כי חמאס הוא הכתובת העיקרית לכל התקפת טרור נגד ישראל שתצא מרצועת עזה.

למרות ההתרברבות וההצהרות המאיימות, הנהגת הג'יהאד האסלאמי מודעת היטב לחולשותיה. הג'יהאד האסלאמי הוא ארגון קטן בעזה. מספר תומכיו אינו עולה על כמה אלפים בודדים, והוא מונה פחות מאלף חמושים, כך לדברי גורמי מודיעין בישראל ששוחחו עם אל-מוניטור. לשם השוואה, צבא החמושים של חמאס מונה יותר מ-20 אלף מתגייסים.

הג'יהאד האסלאמי נמצא בתחרות תמידית עם חמאס – מי נאמן יותר ל"ג'יהאד" (המאבק האלים). המלחמה על דעת הקהל בעזה קיבלה תאוצה לאחר שחמאס הפך לריבון על הרצועה [2007] ונאלץ לרסן את עצמו ואת הארגונים הקטנים יותר בעזה. אבל בעוד שלחמאס יש תשתית ארגונית רחבה, הכוללת שדרת הנהגה מדינית וזרוע צבאית שהתפתחה למעין צבא, נותר הג'יהאד האסלאמי ארגון מוגבל. חמאס דאג שלא יתפתח יותר מדי ויאיים על ההגמוניה שלו. הג'יהאד האסלאמי נאלץ בעל-כורחו להישמע למגבלות וליישר קו פן ייכחד.

הנהגת חמאס משמרת את הארגון הקטן הזה בעיקר בגלל היותו מזוהה וממומן על ידי איראן, אבל גם מטעמים אינטרסנטים שלה. ראשי הזרוע הצבאית של חמאס הפכו לא פעם את חמושי הג'יהאד למה שמכנים בצה"ל "קבלני משנה". בעבר, כשעז א-דין אל-קסאם חששו מתגובה ישראלית לירי רקטות, הם העמידו פנים שאין להם קשר לכך והג'יהאד היה נוטל אחריות על הירי. שיתוף הפעולה בין שני הארגונים הוכח במנהרת הטרור שנחשפה לפני כשבועיים – ההרוגים היו אנשי ג'יהאד אסלאמי ופעילי חמאס.

ראש הזרוע הצבאית הנוכחי של הג'יהאד האסלאמי הוא מוחמד אל-הינדי, שמונה לתפקיד לאחר שישראל חיסלה את קודמו מוחמד שייח חליל [ספטמבר 2005]. צה"ל חיסל כמה וכמה פעילים מרכזיים נוספים בארגון במהלך מבצע "צוק איתן" [2014], אבל לא פגע באנשי ההנהגה הפוליטית הנחשבים בעזה לדרג נמוך וחסר השפעה. מרכז הכובד, כפי שסימן זאת האלוף מרדכי, הם מנהיג הארגון רמדאן שלח וסגנו זיאד נח'אלה השוהים דרך קבע בדמשק.

"בגלל שמדובר בארגון קטן, כל פגיעה משמעותית בהנהגת הארגון היא מכת מוות עבורו", אומר לאל-מוניטור מקור ביטחוני ישראלי. לכן פגיעה במנהיגיו נחשבת לאיום היעיל ביותר שיכולה ישראל לשגר לעבר הג'יהאד האסלאמי, המבין היטב כי חיסול ראשיו יערער לחלוטין את מעמדו בתוך הרצועה.

"חמאס לא יזיל דמעה אם יחוסלו בכירי הארגון (הג'יהאד האסלאמי), כי על אף שיתוף הפעולה ביניהם הג'יהאד האסלאמי הוא כמו עצם בגרון עבורם", אומר לאל-מוניטור מקור ביטחוני פלסטיני. לדבריו, "הג'יהאד האסלאמי מנסה לאתגר את חמאס כל הזמן, כשהנהגת חמאס בעזה נאלצת לבלוע את הצפרדע ולשתוק".

עם זאת המקור הפלסטיני מעריך כי למצרים ולחמאס יש השפעה רבה על הארגון, וכי הג'יהאד האסלאמי לא יעז לבצע כעת פעולה התקפית כלשהי נגד ישראל למרות הלחץ הכבד שמפעילים עליו תומכיו ופעיליו בעזה. לדבריו, איומי הארגון מכוונים גם פנימה – לתומכיו ברצועה, כדי להראות להם שלג'יהאד יש יכולת מרשימה להגיב על המכה שספג אבל הוא נאלץ לנשוך שפתיים ולהבליג, כי חמאס מונע ממנו לתקוף מטעמים אינטרסנטיים שלו. באופן הזה ארגון חמאס נראה כחוליה חלשה וכנועה, ואילו הג'יהאד האסלמי כחזק ומאיים.

אבל בתוך תוכם ראשי הג'יהאד יודעים היטב: זו תהיה טעות פטאלית אם יעזו לתקוף את ישראל.

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את נצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012).
ב-2010 יצא לאקרנים סרטו ''חיים יקרים'' אשר הוקרן בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של טורונטו וזכה אף בפרס ''אופיר''. הוא בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית ומתגורר בנס ציונה.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X