מדוע הציבור תומך בנתניהו למרות כל פרשות השחיתות?

מקורביו של נתניהו הולכים מסתבכים בפרשת הצוללות; שגריר ישראל בארה״ב העיד בפרשת המתנות; לא מן הנמנע שיוגש אישום על העסקה בין ראש הממשלה למו״ל ידיעות אחרונות - וגם הרעייה שרה ניצבת בפני כתב אישום. אז איך קורה שנתניהו עדיין מוביל בסקרים?

al-monitor .

נושאים מכוסים

israeli politics, israeli public, submarine, scandal, investigations, corruption, benjamin netanyahu

נוב 9, 2017

"צריך להיות פתי מוחלט כדי להאמין שהגיסים שמרון ומולכו, השותפים העסקיים היושבים בחדרים סמוכים באותו משרד, אינם יודעים האחד על מעשי השני", כתב השבוע (7 בנובמבר) עו"ד מיכאל בן יאיר בעמוד הפייסבוק שלו. "צריך להיות פתי מוחלט כדי להאמין שנתניהו, קרוב משפחתו של שמרון (וממילא גם של מולכו), המניע את השניים כבובות התלויות על חוט בשליחותו ובעבורו, אינו יודע דבר על מעשיו של כל אחד מן השניים, מן הסתם, בשליחותו ובעבורו", המשיך מי שהיה היועץ המשפטי לממשלה בימי ממשלת רבין.

"מדד השלום" בחסות תכנית אוונס לגישור ופתרון סכסוכים באוניברסיטת תל אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה, שפורסם השבוע, מלמד שהציבור הישראלי אינו חבורה של פתאים. רוב מוחלט של הציבור (58 אחוז בקרב המרואיינים היהודים ו-68 אחוז בקרב הערבים) לא מאמינים שהחקירות נועדו להדיח ראש ממשלה מכהן, כפי שטוענים אנשיו של נתניהו שחוזרים שוב ושוב על האמירה כי ״שלטון מחליפים רק בקלפי״. רוב ברור סבור שיש לקיים חקירות גם כאשר ראש הממשלה מכהן בתפקידו. 66 אחוז מהמרואיינים היהודים ו-86 אחוז מהערבים ענו כי הם מתנגדים להצעת "החוק הצרפתי", שלפיה המשטרה לא תוכל לחקור ראש ממשלה מכהן, למעט אם מדובר בחשד לפלילים מדרגה חמורה מאוד.

סקר שפורסם ביולי ב"מעריב" מראה גם הוא שהישראלי המצוי אינו פתי. רק 30 אחוז מהנשאלים מאמינים להכחשות של נתניהו ושומרי הראש שלו בציבור, שלפיהן לראש הממשלה אין כל קשר לפרשת הצוללות. 55 אחוז דוחים אותן. רוב הציבור אינו קונה את טענתו של ראש הממשלה כי חקירות המשטרה והפרקליטות בנוגע אליו הן תוצאה של רצון מתנגדיו הפוליטיים להפיל אותו. כל ישראלי שני (48 אחוז) סבור כי נתניהו מושחת. כצפוי, מצבו של נתניהו משופר בקרב מצביעי מפלגות הימין והמפלגות הדתיות.

פרשת הצוללות מצטיירת כמגה-שחיתות פלילית, שמגיעה ממש עד סף הבית ברחוב בלפור. אפשר  שהיא תיכנס פנימה ותוציא משם את המשפחה השולטת. במקביל להתארכות רשימת מקורביו של נתניהו הקשורים לשערוריית הצוללות, חלה התקדמות גם בחקירת פרשת המתנות שקיבל ראש הממשלה מאילי ההון, כששגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר התבקש למסור עדות במשטרה על פעולותיו של נתניהו למענם. בנוסף נבחנת האפשרות להעמיד את ראש הממשלה לדין פלילי על העסקה המלוכלכת עם מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס.

פרקליטיה של שרה נתניהו יתקשו לשכנע את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לגנוז את כתב האישום נגדה בתיק מעונות ראש הממשלה. במקרה הטוב מבחינתו של נתניהו, אשתו שרה תטען שלאיש סודה, זה שיישן לצדה באותם מעונות וזה שגורלה של המדינה מופקד בידיו, לא היה מושג מה קרה מתחת לאפו.

השבוע הודיעה הרשות לניירות ערך כי קיימת תשתית ראייתית, לכאורה, המבססת מעורבות בפלילים של בעל השליטה בבזק וידידו של נתניהו, שאול אלוביץ׳, ושל שלמה פילבר, מי שנתניהו הנחית בלשכת מנכ"ל משרד התקשורת. בין השאר, השניים חשודים בקבלת דבר במרמה, הפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. ביולי האחרון גילה מבקר המדינה שכאשר נתניהו חתם ב-2015 על הסכם ניגוד עניינים, לאחר שהתעקש למנות את עצמו לשר ולמלך התקשורת, ראש הממשלה שכח לדווח על קשרי הידידות שלו עם אלוביץ׳. הוא טען כי הזיקה היחידה שיש לו לשוק התקשורת נוגעת ללקוחות של מיודעינו, הגיסים שמרון ומולכו. גם במקרה הזה נתניהו ועדתו מדקלמים "לא יהיה כלום כי אין כלום", ומאשימים את המבקר בעשיית יד אחת עם התקשורת כדי "להדיח ראש ממשלה מכהן".

ואחרי כל זה, אילו היו מתקיימות היום בחירות ישירות לראשות הממשלה, בנימין נתניהו היה משאיר מאחוריו את יו"ר המחנה הציוני ואת מנהיג יש עתיד. בתשובה לשאלת סוקרי ערוץ 10 (28 באוקטובר) "מי המתאים ביותר לשמש כראש ממשלה", יותר נשאלים ענו נתניהו מאשר אבי גבאי (11 אחוז) ויאיר לפיד (11 אחוז) גם יחד. בסקר דומה שפורסם ב"מעריב"  ביולי, נתניהו מוביל עם 26 אחוז לפני לפיד (14 אחוז) וגבאי (12 אחוז). על פי אותם סקרים, וכפי שכתבה כאן השבוע מזל מועלם (6 בנובמבר), אילו היו נערכות היום בחירות לכנסת, הקואליציה הנוכחית, זו שחבריה נותנים מחסה לאדם שרוב האזרחים סבורים שהוא מושחת, הייתה נשארת בשלטון.

צריך להיות פתי מוחלט או מפר אמונים נפשע כדי לחלץ את נתניהו וצמד עורכי דינו ״מהסבך המשפטי שנוצר במו ידיהם בכוונת מכוון״, כתב בן יאיר והוסיף, "אני מתקשה להאמין שבמקומות הדרושים יושבים פתאים ומפירי אמונים למדינת ישראל ולאינטרס הציבורי". אכן, במקומות הדרושים במשטרה ובפרקליטות, יושבים לא מעט אנשים נבונים ושומרי אמונים למדינה ולאינטרס הציבורי. אך מה עובר על הציבור הישראלי? איך קורה שאדם שבמקרה הטוב הוא "רק" שקרן, מסית, רודף בצע ונהנתן, מצליח להוביל המוני אנשים למצולות, כמו החלילן מהמלין?

אם נקבל את האבחנה של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק שאמר השבוע (4 בנובמבר) כי הציבור אינו מטומטם, נותרנו עם האפשרות שכאשר אנשים מתעוררים מדי בוקר עם פרשת שחיתות פלילית חדשה בצמרת, שחיתות מוסרית אינה מפריעה להירדם בלילה. בשלב הבא, והוא הולך ומתקרב, אזרחי ישראל יבחרו מנהיג עבריין ויפקידו בידיו את גורלם. יש דמוקרטיה גדולה וחזקה שבעתיים שהעמידה לא מזמן בראשה אדם מפוקפק, שקרן, מסית, רודף בצע ונהנתן. הישראלים אוהבים מאד את האיש הזה.

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020