ישראל פולס

איתות לאיראן: הצבא האמריקאי הקים בסיס קבע בישראל

p
המחבר
בקצרה
בתוך בסיס של חיל האוויר בנגב נחנך לאחרונה מחנה קבע של צבא ארצות הברית, המאויש בעשרות חיילים אמריקאים במדים. תפקידם: לתפעל את המכ"ם האמריקאי המשוכלל ביותר, המשדרג באופן דרמטי את יכולתה של ישראל להתגונן מאיומי טילים.

טקס חגיגי שנערך ב-18 בספטמבר בבסיס של מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר הישראלי בנגב, לא משך תשומת לב מיוחדת. בטקס נחנך בסיס ראשון מסוגו בהיסטוריה של ישראל: מחנה קבע של צבא ארצות הברית, שיהיה מאויש בעשרות חיילים אמריקאים במדים, הממוקם בתוך בסיס של צה"ל השייך לחיל האוויר הישראלי. לראשונה אי פעם, יקבל צבא ארה"ב דריסת רגל פיסית בתוך שטח ישראל בדמותו של בסיס צבאי אמריקאי לכל דבר. זה סוד גלוי שהאמריקאים מחזיקים בישראל מחסני תחמושת וציוד אסטרטגיים לשעת חירום, אך עד כה לא היו בסיסים צבאיים של ממש. עכשיו יש.

"זה יום היסטורי בו חנכנו מחנה עם השותפה החשובה שלנו ארצות הברית כאן בנגב", אמר בטקס, בו נכחו גם גנרלים אמריקאים, מפקד ההגנה האווירית בחיל האוויר, תא"ל צביקה חיימוביץ', "זו הפעם הראשונה בה מוקם מחנה קבע אמריקאי בתוך מחנה שלנו וזה מוכיח את המחויבות האסטרטגית של שני הצבאות והמערכים להגנה אווירית. זו נקודת זמן חשובה בהגנה האווירית של מדינת ישראל מירי תלול מסלול שתוקף אותנו מרחוק ומקרוב. וזה מצטרף ליכולת שהולכת ונבנית עם השנים".

בפברואר הקרוב [2018] ישתפו ישראל וארה"ב פעולה בתרגיל ה"ג'וניפר קוברה" המתקיים אחת לשנתיים – תרגיל אסטרטגי בו מתורגלות גם יכולות ההתגוננות האווירית המשותפות ומערכי מכ"ם, זיהוי ויירוט איומים בליסטיים ותלולי מסלול על ישראל.

הכל התחיל בסוף העשור הקודם: בעל הרעיון היה חבר הקונגרס (ואחר כך סנטור) מרק קירק, אחד מתומכי ישראל הגדולים בבית הנבחרים האמריקאי, שהציע להציב בישראל את המכ"ם האמריקאי המשוכלל ביותר, המבוסס על קרני רנטגן, X BAND RADAR. הממשל האמריקאי אישר את הבקשה החריגה ותוך מספר חודשים הוקם המכ"ם אדיר הממדים הזה בנגב [ספטמבר 2008]. הוא כולל שני מגדלים, הגבוהים ביותר בעולם מסוגם, הנושאים חיישנים משוכללים.

במערכת הביטחון הישראלית קיבלו את החיזוק החדש הזה בשמחה רבה. יחד עם זאת, האמריקאים לא העניקו, מכרו או מסרו לישראל את המכ"ם האסטרטגי הזה, אלא רק הציבו אותו בתחומה. לצורך הצבתו, הופקע שטח קרקע גדול והוקם בסיס. בשנים הראשונות הופעל המכ"ם על ידי אזרחים אמריקאים בשירות צבא ארה"ב. כעת שינה הצבא האמריקאי את מדיניותו והחליט להחליף את האזרחים הללו בחיילים לובשי מדים מן המניין. לצורך זה, הוקם הבסיס האמריקאי בתוך הבסיס הישראלי.

"מדובר במכ"ם שמכיל את היכולות והטכנולוגיות האמריקאיות הטובות ביותר", אמר לאל-מוניטור גורם בכיר במערכת הביטחון, "הוא מאפשר לנו לזהות את האיומים על המדינה גם מהטווחים הגדולים ביותר, הוא מאפשר לאתר מטחי טילים בצורה מדויקת ומהירה, והוא יודע לקבוע במדויק באיזו נקודה האיום הבליסטי יפגע מבעוד מועד". על פי פרסומים שונים, המכ"ם מזהה את האיום ממרחק של כ-2,500 ק"מ ומאפשר לישראל זמן התרעה רב יחסית (בסביבות שמונה דקות) המאפשר התגוננות אזרחית יעילה, וכן שימוש באמצעי היירוט הישראלים השונים ובעיקר טיל ה"חץ".

המכ"ם הועבר בימיו של שר ההגנה רוברט גייטס, כשהסכמתו המהירה של הממשל להציב את המכ"ם בישראל הפתיעה את מקבלי ההחלטות בירושלים. יחד עם זאת, המכ"ם מתופעל על ידי אמריקאים ונחשב לאקס טריטוריה אמריקאית על קרקע ישראלית. ישראל מקבלת, בעצם, את המידע הנאסף על ידי המכ"ם בזמן אמיתי מהאמריקאים, ולא ישירות מהמתקן עצמו. המערכת נוסתה בתרגילים מיוחדים באירופה עוד בטרם הועברה לישראל, ובנוכחות אנשי צוות ובכירים ישראלים. "שיתוף הפעולה הזה עובד ביעילות רבה מאוד", מעיד גורם ישראלי ביטחוני בכיר בשיחה עם אל-מוניטור, "היכולות של המכ"ם הזה אדירות, הוא פורס בפנינו את כל מפת המזרח התיכון ומזהה את כל האיומים. הוא מחובר ומסונכרן למערכות נוספות, ישראליות ואמריקאיות, והוא שידרג בצורה דרמטית את יכולתנו להתגונן. התיאום בין חיל האוויר, מערך הבקרה שלו ויחידות ההגנה האווירית לבין המכ"ם ואנשי צוותו האמריקאים הוכח כמושלם".

הצבתו של המכ"ם האמריקאי בישראל היא אולי העדות המעניינת ביותר לעומק היחסים הביטחוניים בין ישראל לארה"ב, למחויבות האמריקאית לביטחונה של ישראל ולנכונות של וושינגטון לשתף את ישראל גם באמצעים אסטרטגיים שאינם עסקאות מכירת נשק בשווי מיליארדי דולרים.

"צריך לזכור שהאמריקאים יכולים לקחת את המכ"ם הזה מפה ולהעביר אותו למקום אחר מחר בבוקר, בהחלטה מבצעית פשוטה", אומר גורם ביטחוני ישראלי בכיר, "ככל הידוע לנו הם מעולם לא שקלו את זה, גם בימים הכי קשים של יחסי הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו. ברור לכל הצדדים שבכל הנוגע לביטחון ישראל אין מחלוקות ואין יריבויות", אומרים לאל-מוניטור במערכת הביטחון הישראלית.

שוויו של המכ"ם מוערך במאות מיליוני דולרים (כמיליארד שקלים). כאמור, מדובר במתקן אמריקאי עצמאי המוצב בישראל, אך מתופעל, מוגן ומוחזק על ידי כוח אמריקאי עצמאי. המכ"ם מחובר למערכות הניטור של חיל האוויר הישראלי והצוותים האמריקאים מעבירים את האיומים הנקלטים אצלם בזמן אמיתי למערכת של חיל האוויר, המסונכרנת ומחוברת לחלקיה השונים של מערכת "שרביט קסמים", המיועדת ליירוט טילים בליסטיים ואיומים תלולי מסלול על ישראל. ההערכה היא כי בין זיהוי האיום לבין שיגור האמצעי המיירט נגדו חולפות שניות ספורות בלבד, והזמן הזה כולל גם את הניבוי המדויק של נקודת הפגיעה הצפויה של הטיל המאיים.

"ללא ספק מדובר במחווה יוצאת דופן", אמר לאל-מוניטור גורם ישראלי ביטחוני בכיר, "עם מכ"ם כזה בשירותנו אנחנו פשוט יכולים לישון בלילה קצת יותר טוב".

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x
keyboard_arrow_up

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept