ישראל פולס

אחדות פלסטינית בעזה: ממשלה אזרחית לצד ארגון קיצוני חמוש

p
המחבר
בקצרה
בכיר באש״ף שרטט בפני אל-מוניטור את מתווה האחדות המתגבש. בגדה המערבית וברצועת עזה גם יחד תשלוט ממשלה אחת בסמכותו של הנשיא אבו מאזן. הממשלה תאפשר לחמאס להמשיך ולנהל את הזרוע הצבאית שלו, לפי מודל חיזבאללה בלבנון.

עם כישלון יוזמת השלום מ-2014 של מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, ולהפתעתו הרבה של ממשל אובמה, יזם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ממשלת אחדות לאומית עם חמאס. ביקור ברמאללה בימים אלה מעורר תחושה של דז'ה וו. נכון, בפתח אין חיבה יתרה לחמאס; הארגון היה ונותר יריב מר. בחמאס רוצים שהרשות הפלסטינית תקצה משאבים גדולים יותר לרצועת עזה, ואבו מאזן מנסה לקצץ בתמיכה הזאת. ובכל זאת, שני הצדדים הכריזו ב-3 באוקטובר על הקמתה של ממשלת אחדות לאומית.

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי וממשלו תומכים כעת באחדות הפלסטינית. מבחינתה של קהיר, ממשלת אחדות בין שני הפלגים היריבים חייבת לקום כמה שיותר מוקדם, ועדיף שבן חסותה (והבכיר לשעבר בפתח) מוחמד דחלאן ימשוך בחוטים. צעד שכזה עלול לסתום את הגולל על כל הזדמנות ליוזמת שלום מצד ארה"ב, אבל בצד הערבי ממילא כבר לא מאמינים בהזדמנות שכזו.

מקור בכיר באש"ף המקורב לאבו מאזן סיפר לאל-מוניטור שיש היום בתנועת הפתח תמיכה נרחבת בממשלת אחדות לאומית, מכמה סיבות.

למעשה, אחת הסיבות לכך היא חוסר רצונו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפעול למען פתרון שתי המדינות. התחושה הזו שאין תקווה באופק היא שדוחפת את תנועת הפתח לכיוון חמאס. וזה לא הכל. לפלסטינים אין כמעט תקווה גם לצעד מדיני כלשהו מצד האיחוד האירופי. נשיא צרפת עמנואל מקרון בחר שלא ללכת בדרכו של קודמו בתפקיד פרנסואה הולנד, ואינו מתכוון לכנס לסיבוב נוסף את ועידת פריז לשלום במזרח התיכון. וכך, דעת הקהל בגדה המערבית הולכת ומקצינה. ובשעה שברחוב הפלסטיני מעמיק הייאוש מהקיפאון הדיפלומטי, הנשיא אבו מאזן רואה במשבר הכלכלי בעזה הזדמנות לחזק את אחיזתו ברצועה.

לכל הסיבות הללו יש להוסיף גם את הלחץ הגובר מצד קהיר, שתומכת במהלך ורואה בו אמצעי לייצב את המצב ברצועת עזה. ולא רק כדי להשקיט את הגבול שלה עם עזה; מצרים מעדיפה להימנע גם מסבב נוסף של אלימות בין חמאס לישראל. אך למרות מאמצי הפיוס שלה, קהיר גם דוחפת את דחלאן אל מרכז הבמה, בידיעה ברורה שחזרתו של מוחמד דחלאן לזירה תתקבל בהתנגדות מצדו של אבו מאזן.

הבכיר באש"ף הסביר שהחתירה לאחדות לאומית עשויה להקצין את המדיניות הפלסטינית כלפי ישראל והקהילה הבינלאומית. לדבריו, היא עלולה אף להצית גל נוסף של אלימות ושל טרור בחורף 2018-2017.

המקור הבכיר שרטט בפני אל-מוניטור את המתווה המתגבש של אחדות לאומית חדשה. בגדה המערבית וברצועת עזה גם יחד תשלוט ממשלה אחת בניצוחו של ראש הממשלה הנוכחי, ראמי חמדאללה, תחת סמכותו של הנשיא אבו מאזן. הממשלה תאפשר לחמאס להמשיך ולנהל הלכה למעשה את הזרוע הצבאית שלו. רצועת עזה תנוהל בדומה למצב ששורר בלבנון; ממשלה אזרחית, לצד ארגון קיצוני חמוש נוסח חיזבאללה. במצב עניינים שכזה (בפלסטין), תהיה מצרים הגורם המרכזי שישפיע מבחוץ על המשטר.

מקור במשרד החוץ הישראלי שוחח עם אל-מוניטור בעילום שם והבהיר כי בירושלים מודעים היטב למהלך המתבשל, ואף אחד שם לא מופתע מההתפתחויות. ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר הזהיר את הנשיא טראמפ שממשלת אחדות פלסטינית שכוללת בתוכה ארגון טרור איננה פרטנר למשא ומתן בשום תנאי. לדברי אותו בכיר, ישראל מתכננת את תגובתה למהלך שכזה בשלושה מישורים: קמפיין ציבורי חובק עולם נגד ממשלת טרור פלסטינית המנהלת קשרים עם איראן; הקפאת כל המגעים לחידוש תהליך השלום; אמצעי ביטחון חמורים יותר כלפי הגדה המערבית וכנגד הטרור.

בתגובה לאזהרות מצדה של ישראל, אמר המקור הבכיר באש"ף לאל-מוניטור כי איומים שכאלה, בנוסף להמשך הבנייה בהתנחלויות, רק דוחפים עוד יותר את הפתח ואת החמאס זה לזרועותיו של זה.

בהתחשב בדברים הללו משני הצדדים, חשוב לציין כי יש עדיין סיכוי קטן למנוע מהלך שכזה. במובן מסוים, הכדור נמצא עכשיו במגרש של האמריקאים; צוות השלום של ארה"ב חייב לקחת יוזמה ולהציע פתרון ריאלי של שתי מדינות לשני עמים.

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X