ישראל פולס

מדוע כחלון ממהר לאשר את תקציב 2019?

p
המחבר
בקצרה
בתחכומו הפוליטי שר האוצר יוצר אווירה של יציבות קואליציונית המשרתת אותו ושוחק את יריבו המר אבי גבאי. בנוסף, באמצעות אישור מוקדם של תקציב 2019 יוכל כחלון להבטיח מימון לביצוע תכניותיו גם במקרה שנתניהו יפתיע ויקדים את הבחירות.

בחולצה לבנה בוהקת ועניבה אדומה התיישב ביום שני אחר הצהריים [2 באוקטובר] שר האוצר משה כחלון מאחורי שולחן עבודה, ופתח בווידאו צ'ט עם הציבור שהוזמן לשאול שאלות. לאורך כל השיחה שידר יו"ר כולנו פעלתנות, נפנף בהישגיו והציג את תכניותיו לעתיד. השאלות נאספו תוך כדי השיחה, וניכר שיד מכוונת דאגה שהנושאים שיועלו יהיו כאלה ששר האוצר יוכל באמצעותם לשווק את מסריו.

באופן הזה כחלון הביע הסתייגות מדודה מההחלטות האחרונות של בג"ץ ובהן פסילת חוק מיסוי דירה שלישית – הדגל המרכזי במאבקו להורדת מחירי הדיור, והבטיח שהחוק יחזור לחקיקה מחודשת במושב החורף שייפתח ב-23 באוקטובר.

השאלה האחרונה בצ'ט עסקה בכוונת כחלון לגבש את תקציב 2019 כבר בחודשים הקרובים – ידיעה שפורסמה יום קודם לכן בחדשות ערוץ 2 ועוררה כצפוי עניין ובאזז במערכת הפוליטית. אחרי הכל מדובר בצעד נדיר, שעורר מיד תהיות ושאלות בנוגע למניעים ולמשמעויות של המהלך על ראש הממשלה נתניהו ועל האופק של ממשלתו הרביעית.

שר האוצר אישר בתשובתו שהוא שוקל להתחיל לעבוד על התקציב, והסביר שמדינת ישראל זקוקה לתקציב 2019 כדי לשדר יציבות. "לא חייב להיות קונספירציה או משהו מאחורי זה", הוא אמר, "זה מהלך שעושה שר אוצר שרוצה לאותת ולשדר למשק: אנחנו משק יציב, עם אופק".

זו כמובן תשובה ממלכתית וחלקית של מי שמכין את עצמו לאפשרות של תרחישי קיצון כתוצאה מחקירותיו הפליליות של ראש הממשלה, שיביאו לסוף דרכה של הממשלה בפתאומיות.

יו"ר כולנו מבין שהוא זקוק לעוד זמן כדי להציג לציבור הישגים בתחום הדיור ובהורדת יוקר המחייה. גיבוש תקציב 2019 הרבה לפני הזמן המקובל משדר אמנם יציבות למשק ולמשקיעים, אך הוא גם מקפל בתוכו תחכום פוליטי וכמובן מועיל מאוד פוליטית לכחלון.

חששו הגדול של שר האוצר הוא ממהלך חד ומהיר של נתניהו להקדמת הבחירות, ככל שטבעת החקירות תתהדק סביבו לקראת הגשת כתב אישום. באופן הזה יוכל נתניהו לנהל קמפיין שיטען לרדיפה פוליטית – תרחיש שאינו בלתי סביר.

במקרה כזה ימצא את עצמו כחלון, כמו יתר השותפים הקואליציוניים שאינם מעוניינים לפגוש את הקלפיות בזמן הקרוב, מושלכים אל מערכת בחירות בזק. יו"ר כולנו עדיין נושא עמו את טראומת המריבה הגדולה עם נתניהו באפריל האחרון [2017], על רקע ניסיונותיו של ראש הממשלה לסגור את תאגיד השידור הציבורי עד כדי איום בהליכה לבחירות. כחלון יצא מהתקרית הזו מצולק ופגוע, והחל מאותו הרגע להכין את עצמו לבחירות. זאת מתוך הנחת עבודה שנתניהו הוא בלתי צפוי ועשוי להפתיע.

באמצעות אישור מוקדם של תקציב 2019 יוכל שר האוצר להבטיח את העברת מיליארדי השקלים לביצוע תכניותיו ובראשן "נטו משפחה" גם בשנת בחירות. המדובר בתכנית שמטיבה עם משפחות צעירות ומגדילה את הנטו שלהן במאות שקלים בחודש. בנוסף, שר האוצר מבין שבחודשים הקרובים הוא יצליח להשיג מנתניהו כמעט כל דרישה או גחמה, כך שהסיטואציה הקואליציונית ההרמונית יחסית נוחה לו להעברת התקציב.

התוצאה של התמרון הכחלוני, פחות משלושה שבועות לפני פתיחת מושב החורף של הכנסת, היא יצירת אווירה של יציבות קואליציונית ממנה נהנה גם ראש הממשלה. כחלון למעשה מחזק ציבורית באופן הזה את נתניהו.

למהלך יש יתרון נוסף מבחינתו: כחלון מקווה שיו"ר מפלגת העבודה החדש, אבי גבאי, שנוא נפשו, יישחק ככל שיעבור הזמן. שר בכיר אמר לאל-מוניטור בהקשר זה, כי בחירתו המפתיעה של גבאי בחודש יולי לראשות העבודה הפכה את כחלון מהחוליה החלשה בממשלה לחוליה הכי חזקה.

נתניהו כמובן יוכל בכל זמן נתון לחולל בחירות, אם רק ירצה בכך. ההערכה בקרב בכירים בקואליציה היא כי עד אפריל 2018 לא יקרה שום דבר דרמטי בזירה המשפטית מבחינתו, שכן החקירות עדיין מתנהלות וייקח זמן עד לקבלת החלטה בדבר הגשת כתב אישום – ולכן אין לו סיבה לפרק את החבילה. מכאן שנתניהו יפתח את מושב החורף של הכנסת כראש ממשלה חזק ציבורית, בעל קואליציה יציבה ומתפקדת, אשר באופק שלה אין כרגע משבר קואליציוני. ככל שהתהליך המדיני ימשיך לדשדש ואין בפתח הכרעות מדיניות שיעלו את הבית היהודי על מסלול התנגשות, ממשלת נתניהו הרביעית יכולה להמשיך לתפקד גם על רקע הר החקירות הפליליות נגד נתניהו.

נתניהו נהנה מכך שאף אחד משותפיו הקואליציוניים אינו מעוניין בבחירות בזמן הקרוב – אבחנה שהולכת ומתחזקת ככל שחולף הזמן. אמנם מרביתם אינם נמנים על אוהביו, ואף ההפך מכך, אך האינטרס הפוליטי הצר שלהם מביא אותם להיאחז בממשלה ככל יכולתם ולשמור על שלמות הקואליציה.

מצבו של יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, הוא רע: מפלגתו נחלשת והוא מסובך בחקירה פלילית. בחירות זה הדבר האחרון שהוא צריך כרגע; כחלון כאמור זקוק לעוד זמן; יו"ר ישראל ביתנו שר הביטחון אביגדור ליברמן נהנה מהתפקיד ומעוניין בהמשך קיומה של הממשלה; ובאשר לבית היהודי ולעומד בראשו שר החינוך נפתלי בנט, הוא לא יעז לפרק ממשלת ימין, ונתניהו גם אינו מספק לו סיבה לכך.

מבחינת האופוזיציה, מושב החורף אינו מבשר טובות. זה אמור היה להיות בתחזיותיהם המושב בו נתניהו קורס, מה שבינתיים לא קורה.

מה שכן, זו תהיה הפעם הראשונה בה יו"ר מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר אינו מכהן כיו"ר האופוזיציה – הכוונה כמובן לגבאי, שינסה להציב אלטרנטיבה לנתניהו ללא יכולת לפעול מתוך הכנסת. מהבחינה הזאת לפחות יהיה מעניין.

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X