ישראל פולס

אחרי הפיוס הפלסטיני, מצרים רוצה לחדש את המו״מ בין ישראל לרשות

p
המחבר
בקצרה
הסכם הפיוס הפלסטיני הפך את מצרים לשחקנית אזורית חזקה ומעורבת מתמיד. כעת במשרד החוץ המצרי פועלים לגיבושה של יוזמה חדשה להתנעת השיחות בין ישראל לרשות - יוזמה שבירושלים דוחים מכל וכל.

קשה לקבוע בשלב זה מיהם המנצחים הגדולים של הסכם הפיוס החדש, פתח או חמאס. ואולם מנצחת אחת מובהקת כבר יש - מצרים. הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי הפעיל את שירותי הביון שלו כדי ללחוץ על שני הצדדים לחתום על הסכם שהעניק לקהיר השפעה ניכרת על שתי התנועות הפלסטיניות.

דיפלומט מצרי בכיר בתל אביב סיפר לאל-מוניטור בעילום שם, שהמשא ומתן בין בכירי הממשל המצרי לנציגי חמאס ופתח, שהתקיים ברובו בקהיר, היה ארוך ומייגע. מצרים חששה שהמשבר ההומניטרי ברצועת עזה עלול להוביל לעימות מחודש בין חמאס לישראל; ואלימות נוטה לחזק את אחיזתה של איראן באזור. מצרים רוצה להשיב לעצמה את הבכורה בעולם הערבי, ולשמש משקל נגד להשפעתו של המשטר האיראני בלבנון, בסוריה, בעיראק, בתימן וברצועת עזה. גם לקיפאון הביטחוני במדבר סיני נודעת מבחינתה חשיבות עליונה.

לדברי הדיפלומט הבכיר, בקהיר הקפידו לעדכן את הממשל האמריקאי בכל שלבי המשא ומתן, מתוך התחשבות במעמדו הרגיש של חמאס, שמוגדר בוושינגטון ארגון טרור. השליח האמריקאי ג'ייסון גרינבלט העביר לקהיר את המסר שארה"ב תתמוך בהסכם, ובתנאי שארגון חמאס לא יהיה מעורב בממשלה. את אותה הדרישה העלתה ארה"ב גם בטרם החתימה על הסכמים קודמים של אחדות פלסטינית.

לדיפלומטיה המצרית יש כעת שתי מטרות. הראשונה היא לדאוג ליישום חלק ככל האפשר של ההסכם. השנייה היא לנהל התייעצויות נוספות בקהיר סביב סוגיות כמו עמדה משותפת כלפי האפשרות של קידום פתרון שתי המדינות, הבחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני, וגם הזרוע הצבאית של חמאס.

לדברי הדיפלומט, תהליך שלום בניצוחו של ממשל טראמפ ובתיווכה של מצרים, שיוביל לפתרון של שתי מדינות לשני עמים, הוא בעל חשיבות עליונה להנהגה המצרית. הוא הוסיף והסביר שמשרד החוץ המצרי פועל כעת לגיבושה של יוזמה מצרית להתנעת תהליך שכזה.

יוזמה מצרית שכזו תכלול כמה צעדים. ראשית, הליגה הערבית תכריז על נכונותה להיות מעורבת בתהליך שיוביל לפתרון שתי המדינות, על בסיס יוזמת השלום הערבית מ-2002. בהקשר זה, הליגה הערבית תכיר בהסכם הפיוס ותכריז שהיא רואה בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברצועת עזה יחידה טריטוריאלית אחת. בעקבות ההכרזה של הליגה הערבית, הממשל האמריקאי יכנס בוושינגטון ועידת פתיחה לקידום פתרון שתי המדינות ולמלחמה בטרור של האיסלאם הקיצוני, על בסיס יוזמת השלום הערבית וההצהרה של הנשיא דונלד טראמפ בעת ביקורו בריאד במאי האחרון, במהלך הפסגה הערבית-מוסלמית-אמריקאית.

הוועידה אמורה להתניע משא ומתן ישראלי-פלסטיני שיוביל לפתרון של שתי מדינות לשני עמים על בסיס קווי 67'. את המשלחת הפלסטינית למשא ומתן ייצג ארגון אש"ף (ולא ממשלת הפיוס), בראשותו של הנשיא אבו מאזן. הגדה המערבית, מזרח ירושלים ורצועת עזה יזכו לייצוג כיחידה טריטוריאלית אחת. לאורך הדיונים, תהיה הקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות, ותיעצר לאלתר ההסתה הפלסטינית לאלימות. המשא ומתן עצמו יתקיים בקהיר.

הדיפלומט הוסיף ומנה את הפרמטרים ליוזמה, וציין כי מצרים מוכנה לסייע בסידורי הביטחון לקראת מעמד הקבע, ולשלוח כוחות פיקוח מצריים לגדה המערבית ולרצועת עזה. בוועידת הפתיחה ישתתפו גם מצרים, ירדן וסעודיה, שיסכימו על ערוץ נוסף למשא ומתן רב-צדדי (עם ישראל) על שיתוף פעולה אזורי המבוסס על יוזמת השלום הערבית, כדי לבלום את הכוחות הרדיקליים שפועלים באזור. כחלק מהתהליך, ארה"ב והאיחוד האירופי יעניקו סיוע כלכלי לצדדים המעורבים.

המקורות המצריים הסבירו לאל-מוניטור כי הרעיונות הללו יועברו לצוות המשא ומתן של ארה"ב, ושההכרזה הרשמית על היוזמה תתבצע במקביל להתקדמות בהסכם הפיוס.

בכיר במשרד החוץ הישראלי ששוחח עם אל-מוניטור בעילום שם, דחה מכל וכל את היוזמה הזו על כל מרכיביה. עמדתה של ישראל שונה מאוד הן בתוכנה והן בגישתה להשתלשלות האירועים הרצויה. לדעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצעד הראשון חייב להיות הסכם אזורי למלחמה בטרור ובפעילות של איראן באזור. רק לאחר מכן ניתן יהיה לפנות לסוגיה הפלסטינית, ובתנאי שיבוטל הסכם הפיוס או לחלופין יפורק החמאס מנשקו.

למרות כל האמור לעיל, הסכם הפיוס יצר מציאות חדשה לכל משא ומתן עתידי בין ישראל לפלסטינים. הגדה המערבית ורצועת עזה מפולגות פחות, מצרים הפכה לשחקנית חזקה ומעורבת מתמיד, וכעת ישראל דוחה על הסף משא ומתן שכזה. כל התקדמות תלויה כעת ביכולתו של הנשיא א-סיסי לשכנע את הנשיא טראמפ ליזום משא ומתן לשלום.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept