פחד הגבהים של נתניהו

נאומו של ראש הממשלה בפתיחת כנס החורף של הכנסת מלמד ששהייה ממושכת מדי בפסגה עלולה לפגוע ביכולתו להפנות מבט כלפי מטה. אחרת קשה להסביר כיצד אדם שמילא שורה של תפקידים בכירים מצייר לעצמו תמונה מעוותת כל כך של המציאות.

al-monitor .

נושאים מכוסים

investigations, oecd, legislation, corruption, israeli politics, benjamin netanyahu

אוק 31, 2017

במאמציהם הבלתי נלאים לייפות את הפנים המכוערות של היוזמה לחלץ את ראש הממשלה בנימין נתניהו מחקירות פליליות, מזליפים עליה עסקני הליכוד בושם צרפתי מזויף. הם נטלו מהחוק צרפתי את הסעיף המונע הליכים פליליים נגד ראש ממשלה מכהן, אבל שכחו לציין שאילו אימצה ישראל את החוק הצרפתי במלואו, משפחת נתניהו הייתה נאלצת זה מכבר להסתפק בווילה עם בריכת השחייה בקיסריה ובדירת הגג בשכונת רחביה בירושלים. בצרפת כהונת הנשיא מוגבלת לשתי כהונות.

במקום להיתלות באילנות זרים, מן הראוי היה שמעריציו של נתניהו יקדמו הצעת חוק שקובעת מפורשות כי אין להדיח ראש ממשלה הנקרא על שם אחד משבטי ישראל. קשה לחשוב על סיבה טובה יותר למנוע מנתניהו את חווית הישיבה על ספסל הנאשמים.

נאומו של נתניהו בפתיחת כנס החורף של הכנסת (23 באוקטובר) יכול לשמש דברי הסבר להצעת חוק להגבלת מספר תקופות כהונתו של ראש ממשלה. הנאום מלמד ששהייה ממושכת מדי בפסגה עלולה לגרום לפחד גבהים, דבר שמפריע לאדם שסובל מהתופעה להפנות מבט כלפי מטה. אחרת קשה להסביר כיצד אדם שמילא שורה של תפקידים בכירים בשרות הציבורי, מצייר לעצמו תמונה מעוותת כל כך של המציאות. כדי להיות הוגן, צריך להקדים ולציין שהתיאור של ישראל 2017 מפיו של ראש הממשלה אינו שקר מוחלט. אבל, כפי שאמר המדינאי והמדען בן המאה ה-18, בנג'מין פרנקלין: "חצי אמת היא בדרך כלל שקר גדול".

"כשהחמוצים מדברים ביניהם, ניתן לשמוע שיחות כמו 'נכון שהמצב איום ונוראנכון שהכל קורס?״ לעג נתניהו למבקריו"אגב, זכרתם להזמין כרטיסים לוויקאנד בלונדון, או לברלין?״ עקץ הנוסע המתמיד ערב המראתו ללונדון. אכן, בני המעמד הבינוני והגבוה מרשים לעצמם לבלות חופשות מעבר לים. נכון שבאתרי הנופש בטורקיה אפשר למצוא אנשים קשי יום שידם אינה משגת לשלם עבור סופי שבוע במלון סביר בטבריה או באילת. כפי שהתריע נציג בנק ישראל בדיון שהתקיים ביוני האחרון בוועדת הכספים של הכנסת "אזרחים רבים נוטלים הלוואות לרכישת רכב, למימון טיולים וזה אכן מטריד אותנו". חובות משקי הבית בישראל עלו בשלוש השנים האחרונות ב-23 אחוז, וחצו לראשונה את רף חצי טריליון השקלים.

נתניהו צודק. ישראל (כפי שאמר בנאומו) היא מעצמת הייטק. אך רק שמונה אחוזים מהמועסקים במשק נהנים מהשכר הגבוה הנהוג בעשירון העליון. לעומת זאת בישראל חיים 1,712,900 בני אדם מתחת לקו העוני (על פי נתוני 2015 של הביטוח הלאומי), מהם 764 אלף ילדים. הם מזכים את ישראל באליפות ה-OECD  בממדי העוני והפערים החברתיים. ומה נתניהו הטוב והמיטיב עושה לטובתם? כך למשל ההוצאה של ממשלת ישראל באחוזי תוצר בשנת 2015 (39%) הייתה הנמוכה ביותר ב-49 השנים האחרונות - זאת בניגוד לצרכים של המדינה ובניגוד למגמה הקיימת במדינות ה-OECD. במקביל גדלה ההוצאה הממשלתית על ארוחות שחיתות של משפחת נתניהו עם מיליארדרים. השפים הורידו מן הסתם את מפלס הדכדוך של משפחות תשובה ולבייב.

בסוף השבוע האחרון (27 באוקטובר) כשנתניהו עבר פרוצדורה רפואית, הוא זכה ליהנות מהרמה הגבוהה של הרפואה בישראל. מה לו ולרבבות החולים המדוכדכים שממתינים במשך שעות ארוכות לרופא בחדר המיון שנופל מרגליו מרוב עייפות? בעוד שהממוצע בקרב המדינות המפותחות עומד על 3.7 מיטות לאלף איש (לא כולל מיטות גריאטריות ושיקום), בישראל השיעור עומד על 2.3 בלבד. ישראל ממוקמת במקום השישי מהסוף עם שיעור של 4.9 אחיות על כל אלף אזרחים ונמצאת במקום הנמוך ביותר מבין מדינות ה-OECD בשיעור מסיימי לימודי רפואה.

נכון שהכבישים עמוסים במכוניות חדשות, אך ישראל היא המדינה בעלת הכבישים הצפופים ביותר מבין מדינות ה-OECD. קצב הרחבת התשתיות רחוק מלהדביק את קצב גידול הקילומטראז' של כלי הרכב (נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). אם נתניהו היה מנסה פעם אחת לנסוע כאחד האדם מרחוב בלפור לקיסריה, הוא היה  מצטרף מן הסתם לאלפי הנהגים המדוכדכים שתקועים יום יום בפקקים, ומבין מדוע הם "מחמיצים ותוקפים ומקטרים, ואפילו מקללים"ֿ, כלשונו. היכולת לקבל ביקורת בונה ולהשתמש בה כדי למלא את מחצית הכוס הריקה מעידה על חוזק פנימי וחיבור בריא למציאות. תרגומה של ביקורת לרדיפה אישית והשתבחות במחצית הכוס המלאה - כפי שנוהג נתניהו - מעידה על חולשה וניתוק מדאיג מהמציאות.

הכיווץ שעשה נתניהו לחשדות נגדו בנאומו מעיד אף הוא שהפחד שלו לאבד גובה מנתק אותו מהמציאות. "בצר לכם את משליכים את יהבכם על מחזור סיפור הצוללות", זעק ראש הממשלה מעל דוכן הכנסת, "אבל גם הסיפור הזה יורד למצולות. לפני שלוש שעות חתמנו על מזכר ההבנות עם ממשלת גרמניה". עוד חצי אמת שיכולה להתברר במהרה כשקר מוחלט. המזכר קובע כי גרמניה שומרת לעצמה את הזכות לסגת מהעסקה גם במקרה שהחקירות ייגמרו בלא כלום, וכי היא לא תסתפק בהודעה של ממשלת ישראל שלא נמצאה שחיתות מהותית בפרשה, אלא תדרוש הודעה של היועץ המשפטי לממשלה.

"מה נשאר?" שאל נתניהו ומיהר להשיב: "סיגרים. אם לא סיגרים, חמגשיות. ואם לא זה, אז חוק ישראל היום". הדעת נותנת שהוא מודע לכך שעל שולחנותיהם של היועץ המשפטי לממשלה (אשר הוא עצמו מינה), והמפכ"ל (אותו מינה גם כן נתניהו בעצמו), נערמות ראיות לכאורה שהוא ורעייתו מסובכים עד צוואר בעבירות של מעילה חמורה באמון אם לא שוחד. צריך לקוות שראש ממשלת ישראל רק משקר ביודעין לציבור. האפשרות שגורלה של המדינה נתון בידי אדם אשר הפחד ליפול מאיגרא רמא לבירא עמיקתא מעביר אותו על דעתו, מעוררת חלחלה. כך או כך, הסעיף בחוק הצרפתי אותו ראוי שישראל תעתיק, הוא זה שיגביל את תקופות כהונתו של ראש הממשלה. כאן ועכשיו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020