רגע לפני פרישתה, נאור נאבקת על הממלכתיות

בצל הסערה הפוליטית ורגע לפני פרישתה, נשיאת העליון מרים נאור הצילה את הממלכתיות כשביטלה את השתתפותו של נציג השופטים בחגיגה הפוליטית של הימין בשומרון. חבל שמנהיגי השמאל-מרכז לפיד וגבאי, לא היו אמיצים וישירים כמוה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

התנחלויות

ספט 27, 2017

נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, פעלה נכון כשהחליטה לבטל את השתתפותו של נציג השופטים, ניל הנדל באירוע "חגיגות היובל לשחרור יהודה, שומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן" שהתקיים בגוש עציון ביום רביעי (27 בספטמבר). נאור הוכיחה אומץ וממלכתיות כשסירבה להיכנע ללחצים הפוליטים מימין לחזור בה מההחלטה הזאת, בעיקר ללחצים של שרת המשפטים איילת שקד אשר האשימה אותה כי בהחלטתה ״פרמה את הממלכתיות״ של האירוע. נאור החליטה לבטל את ההשתתפות של הנדל לאחר שהבינה כי בניגוד להצגת הטקס כאירוע ממלכתי, מדובר בחגיגה פוליטית של הימין. ואכן, שר החינוך נפטלי בנט אישש את ההבנה הזאת, כשקרא באירוע להחיל ריבונות ישראלית על שטחים ביהודה ושומרון. 

לפני קבלת ההחלטה, הנשיאה נאור התייעצה בנושא עם מי שצפויה להחליפה בתפקיד בחודש הבא, השופטת אסתר חיות. הן ידעו כי הצעד יביא למתקפות קשות מימין נגד בית המשפט העליון, והאשמתו בהשתייכות למחנה השמאל. בכל זאת, נאור עשתה את המעשה הראוי.

שר התיירות יריב לוין, ממבקריו החריפים בית המשפט העליון בשנים האחרונות, מיהר להשתלח שוב בשופטים, ואמר כי ״לכל מי שהיה ספק, הובהר היום שוב ששופטי העליון מביאים לתוך אולם המשפט אג׳נדה אישית פוליטית שמאלית״.

המארח של הטקס, ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, לא יכול היה לצפות לקידום טוב יותר לאירוע בתקשורת מאשר הסערה סביב בית המשפט. גם הוא הטיח מילים קשות בשופטי העליון: ״תמיד אמרנו שביחס להתיישבות לא מדובר בפסקי דין, אלא בעשיית דין לעצמם תוך שימוש בתפקיד רם ונישא של שופט עליון לקידום אג'נדה אידאולוגית".

קיום הטקס באיזור יהודה שבגדה, ולא בחבל ארץ הנמצא בקונצנזוס של הציבור היהודי בישראל כמו בקעת הירדן או רמת הגולן, היווה את ההחלטה המרכזית שהפכה את האירוע לפוליטי. הטיעון שעצם המימון הממשלתי הופך את החגיגות לממלכתיות לא עומד במבחן המציאות היומיומית. שרת התרבות מירי רגב מהליכוד ושר החינוך נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, הפכו את משרדיהם לזרוע פוליטית של האג'נדה האישית והמפלגתית שלהם. שרת התרבות עושה כמעט מדי יום דה-לגיטימציה ליצירות אמנות שאינן תואמות את השקפת עולמה, ובנט פועל להכנסת אלמנטים דתיים לתוכנית הלימודים החילונית-ממלכתית.

המסקנה שהממלכתיות רחוקה מהאירוע בשטחים אינה פרשנות מרחיקת לכת. די להאזין לתשדיר שמשרד התרבות פירסם ברדיו (ונפסל בכמה מהתחנות בשל תכנים שנויים במחלוקת ואי-דיוקים עובדתיים), כדי להבין שזהו טקס פוליטי של מפלגות הימין. "אני שמחה לבשר לכם על החלטת הממשלה לציין יובל להתיישבות ביהודה ושומרון בבקעת הירדן ומערת המכפלה״, בישרה השרה רגב בחגיגיות, ״חזרנו אל מערת המכפלה ואל בית-אל, שבנו לגמלא וליריחו. שבנו לחבלי הארץ ההיסטוריים, שבנו הביתה. אני מזמינה אתכם לקחת חלק בטקס ממלכתי ומרגש בגוש עציון עם מיטב האמנים שיפתח את אירועי שנת היובל ברחבי הארץ".

הנשיאה נאור נימקה את החלטתה במשפט קצר וברור: ״מערכת בתי המשפט נמנעת מהשתתפות בכל אירוע שנוי במחלוקת ציבורית, ובפרט כאשר הבמה כולה מסורה לצד אחד". לעומתה, מנהיגי מפלגות השמאל-מרכז, שהודיעו כי לא ישתתפו באירוע, נשמעו מתנצלים ומתפתלים, בניסיון לא להצטייר כציוניים פחות או פטריוטיים פחות מהימין.

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הקדיש לעניין פוסט ארוך בפייסבוק, שבו הסביר כי בניגוד להצגתו בימין כאויב ההתיישבות, הוא השתתף לקראת ט׳ באב ברב-שיח עם השר בנט ביישוב אפרת בגוש עציון, ואף ספג על כך ביקורת משמאל. הוא גם הזכיר "שלפני מספר חודשים ביקרה סיעת המחנה הציוני בגוש עציון וחזרה על המחויבות שלנו שמדובר בגוש שלעולם יישאר בריבונותנו״.

פסקה שלמה בפוסט הקדיש יו"ר המחנה הציוני להשתלשלות האירועים החל מקבלת ההזמנה לטקס בשומרון, וסיפר על התחייבות קודמות שלו להשתתף בכנס גדול בבאר שבע שמתקיים באותו זמן. בהמשך הוא ציין כי התיר לכל ח״כ של המחנה הציוני לנהוג על פי שיקול דעתו בנוגע לאירוע השנוי במחלוקת. לסיום כתב כך: "כך מנסה ממשלה פלגנית שזורעת שנאה והסתה להפוך אירוע שאמור להיות ממלכתי להזדמנות צילום וניסיון לייצר מחלוקת היכן שאין… אלו העובדות. כל השאר שקרים ומשחקים פוליטיים ואנחנו את המשחק הזה לא משחקים".

אולם בעצם ההסברים הפתלתלים שהוא נותן, גבאי דווקא כן משחק את המשחק, ומתדלק בעצמו את הספין שהימין עשה על חשבונו.

גם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, נפל לאותו הפח. בפוסט ארוך לא פחות הוא תיאר איך נדהם לגלות בתקשורת על כך שיש עתיד מחרימה, לכאורה, את הטקס. ״כעסתי״, כתב לפיד, ״הידיעה כמובן שגויה לחלוטין. ליש עתיד נציגות בכל ההתיישבות....יש לנו מטות פעילים בכל רחבי יו"ש, באריאל, במעלה אדומים....איך אני יכול להחרים את עצמי?"

לדברי לפיד, יש עתיד הודיעה כי היא שולחת את ח"כ חיים ילין כנציגה בטקס. הוא גם סיפר כי "מישהו שאל אותי אם הייתי נואם בטקס אילו ביקשו ממני. התשובה היא: בטח, בשמחה. למה לא?"

יו"ר יש עתיד מאשים בפוסט את אנשי לשכת ראש הממשלה, שלטענתו הפיצו את הסיפור ״המכוער והמשסע הזה", ומסכם: "אנחנו לא שמאלנים, אנחנו לא נגד התיישבות (למרות שאנחנו מאמינים שהיפרדות מהפלסטינים היא הדרך הטובה ביותר לשמור על גושי ההתיישבות)".

חבל שלפיד מרגיש צורך להתנצל על כך שהוא אינו משתתף בעצמו באירוע פוליטי של ימין המתנחלים. כמו גבאי, גם הוא חושש לאבד מצביעים מהימין הרך, אולם שניהם טועים: ההתרפסות לא תהפוך אותם לאטרקטיביים יותר עבור אף מגזר פוליטי. כמה פשוט ומכובד היה לנהוג כמו בכירת המחנה הציוני, ציפי לבני, שאמרה בפשטות בראיון לגלי צה"ל כי אינה מוכנה להיות ״חלק מהתפאורה של הימין״.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

האנטי-נורמליזציה בגדה צוברת תאוצה: מה יעשו ארגוני השמאל?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
ישראל מעוניינת באבו מאזן חלש אבל שולט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
דין עזה אינו כדין הגדה: המשוואה המוטעית של בנט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 7, 2020
האם נתניהו ויתר על סיפוח לפני הבחירות?
דני זקן | הבחירות בישראל | פבר 10, 2020
"עסקת המאה" – פרס לטרור היהודי ומתכון לאלימות
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020