ישראל פולס

האם אבו מאזן יכריז באו"ם על מתקפה מדינית פלסטינית?

p
המחבר
בקצרה
אבו מאזן מתכנן נאום תקיף במיוחד בעצרת הכללית של האו"ם, כולל קריאה למדינות העולם להירתם להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', אף כי לפלסטינים ברור כי נקיטת עמדה נוקשה שכזו תוביל לעימות גלוי עם הנשיא טראמפ.

ב-19 בספטמבר יחלו דיוני העצרת הכללית של האו"ם, ולפלסטינים נותרו כשבועיים לגבש את קו נאומו של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בניו יורק (ב-20 בספטמבר). נאום צפוי זה מעורר עניין, לא רק בגלל שייתכן כי מדובר בנאומו האחרון באו"ם של המנהיג הפלסטיני, שבשנה הבאה ימלאו לו 83 שנה, אלא גם נוכח האפשרות שאבו מאזן יכריז על גט כריתות עם ממשל טראמפ על אף המחיר הכבד הצפוי למהלך שכזה.

הפלסטינים מאוכזבים מהנשיא דונלד טראמפ, מג'ייסון גרינבלט ומג'ארד קושנר. לרגעים, בחודשים האחרונים, נדמה היה לפלסטינים שהאמריקאים עשויים להפתיע ולאלץ את נתניהו לנוע למהלך מדיני, "אבל אחרי שטחנו מים ביחד הגענו למסקנה שח'יר (טוב) לא ייצא מהם", אומר לאל-מוניטור מקור פלסטיני בכיר. "עכשיו הגיע רגע האמת".

לדבריו, הפרסום בעיתון "הארץ" ב-6 בספטמבר הוא שחשף לפלסטינים כי הנשיא טראמפ מתכנן להיפגש עם אבו מאזן בניו יורק. לא ברור האם טראמפ מתכנן פגישה עם היו"ר בארבע עיניים, או שמא פגישה משולשת שתכלול גם את נתניהו. מכל מקום ההחלטה של אבו מאזן כבר נפלה, והוא מתכנן נאום תקיף שבו לדברי המקור יחשוף את "פרצופו האמיתי של נתניהו", כפי שלא עשה מעולם.

"נתניהו הוא סרבן שלום, ואין שום דרך להזיז את התהליך המדיני לקראת הסדר קבע עם הישראלים", כך על פי המקור מתכוון אבו מאזן לומר לבאי העצרת, על אף שברור לו ולבכירי הרשות הפלסטינית כי אמירה דרמטית שכזו תוביל לסוף "ירח הדבש" עם ממשל טראמפ.

אמנם ירח דבש אמיתי בין הפלסטינים לטראמפ לא היה מעולם, אם כי לאחר כניסתו של טראמפ לבית הלבן הצליחו הפלסטינים לעצור כמה החלטות אנטי פלסטיניות מבחינתם שתכנן הנשיא האמריקאי. כל זאת, וההערכה (אשר בינתיים התגלתה כשגויה מבחינת הפלסטינים) שטראמפ נחוש לאלץ את נתניהו להתקדם מבחינה מדינית, הצליחו לייצר מצג שווא של מערכת ידידות בין הצדדים. אבל המאמץ הדיפלומטי וקבוצות סיעור המוחות שהקימו ברשות לא הניבו דבר. טראמפ ושליחיו מעולם לא אמרו במפורש כי הסדר מדיני עם ישראל יתבסס על עיקרון שתי מדינות לשני עמים, וכבר כמה חודשים ששליחי טראמפ מגיעים לרמאללה לשיחות שאפילו לא ניתן להגדירן כגישושים, כך על פי המקור הפלסטיני.

"לאבו מאזן לא נותר זמן. עכשיו צריך להחליט מה הלאה", אומר המקור הפלסטיני. לדבריו, בנאומו באו"ם יקרא אבו מאזן למדינות החברות להירתם למסע דיפלומטי-מדיני שהוא עומד לחדש במלוא המרץ כדי להקים מדינה פלסטינית בגבולות 67', "כי במשא ומתן עם נתניהו לא ניתן יהיה להגיע לכך".

רמז לקו הפלסטיני המסתמן אפשר לראות בהתנהלותו של השגריר הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור, כאשר ועדת זכויות הפלסטינים אימצה את הדו"ח השנתי שלה לקראת הגשתו לעצרת האו"ם. מנסור דוחק במועצת הביטחון ובאסיפה הכללית של האו"ם למלא תפקיד קונסטרוקטיבי במילוי החלטות האו"ם השונות, בעיקר לגבי אי-חוקיותן של ההתנחלויות הישראליות בשטחים הפלסטיניים שנכבשו מאז 1967 ובמלאת 50 שנה למלחמת ששת הימים.

אבו מאזן, שהתחייב בפני האמריקאים לעצור את כול המהלכים לפנייה למוסדות האו"ם, מתכוון להודיע כי הוא שוקל לחדש את פניית הרשות להתקבל כחברה ביותר מעשרים ארגונים בינלאומיים, כולל פנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג. לדברי המקור הפלסטיני, עד הרגע האחרון עשוי להתנהל ויכוח ענייני בקרב הפלסטינים – האם על אבו מאזן להשתמש במילה "שוקל", או להודיע חד משמעית כי גמלה החלטה בלבו. מי שמבקשים להשאיר פתח מילוט ולא להרגיז יותר מדי את האמריקאים הם השגריר הפלסטיני בוושינגטון חוסאם זומלוט והשגריר באו"ם מנסור.  

לפלסטינים ברור כי נקיטת עמדה נוקשה על ידי אבו מאזן באו"ם תוביל לעימות גלוי עם הנשיא טראמפ, והיא עשויה לסתום את הגולל על הערוץ האמריקאי, תוך ויתור על סיוע כלכלי אמריקאי (אם כי גם עתה הסיוע הזה אינו מובטח, ועדיין מתנהל ויכוח סביב חוק טיילר פורס שיגביל תמיכה ברשות בשל הסיוע שלה למשפחות שהידים). כך או אחרת אבו מאזן מעוניין לגייס למאבקו את מדינות אירופה, הרואות מהצד את התנהלותו של טראמפ ומבינות שהן צריכות לנקוט ביוזמה מדינית.

על רקע הפסקת התיאום הביטחוני עליה הכריז אבו מאזן סביב אירועי הר הבית בחודש יולי, ביטלה ישראל מצידה את התיאום האזרחי. אבל מהר מאוד חזר התיאום הביטחוני לפעול ללא הכרזה רשמית, אף כי הדרגים הבכירים משני הצדדים אינם נפגשים בשלב זה. גם ביטול התיאום האזרחי הוא למראית עין בלבד. לכן מעניינת במיוחד תהיה התגובה הישראלית, כשאבו מאזן יעמוד על בימת העצרת הכללית של האו"ם ויכריז את מה שגם בישראל מעריכים כי הוא הולך לומר – "די, נמאס, המתקפה המדינית שלי מתחילה עכשיו".

 

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את נצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012).
ב-2010 יצא לאקרנים סרטו ''חיים יקרים'' אשר הוקרן בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של טורונטו וזכה אף בפרס ''אופיר''. הוא בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית ומתגורר בנס ציונה.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X