ישראל פולס

בכיר ברשות מזהיר: חמאס וחיזבאללה מתכננים לשתף פעולה נגד ישראל

p
המחבר
בקצרה
גורם באש''ף המקורב לאבו מאזן אמר לאל-מוניטור כי בשבועות האחרונים התקיימו כמה פגישות בין אנשי חמאס וחיזבאללה. הוא לא פוסל מתקפה צבאית של הארגון הלבנוני נגד ישראל ומאיים: אם הקיפאון המדיני יימשך ''נצטרף למאבק למען עצמאות פלסטין.''

ראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון, סיפר לנשיא המנוח שמעון פרס פעם, כי בכל מה שקשור למלחמה ושלום, מנהיג חייב להכריע - לעשות שלום ולשלם את המחיר, או לצאת למלחמה ולשלם את המחיר. מחירו של השלום נמוך יותר. בטווח הרחוק, אין שביל ביניים. נדמה שגם בהנהגה הפלסטינית מגיעים היום בהדרגה לאותה מסקנה.

מקור ביטחוני בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן סיפר לאל-מוניטור בעילום שם שהנשיא אבו מאזן מעדיף לעת עתה להמשיך ולצעוד בשביל הביניים - לא מלחמה, ולא שלום. ועם זאת, הוא מתחיל להבין כי במוקדם או במאוחר הוא ייאלץ להכריע, אחרת אחרים יכריעו עבורו.

המקור הוסיף כי על פי מקורותיו בחמאס, התקיימו בשבועות האחרונים כמה פגישות בין חמאס לחיזבאללה. הפגישות הללו נועדו לתכנן מערכה נרחבת נגד ישראל, בהשראת איראן. כפי שרואה זאת אותו מקור בכיר באש"ף, האיראנים שואפים לזרוע כאוס באזור, בתגובה למה שנתפס כפרובוקציה אמריקאית נגד הסכם הגרעין, וגם נגד הקואליציה שהקימו הנשיא דונלד טראמפ והמלך הסעודי סלמן עם מצרים, ירדן ועוד כמה מדינות ערביות ומוסלמיות. 

המקור באש"ף אינו פוסל מתקפה משולבת של חיזבאללה נגד ישראל, הן מלבנון והן מסוריה, אם בסוף 2017 ואם בתחילת 2018. כשנשאל מה תהיה עמדתה של הנהגת הפתח במקרה שכזה, ענה המקור נחרצות, "אנחנו לא מעוניינים בהתפתחות שכזו; אבו מאזן הוא איש של שלום. אבל בנסיבות הקיימות, ובהתחשב בקיפאון הפוליטי המוחלט, נצטרף למאבק למען עצמאות פלסטין, עם מזרח ירושלים כבירתנו". אל-אקצא והכיבוש הישראלי יהיו למוטו המשולב של הידרדרות אלימה שכזו.

המקור הבכיר באש"ף הקפיד להישמע מזהיר, ולא מאיים, כשאמר שיש עדיין זמן לצעדים כלשהם במסלול הדיפלומטי, באופן שימנע את מעגל האלימות. הוא הוסיף כי ברשות הפלסטינית יכולים למלא תפקיד קונסטרוקטיבי בניסיון למנוע הסלמה, בשיתוף פעולה עם מצרים, ירדן וסעודיה. אלא שלדבריו, פריצת דרך דרמטית בחזית הדיפלומטית בסוגיית פתרון שתי המדינות חיונית כדי למנוע הסלמה שכזו.

בהנהגה הפלסטינית ביקשו מממשל טראמפ להכריז פומבית על תמיכתו בפתרון שתי המדינות, להכיר ביוזמת השלום הערבית מ-2002 כבסיס למשא ומתן לשלום עם ישראל, לקרוא לישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, ולכנס פסגה כדי להתניע מחדש את תהליך השלום לקראת פתרון שתי המדינות. "זה חייב לקרות לפני שיהיה מאוחר מדי", קבע המקור. הוא רמז כי במקרה של הסלמה, בהנהגת הפתח יכריזו על ממשלת אחדות פלסטינית עם חמאס.

מקור דיפלומטי בכיר בשגרירות ארה"ב בתל אביב אמר לאל-מוניטור כי ממשל טראמפ ימשיך במאמציו לקדם את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, אך לא בתגובה לאיומים כלשהם מצד הערבים, וגם לא בעקבות התפתחויות מול איראן. הוא הדגיש כי הנשיא טראמפ ינקוט צעדים חריפים כדי להרתיע את איראן ממימוש שאיפות הטרור שלה, או מחימוש חיזבאללה בטילים מתוחכמים.

מקור בכיר במשרד החוץ הישראלי סיפר לאל-מוניטור, שישראל שטחה במילים החריפות ביותר את דאגתה הגוברת מפני השאיפות של איראן ושל בנות בריתה באזור, גם מול ממשל טראמפ וגם בפני הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין. ועם זאת, הדיפלומט הישראלי הפריך לחלוטין את עמדת הפלסטינים, שתהליך שלום לקראת פתרון שתי המדינות ימנע הידרדרות אלימה.

אבל אסור להתייחס בביטול לאזהרות של המקור הבכיר באש"ף. במזרח התיכון, נדיר מאוד מצב שבו אין מלחמה וגם לא שלום. את הוואקום הזה צריך למלא, ומלחמה בהחלט עשויה לחזור ולהיות בעתיד הקרוב חלק מאוצר המלים של האזור.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli-palestinian negotiations, diplomacy, hezbollah, hamas, war, two-state solution, mahmoud abbas

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept