ישראל פולס

מה עומד מאחורי הצהרת חמאס על פירוק המינהלת של עזה?

p
המחבר
בקצרה
הכרזתו של מנהיג חמאס החדש יחיא סינוואר על ממשלת הצללים ברצועה היוותה הכרזת עצמאות שלו, שלימים התגלתה כטעות חמורה. החרפת המשבר ההומניטרי בעזה הלחיצה את המצרים, שהפעילו לחץ כבד כדי להביא לפיוס בין חמאס, פתח ודחלאן, ולשיתוף פעולה בהנהגה.

בתום פגישת ראשי חמאס עם ראש המודיעין המצרי חאלד פאוזי ביום שני (11 בספטמבר) הודיעו בכירי התנועה כי הם מוכנים לפרק את המינהלת החדשה שהקימו בעזה, ולגבש במקומה ממשלת אחדות עם הפתח. מה שאבו מאזן כשל להשיג, למרות הסנקציות ההרסניות שהטיל על רצועת עזה, הצליח פאוזי במפגש אחד בקהיר: החלטה של חמאס לפרק את ממשלת הצללים שהקים מנהיג התנועה החדש, יחיא סינוואר.

העיצומים שאבו מאזן החליט עליהם בחודש אפריל - החשכת הרצועה, קיצוץ משכורות עובדי הרשות ואפילו הפסקת מימון שירותי הרפואה ותחזוקת בתי החולים - החריפו את המשבר ההומניטרי בעזה. ועדיין, בחמאס לא היו מוכנים לוותר על המינהלת החדשה. זו הייתה הכרזת עצמאות של סינוואר בעזה, שלימים התגלתה כטעות חמורה שלו. מנהיג חמאס ברצועה עשה שרירים וביקש להוכיח שהוא מסוגל להתמודד עם הקשיים והמשוכות שהוצבו בפני התנועה, אבל מהר מאוד התברר לו ולבכירי התנועה שהוא טירון פוליטי אשר לא חישב את משמעות צעדיו מראש.

״אחרי סבל נורא שהוא (סינוואר; ש״א) גרם וממשיך לגרום לכמעט שני מיליון מתושבי הרצועה, חוזרים בכירי חמאס עם זנב בין הרגליים", אומר לאל-מוניטור גורם בכיר בתנועת הפתח בגדה, "מה הוא חשב לעצמו? ומה [ראש לשכת חמאס] איסמעיל הנייה עשה כדי לעצור אותו?" כעת, סינוואר וגם הנייה מבקשים להחזיר את הגלגל לאחור ולקרוא ליו״ר הרשות אבו מאזן להיות שותף בניהול עזה באמצעות ממשלת אחדות. האם הוא ייעתר להזמנה? האם יהיה מוכן להיכנס למיטה החולה של חמאס, שמחזיק צבא גדול יותר מכל מנגנוני הביטחון הפלסטינים של הפתח בגדה, ועוד לממן את כל זה?

"ייתכן שלא תהיה לו ברירה", מנסה להעריך הגורם הפלסטיני, ומעלה את הדילמה הגדולה שבה נמצא יו״ר הרשות: היחסים עם מצרים חשובים לאבו מאזן בימים אלה כשהוא מתכנן ללכת למהלכים דיפלומטיים בינלאומיים משמעותיים. הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי הוא גורם מפתח חשוב, ובלי תמיכתו יתקשה היו"ר לגייס לצדו את המדינות הערביות המתונות. מצד שני, הוא לא ירצה לשאת את חמאס על גבו בשנה הגורלית הקרובה, שעל פי בכירים בפתח עשויה להיות שנתו האחרונה בשלטון בשל גילו המתקדם. יתרה מזאת, אחרי שהבנק העולמי הראה בדו"ח שלו שפורסם השבוע על המשק הפלסטיני תחזית אופטימית לשיעור צמיחה בשיעור של 7 אחוזים (אם יינקטו הצעדים הכלכליים הנכונים) אין לאבו מאזן סיבה להזרים מיליוני דולרים לחמאס על חשבון הגדה. מנגד, תושבי עזה לא יראו ביו״ר הרשות כמנהיגם אחרי שהתנתק מהרצועה והתעמר באזרחיה בסנקציות.

לקהיר היו שתי סיבות עיקריות לדחוף להפשרת היחסים בין פתח לחמאס ולהקמת ממשלת אחדות בעזה: הראשונה היא שאיפתה למנוע מחמאס לסייע לגורמי ג'יהאד בסיני, ולגרום לארגון לשתף פעולה עמה במלחמתה נגד דאעש. הסיבה השנייה היא חשש מוצדק מכך שמשבר הומניטרי חמור בעזה יאיים על ביטחונה של מצרים. לאחר ההפיכה שביצע חמאס ביוני 2007 והטלת הסגר על עזה על ידי ישראל, מאות אלפי פלסטינים זועמים הפילו את חומות ציר פילדלפי - קיר הפלדה שהקימה ישראל בין עזה למצרים באזור רפיח - בניסיון להקל על הלחץ עליהם.

"אין ספק שהמצרים יודעים מהן הסכנות, והם עושים הכל היום כדי להימנע מהתרחיש הזה (של משבר הומניטרי חריף; ש״א), שקרוב יותר מתמיד", אמר לאל-מוניטור הגורם הפלסטיני. לדבריו, הם גם דואגים לתדמיתה של קהיר בעולם הערבי, ולא רוצים שהיא תיתפס כמי שעושה יד אחת עם ישראל כדי להרעיב שני מיליון מוסלמים החיים תחת מצור בעזה.

גם אם ממשלת האחדות תקום, עוד צפויה מחלוקת משמעותית בין הצדדים. המצרים מעוניינים שיהיה גורם מטעמם שיפקח על התנהלות חמאס. לאיש הזה קוראים מוחמד דחלאן. לפני שלושה חודשים, בעיצומו של משבר החשמל, נפגש יחיא סינוואר עם מוחמד דחלאן בקהיר. כמה ימים אחרי הפגישה, סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" פרסמה מסמכים שלטענתה מעידים כי בפגישה הוצע לדחלאן להיות ראש הממשלה הבא בעזה. דחלאן הכחיש את הפרסומים. אחד ממקורביו ברצועת עזה אומר לאל-מוניטור כי בשיחות הוצע לדחלאן תפקיד רשמי, אך לא ראש הממשלה. לדבריו, דחלאן לא יהיה מוכן לשרת כראש ממשלה מתחת לחמאס, ומה שעמד על הפרק היה תפקיד של פיקוח על התנהלות הממשל בעזה.

עם זאת, אבו מאזן בודאי לא יהיה מוכן שיריבו הפוליטי המר יישא בתפקיד כלשהו. לכן השם שעומד כעת על הפרק הוא סמיר משהראווי, יד ימינו של דחלאן שהיה שותף למהלכי הפיוס. משהראווי ביקר לאחרונה בעזה, ולדברי המקור המקורב לדחלאן, המצרים מקווים שבידיו המפתחות לסגירת עסקה בין חמאס, פתח ודחלאן - עסקה שתוביל בסופו של דבר להקלה במצב בעזה. הדברים תלויים כעת, בעיקר, בנכונותו של אבו מאזן להתפייס עם שני אויביו - חמאס ודחלאן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: abdel fattah al-sisi, hamas, fatah-hamas reconciliation, unity government, yahya sinwar, mahmoud abbas, mohammed dahlan

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept