ישראל פולס

גם בדרום תל אביב, נתניהו מעדיף להפיץ שנאה על תיקון המצב

p
המחבר
בקצרה
"אנחנו פה במשימה - להחזיר את דרום תל אביב לאזרחי ישראל", הבטיח נתניהו לתושבים המוסתים נגד בית המשפט, אחרי הפסיקה שאסרה לכלוא מבקשי מקלט מעל 60 יום. הוא לא סיפר להם שממשלתו דחתה כל יוזמה אמיתית לטיפול במצב.

כמה פעמים אפשר להסית נגד השמאל וללכלך על התקשורת, כדי להסיח את דעת הבריות מטבעת החקירות המתהדקת סביב משפחת נתניהו? מתברר, שאחת לכמה זמן יש צורך לגוון את רפרטואר השנאה והאימה. בשבוע שעבר (28 באוגוסט) נפל לידיו של ראש הממשלה חומר חדש, שופרא דשופרא, שפתיים יישק; חמישה שופטי בג״ץ, הידועים בימין הפופוליסטי גם בשם "האליטות", הוציאו מתחת ידם החלטה שמגלה התחשבות מסוימת במבקשי מקלט, או בלשונו של שומר החוק הידוע מרחוב בלפור, "מסתננים בלתי חוקיים". ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה של פעילים ציונים בעלי ערכים אוניברסליים, המתוארים באותם חוגי ימין כ"פעילי זכויות אדם" כאילו היה זה עלבון. כל מבקשי המקלט האלה, מסתבר, עשו יד אחת כדי למרר את חייהם של תושבי דרום תל אביב האומללים, בבת עינם של ראש הממשלה ורעייתו.    

כל חטאו של בג״ץ הוא שהגביל ל-60 ימים את פרק הזמן שבו ניתן לכלוא את אלה מבין כ-40 אלף מבקשי המקלט המסרבים לעזוב את ישראל מרצון, רובם (92 אחוז) מאריתריאה או סודן (על פי דו״ח רשות האוכלוסין וההגירה לסיכום 2016). מה צריך יותר מזה כדי להתייצב לצדם של בני אור - הלא הם יהודים קשי יום החיים בשכונות מצוקה, מול בני חושך - אפריקאים מוכי גורל שהושלכו בלב אותן שכונות? בהעדר אפשרות  להתפרנס ולחיות בכבוד, נתפסים אחדים מהם לפשיעה. ועם זאת, על פי נתונים שפורסמו על ידי מחלקת המחקר של הכנסת, שיעור הפשיעה בקרב מבקשי המקלט והעבודה ב-2010 קטן באופן משמעותי, פי חמש וחצי, משיעורם בכלל האוכלוסייה התל אביבית (תיק פלילי אחד על כל 15.9 תושבי תל-אביב, לעומת תיק פלילי אחד על כל 84.7 ממבקשי המקלט).

חיש קל לאחר הכרעת בג''ץ פונה לוח הזמנים העמוס של ראש הממשלה לטובת סיור מתוקשר בדרום תל אביב. העילה הייתה פתיחת תחנת משטרה. "מה שאני שומע זה כאב ומצוקה נוראיים", זעק האיש שהסיגרים, הגלידות ובקבוקי השמפניה שזורמים לביתו היו יכולים לפרנס במשך שנה משפחת קשישים משכונת נווה שאנן. "אנחנו פה במשימה - להחזיר את דרום תל אביב לאזרחי ישראל", הבטיח נתניהו לתושבים המוסתים נגד בית המשפט. הוא לא סיפר להם ששניים מבין שופטי ההרכב שדן בסוגיית מבקשי המקלט הציעו למדינה לבחון אפשרות להקל על תושבי דרום תל אביב על ידי פיזור מבקשי המקלט ברחבי הארץ.

שרת המשפטים איילת שקד לא החמיצה אף היא את ההזדמנות להציג את בית המשפט וידידיו כאויבי הציונות. היא הצהירה כי "הציונות אינה צריכה להמשיך, ואני אומרת כאן: גם לא תמשיך, לכופף את ראשה בפני מערכת זכויות פרט המפורשת באופן אוניברסלי ובדרך המנתקת אותה מדברי ימי הכנסת ומהיסטוריית החקיקה שכולנו מכירים.'' שר הפנים אריה דרעי, הזדרז לאיים בסנקציות חדשות על מעסיק שיעז להציע פרנסה למבקש מקלט אשר יסרב לעזוב לרואנדה או לאוגנדה. "לא ייתכן שמסתנן סירב לצאת וישוחרר ממשמורת לחיים חופשיים ונורמטיביים" הכריז האסיר לשעבר, ובעמוד הפייסבוק שלו הוסיף השר עם הג׳קוזי ובית הנופש: "עניי עירך קודמים".

ראש הממשלה הבטיח להקים ועדת שרים מיוחדת בראשותו ולזמן את התושבים ואת כל הגורמים שעוסקים בנושא הזה כדי לקדם פתרונות לבעיה. אבל לפני שהוא מקים את הוועדה החדשה ומכנס שולחן עגול, כדאי שראש הממשלה יעשה קצת שיעורי בית. ראשית, מומלץ שיעיין בפרוטוקול ישיבת ועדת השרים לחקיקה מ-14 בינואר 2016. הוא יגלה שהוועדה השליכה לפח הצעת חוק שנועדה לפתור במקביל את מצוקת מבקשי המקלט ולהקל על סבלם של תושבי דרום תל אביב. ההצעה של סיעת המחנה הציוני מבוססת על תוכנית מפורטת שהכין חבר הכנסת לשעבר, ניצב בדימוס משה מזרחי, הכוללת את הסעיפים הבאים: מתן תמריצים כספיים ליישובים ולמעסיקים שיסכימו לקלוט את מבקשי המקלט; הכרזה על אזור דרום תל אביב כאזור עדיפות לאומית; השקעת משאבים ניכרים בשדרוג התשתיות בשכונות המצוקה; הגברת הפיקוח והאכיפה בדרום.

"הדבר המדהים הוא שהממשלה הזאת מבזבזת משאבים אדירים להתעמר ממש במספר הזעום של 39 אלף אפריקאים, ובאותה נשימה גם בתושבות ותושבי דרום תל אביב״, אמרה השבוע ח"כ מרב מיכאלי, ראש סיעת המחנה הציוני, בשיחה עם אל-מוניטור. "בחצי מהמאמץ הזה אפשר היה לברר את המעמד שלהם. ואת אלה שאי אפשר להרחיק, להעסיק פה בצורה שהייתה עוזרת למדינה לא פחות מאשר להם", הוסיפה מיכאלי. "במקום זה, ממשלות נתניהו לקחו אנשים שהיו במצב הפגיע ביותר שיש, שהיו מוכנים לעשות כל דבר שנגיד להם, ופשוט מתעללים בהם ובתושבות ותושבי דרום תל אביב".

אחרי שיעיין בהצעת החוק הגנוזה, ראש הממשלה צריך לבקש שישיגו לו את נייר העמדה של המכון להגירה ושילוב חברתי במרכז האקדמי רופין, בנושא מבקשי המקלט (יולי 2016). חוקרי המכון בדקו ומצאו כי הכשרה מקצועית של המהגרים האפריקאים בענפי הבניין, המלונאות והחקלאות, ופיזורם ביישובים המשוועים לידיים עובדות בענפים אלה, תתרום לתוצר הלאומי הגולמי 3.3 מיליארד שקל בשנה. בנוסף, הכנסות המדינה ממסים יגדלו ב-119.6 מיליון שקל לשנה, ולמוסד לביטוח לאומי יתווספו מדי שנה כ-6.3 מיליון שקלים. הגירעונות השנתיים של בתי החולים, שאינם מצליחים לגבות חובות ממבקשי המקלט, יקטנו ב-10.3 מיליון שקל .

את סכומי העתק האלה ניתן יהיה להשקיע בשיפור התשתיות, שירותי הבריאות והחינוך בפריפריה של תל אביב. אבל אז, תאמרו, נתניהו יאלץ למחזר אמירות ישנות של ההסתה נגד השמאל והתקשורת. אל דאגה, הוא יצליח לבטח למצוא לעצמו אויבים חדשים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: tel aviv, african immigrants, human rights, israeli politics, benjamin netanyahu, asylum, asylum seekers

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept