הבליץ המדיני הישראלי על רוסיה וארה"ב

בכירי מערכת הביטחון יצאו לוושינגטון, נתניהו נפגש עם פוטין – ישראל עושה מאמצים כבירים כדי לעורר בלב האמריקאים והרוסים את החשש שהסכם הפסקת אש לא מאוזן בסוריה, שלא יגביל התפשטות איראנית, יכול לדרדר את האזור למלחמה.

al-monitor .

אוג 24, 2017

"תעזבו אותנו", אומרים הישראלים לאמריקאים, "אנחנו נסתדר, אנחנו חזקים, ידענו כבר אתגרים גדולים מהאתגר הזה. תחשבו מה יקרה לכל בעלות הברית שלכם. תחשבו מה יקרה לסעודיה, מה יקרה לירדן. תחשבו מה עלול לקרות למדינות המפרץ, למצרים. במזרח התיכון אין ואקום. הניצחון על דאע לא יעלים את הסונים. הוא רק יעצים את שאיפת הנקם שלהם ואתם עוד תתגעגעו לדאע"ש.

"שימו לב, כמה ימים לפני שהנשיא טראמפ הגיע לביקור ההוא בסעודיה [מאי 2017], המורדים בתימן ירו טיל לעבר ריאד. זה מסר מהדהד. האיראנים בונים עכשיו באזור חגורה ענקית של יכולת שיגור טק"ק (טילי קרקע-קרקע) שתטיל אימה על המשטרים הסונים. אתם חושבים שמלך ירדן ישרוד את זה? שהיציבות בסעודיה תישמר? אתם חושבים שהנחישות והלכידות שהפגינה ישראל כל השנים תהיה גם מנת חלקן של המדינות הסוניות, בהן המשטרים שבירים ומתנדנדים? מה שיקרה כאן אחרי המלחמה בסוריה יקבע את פניו של המזרח התיכון, ואולי גם של שאר העולם, למשך דורות קדימה. אם הסכם הפסקת האש לא יכלול גם הסגה לאחור של השיעים, יקרה אסון. אתם מפרים את האיזון הרגיש כל כך במזרח התיכון. את המחיר המיידי ישלמו אלה שנמצאים כאן, אבל בסופו של דבר החשבון, שוב, יוגש לכם".

זו, בתמצית, הדברים ששמעו בשבוע שעבר [18 באוגוסט] בכירי מערכת הביטחון האמריקאית מעמיתיהם הישראלים במהלך ביקור בוושינגטון. המשלחת הישראלית מנתה את ראש המוסד יוסי כהן, ראש אמ"ן האלוף הרצי הלוי, השגריר הישראלי בוושינגטון רון דרמר, סגן ראש המטה לביטחון לאומי איתן בן דוד וראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, בכיר המוסד לשעבר זוהר פלטי.

המפגשים התנהלו באווירה טובה ובמהלכם אף צייץ ג'ייסון גרינבלט, שליחו המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, תמונה לא מעונבת של הישראלים, שהצטלמו במהלך ארוחת ערב מיוחדת שסעדו בביתו של היועץ לביטחון לאומי הגנרל הרברט מקמסטר.

כפי שפורסם כאן במאמר קודם, שחשף את חילוקי הדעות הקשים בין ישראל לארה"ב בעניין האיראני, הישראלים מנסים להסביר לבני שיחם האמריקאים את "התכנית האיראנית הגדולה". "האיראנים הם היחידים", אמר לאל-מוניטור גורם מודיעיני ישראלי, "שעובדים לטווח ארוך. האיראנים הם היחידים עם אסטרטגיה במרחב. הם חושבים ומתנהגים כמו מעצמה. אסור ליפול למלכודת הדבש הזו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו רואה במאמץ הנוכחי המשך ישיר של מאמציו לסיכול תכנית הגרעין האיראנית. הוא עושה עכשיו בדיוק את מה שעשה בין השנים 2009 ועד 2014. הוא מקווה שהצלחתו הפעם תהיה גדולה יותר.

נתניהו רואה בהסכם הגרעין של המעצמות עם איראן בכייה לדורות ושחזור של הסכם מינכן. מה שנתניהו עושה עכשיו מול אנשיו של טראמפ ומול ולדימיר פוטין נתפס, בעיניו, כניסיונות של צ'רצ'יל להזהיר את אירופה והמערב מפני הסכנה הגרמנית בשנות השלושים המאוחרות של המאה הקודמת. לא פחות. לנתניהו יש חיבה עמוקה לתקופה ההיא והוא מרבה לערוך השוואות בין אז לעכשיו.

גם הפעם, בדיוק כמו בסוגיית הגרעין האיראני, הישראלים מקפידים להגיד לאמריקאים, וגם לרוסים: "אנחנו נדע להגן על עצמנו. אם צרכי הביטחון של ישראל לא ייענו בהסכם הפסקת האש בסוריה, נפעל בדרכים אחרות".

הם לא מפרטים את "הדרכים האחרות" הללו, אבל ברור שמדובר בפעילות צבאית. האיום הישראלי נאמר בטון רגוע וענייני, אבל מטרתו ברורה: לעורר בלב המעצמות את החשש שהסכם הפסקת אש לא מאוזן בסוריה, יכול לדרדר את האזור למלחמה.

אין זה פלא שערב יציאתו של נתניהו למפגש נוסף (שישי במספר) עם פוטין בסוצ'י ביום רביעי השבוע [23 באוגוסט], הופיעו בתקשורת הישראלית ידיעות על הכרזת המבצעיות של מפציצי ה"חמקן" הראשונים שישראל קיבלה, וגם פרטים על כלי טיס בלתי מאויש ישראלי חדש, עם יכולות גבוהות במיוחד. והמבין יבין.

"אתם לא מבינים מה האיראנים מעוללים לכם כאן", אומרים הישראלים לבני שיחם האמריקאים, "אתם מסתכלים על סוריה, אבל צריכים להסתכל על אפגניסטן. מי שמעולל לכם את הצרות באפגניסטן, זו איראן. לא תוכלו לנצח שם. עכשיו, הכל תלוי בסוריה. אם לא ישורטט קו אדום ברור בפני השיעים והאיזון בסוריה יופר לטובתם, השעון יתחיל לתקתק. וכל זה, כשפקיסטן לא יציבה, סעודיה סוערת וכל שאר בעלות הברית שלכם נלחמות על הישרדותן. ישראל לא מבקשת מאף אחד פעולות קרקעיות או מלחמות מיותרות. אנחנו צריכים אתכם מדינית, לא צבאית. ארה"ב ורוסיה הן שתי המעצמות הדומיננטיות בעולם, עכשיו שתיהן כאן במזרח התיכון והן חייבות להרים לרגע את הראש מהבלי השעה אל עבר התמונה הגדולה".

את התמונה הזו, הגדולה, מציגים הישראלים גם בפני הרוסים. יחד עם נתניהו טסו למפגש עם פוטין גם ראש המוסד יוסי כהן וראש המטה לביטחון לאומי החדש מאיר בן שבת. בפגישתם אמר נתניהו לפוטין כי נוכחותה של איראן בסוריה מהווה איום על ישראל, המזרח התיכון והעולם כולו. נתניהו ציין כי איראן ממשיכה לאיים על קיומה של ישראל, תומכת בארגוני טרור וממשיכה בפיתוח תוכנית הטילים שלה.

החומרים המודיעיניים שהוצגו בפני פוטין אמורים להוכיח לו שאיראן אינה הגורם המייצב והמבוגר האחראי באזור, כפי שהרוסים סבורים, אלא ההיפך הגמור. "אתם מרוצים שבלמתם את הסכנה הסונית ודאע"ש הולך ונחלש", אומרים הישראלים לרוסים, "אבל אתם לא מבינים שהסכנה השיעית לא פחותה ממנה. עצם העובדה שהשיעים נתפסים כמנצחים, תגרום לסונים להשתגע. ההסדר בסוריה חייב לכלול החלטה חד משמעית של המעצמות שמשמרות המהפכה לא יתבססו במרחבים שלא היו בהם קודם, שלא יהיה רצף טריטוריאלי שיעי מהמפרץ הפרסי לים התיכון, שיוצבו מגבלות על ההתפשטות האיראנית".

כרגע, ישראל מודאגת פחות מהמצב ברמת הגולן, שם ברור כי צה"ל לא יאפשר לאיראנים או נציגיהם להתבסס. הדאגה הישראלית ממוקדת במתרחש בסוריה ולבנון. פרסומים על תחילת העבודות להקמת מפעל לייצור רקטות מדויקות בלבנון, על פי טכנולוגיה איראנית וצפון קוריאנית, עוררו התרגשות גדולה באזור. בישראל, כבר דווח, לא מתכוונים להניח למפעל כזה להגיע לשלב הייצור. בישראל מקווים שגם במוסקבה ובטהרן יבינו את זה מתישהו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020