ישראל פולס

בלי הודעה רשמית, הרשות חידשה את התיאום הביטחוני עם ישראל

p
המחבר
בקצרה
הלחץ האמריקאי על אבו מאזן עבד, ובסוף השבוע חודש הקשר בין הצדדים, כשאנשי המנגנונים הפלסטינים נדרשים לשמור על סודיות מוחלטת. למחרת כבר עצר צה"ל עשרות חשודים במחנות הפליטים ג'לזון ובלאטה. כעת נותר לראות איך הציבור הפלסטיני יגיב על כך.

התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית חודש, אבל לא הייתה הכרזה על כך וכנראה שגם לא תהיה. כך נודע לאל-מוניטור מפי גורמים ביטחוניים בישראל המבקשים להישאר בעילום שם. ב-21 ביולי, בעיצומו של משבר הר הבית, הודיע יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי הוא מפסיק את הקשרים עם ישראל. כוונתו הייתה להראות לציבור הפלסטיני שהוא נוקט ביוזמה תקיפה נגד הישראלים בתגובה להצבת אמצעי הביטחון בכניסה למסגד אל-אקצא - צעד שנתפס בעולם הערבי כהפרה של הסטטוס-קוו במקום.

הכוונה הראשונית של אבו מאזן לא הייתה להפסיק את התיאום הביטחוני. כשהעיתונאים הפלסטינים פנו לבכירי הרשות ושאלו אותם אם ניתוק הקשרים עם ישראל כולל גם את הפסקת התיאום הביטחוני הם היססו וגמגמו, ולא יכלו לתת תשובה חד-משמעית. במוקטעה ברמאללה הבינו שבלי הצהרה מפורשת שגם התיאום הביטחוני מופסק, לא ניתן יהיה לרצות את דעת הקהל. וכך, אבו מאזן הודיע בהצהרה דרמטית שהוא מקפיא את שיתוף הפעולה עם ישראל בדרגים הביטחוניים עד להחזרת המצב לקדמותו בהר הבית. אולם גם אחרי שישראל הסירה את כל אמצעי הביטחוןהלחץ על אבו מאזן נמשך, והוא התקשה להודיע רשמית על חזרת המצב לקדמותו מול ישראל.

לדברי גורמי ביטחון משני הצדדים, התיאום הביטחוני סייע לסיכול עשרות פיגועים בשנים האחרונות. כדי שלא להיתפס כמי שמיהר לרדת מהעץ, יו״ר הרשות הציב לישראל תנאים לחידוש התיאום. הדרישות הפלסטיניות כללו הבטחה ישראלית מפורשת שכוחות צה"ל לא יכנסו יותר לביצוע מעצרים בשטחי A (שטחים בשליטה אזרחית וביטחונית פלסטינית בגדה), והקלות במעברים בין ישראל לרשות ובמעבר אלנבי בין הגדה לירדן (כולל שילוב שוטרים פלסטינים בבידוק הנוסעים). ועם זאת, ברמאללה לא הופתעו מכך שישראל דחתה את הדרישות האלה על הסף.ֿ

לראשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, בעיקר ראש המודיעין הכללי מאג'ד פארג', הנחשב לחוליה השקולה בסביבתו של אבו מאזן, היה ברור שהקפאת השיחות עם ישראל אינה יכולה להימשך זמן רב. התיאום הביטחוני משרת גם את האינטרס של הרשות הפלסטינית. מערך המודיעין המפותח של ישראל מעביר באופן סדיר מידע מודיעיני רגיש לראשי מנגנוני הביטחון, והם משתמשים במידע הזה כדי לסכל איומים פנימיים על הרשות. אולם הסיבה המשמעותית יותר לחידוש התיאום היא לחץ אמריקאי שהופעל על הפלסטינים. כפי שפורסם באל-מוניטור (4 באוגוסט), צוות השליחים האמריקאי באזור, בראשותו של ג'ייסון גרינבלט, העביר לראש המודיעין הכללי פארג' מסר ברור שלפיו הפסקת התיאום עלולה להסתיים באסון. גרינבלט אף דרש מפארג' בשיחת טלפון בין השניים לחדש את התיאום.

כעת מתברר כי בסוף השבוע (4 באוגוסט) חודש הקשר בין הצדדים, בלי הודעה רשמית על כך וכשאנשי המנגנונים הפלסטינים נדרשים לשמור על סודיות מוחלטת. למחרת כבר עצר צה"ל עשרות חשודים במחנה הפליטים ג'לזון ובמחנה הפליטים בלאטה בשכם. שני המחנות האלה נמצאים בשטחי A. ניסיון העבר מלמד שצה״ל מתאם עם השוטרים הפלסטינים כניסה לאזורים האלה. אחד מתושבי מחנה בלאטה, עיתונאי פלסטיני שביקש להישאר בעילום שם, אמר לאל-מוניטור כי ידוע שכניסות הכוחות המיוחדים של צה״ל לשטחים הצפופים האלה מתואמות עם הרשות, מה שמגביר את הכעס על אבו מאזן ואנשיו. לא ייתכן, לדבריו, שהמעצרים בוצעו בלי תיאום ביטחוני.

גורם פלסטיני ביטחוני ששוחחתי עמו סירב לאשר כי המעצרים במחנות הפליטים בוצעו במסגרת התיאום עם ישראל. לטענתו, אבו מאזן כבר הודיע בעבר כי הוא מתנגד נחרצות לכניסת כוחות צבא ישראליים לשטחים בריבונות פלסטינית. יחד עם זאת, הוא ציין כי בהצהרתו של הנשיא הפלסטיני על הפסקת הקשרים, הוא הותיר פתח לתיאום בנושאים דחופים.

בסוף השבוע ישראל גם החזירה לרשות הפלסטינית את גופותיהם של ארבעה מחבלים פלסטינים שביצעו פיגועים - סימן נוסף ל״עסקים כרגיל״ בין הצדדים. במקביל, נעצרו האיומים מישראל להטיל סנקציות על הרשות אם אבו מאזן ימשיך בסירובו לחדש את הקשר בדרגים הביטחוניים. בלילה שבין שבת לראשון השבוע תואמה כניסת מאות ישראלים לקבר יוסף בשכם. את הביקור לא ניתן היה לבצע בלי תיאום הדוק בין הצדדים.

עכשיו נותר להמתין ולראות אם חידוש התיאום הביטחוני יעבור מתחת לרדאר ברחוב הפלסטיני. לא מן הנמנע שבני משפחותיהם של העצורים ממחנות הפליטים יחלו בקמפיין שישים את הזרקור על חידוש הקשר עם ישראל. בתוך תנועת הפתח, אנשיהם של מוחמד דחלאן ומרוואן ברגותי רק מחכים להזדמנות לתקוף את אבו מאזן. במצב כזה, הם לא יהססו להביך אותו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: terrorist attacks, security situation, benjamin netanyahu, palestinian authority, haram al-sharif, temple mount, mahmoud abbas, west bank

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept