ישראל פולס

אבו מאזן מתכונן לפירוק הרשות הפלסטינית

p
המחבר
בקצרה
נוכח צעדי הענישה של ישראל כלפי הפלסטינים, נראה כי למרות ניסיונותיו של שר הביטחון לגמד את חשיבות התיאום הביטחוני הרי שמערכת הביטחון מייחסת לו חשיבות גדולה. השאלה היא עד כמה תסכים ישראל, אם בכלל, ללכת לקראת אבו מאזן כדי שלא ייתפס כ"משתף פעולה".

משבר הר הבית ופרץ האלימות שליווה אותו הותירו את ההנהגה הפלסטינית ברמאללה מתוסכלת מאוד. אף שהושגה המטרה של השבת הסטטוס קוו על הר הבית (אל-חרם א-שריף), ואף שישראל סילקה את כל אמצעי הביטחון שהציבה בכניסות אל ההר, דעת הקהל הפלסטינית העניקה את מלוא הקרדיט דווקא לרדיקלים. הפלסטינים חשו שארגון חמאס והזרוע הצפונית של תנועת האחים המוסלמים, ולא הנשיא אבו מאזן או עבדאללה מלך ירדן, הם שכופפו את זרועה של ישראל.

שר פלסטיני בכיר, אדם בעל רקע ביטחוני עשיר המקורב לנשיא אבו מאזן, סיפר לאל-מוניטור בעילום שם שבהנהגת הפתח מודאגים היום יותר מתמיד מאופיו של המאבק הפלסטיני כפי שהוא נתפס בעיני הציבור הפלסטיני והעולם הערבי והמוסלמי כולו. בהנהגה חוששים שאמצעי הביטחון של ראש הממשלה בנימין נתניהו סביב מסגד אל-אקצא הוסיפו נופך דתי למאבק הלאומי הפלסטיני.

אותו שר פלסטיני בכיר קבל על כך שהישראלים "אינם מבינים את הסכנות העצומות הגלומות במלחמת דת. זה עלול להביא אל חזית המאבק המזוין את חמאס, חיזבאללה ואיראן, ולסכן את הגורמים הפרגמטיים בהנהגה הפלסטינית. אם ישראל תנסה להפוך את אל-אקצא לסלע המחלוקת העיקרי, בסופו של דבר היא תיאלץ להתמודד עם הגורמים הפונדמנטליסטיים ביותר בקרב שכנותיה, אלו שלא יהססו להשתמש בצבא, בטרור או בהתקוממות אלימה".

אותו מקור בכיר הזהיר כי הפיכתו של המאבק הפלסטיני לסוגיה דתית במהותה עלולה להיות איום קיומי על הרוב החילוני בהנהגה הפלסטינית, ואף הוסיף: "יום יבוא ואתם עוד תתגעגעו ליאסר ערפאת ולאבו מאזן, במיוחד אם ממשלת ישראל תמשיך לנסות ולרצות את המתנחלים המשיחיים". הוא תיאר את המדיניות הנוכחית של נתניהו תוך שימוש במילה ״פירומניה״.

השר הבכיר המשיך ואמר כי בהתחשב באירועים האחרונים, חלון ההזדמנויות הדיפלומטי ליוזמה אפשרית של הנשיא דונלד טראמפ ושל אנשי צוותו עלול להיסגר בחודשים הבאים, לאחר העצרת הכללית של האו״ם בספטמבר 2017. לדבריו, בעקבות המשבר הנוכחי והתנהלותם האטית להחריד של שליחי דונלד טראמפ, בהנהגה הפלסטינית כבר החלו לתהות באשר לעתידה.

על פי אותו מקור, הנשיא אבו מאזן שינה את הרטוריקה שלו בדיונים הפנימיים בתוך ההנהגה, ובמקרה של כישלון דיפלומטי ואלימות גואה, הוא אף מאיים להתפטר עד סוף השנה ולפרק את הרשות הפלסטינית. מצב רוחו של אבו מאזן מיליטנטי יותר בימים האחרונים. השר הבכיר הסביר שאבו מאזן התאכזב מאוד מתמיכתן הרופסת של מדינות ערב בזמן משבר הר הבית, וגם מהתערבותה הבלתי משכנעת של ארה"ב באמצעות השליחים ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט.

בזמן המשבר אבו מאזן גם היה על סף להזעיק, לראשונה זה שנים רבות, את התנזים, הזרוע הצבאית של הפתח, כדי שתתערב בהגנה על אל-אקצא והמתפללים. לדברי השר הבכיר: "בישראל לא מבינים כמה קרובים היינו להתפרצות אינתיפאדה".

מה שמדאיג את ההנהגה הפלסטינית יותר מכל זה הפילוג בין הכוחות הדתיים והקיצוניים ביותר בגדה המערבית וברצועת עזה, לבין הגורמים החילונים בהנהגת הפתח. משום כך, החליט אבו מאזן לאמץ קו לאומני הרבה יותר, בניסיון להאפיל על הקו הדתי.

השר הבכיר טען שאבו מאזן ממשיך להתנגד לאלימות, כמו תמיד, ושבעבורו המוצא האחרון הוא פירוקה של הרשות הפלסטינית והטלת האשמה בקיפאון הדיפלומטי על ישראל ועל הליגה הערבית. לדבריו, "לאבו מאזן יש חזון ברור כיצד זה אמור להתרחש. מבחינתו, פירוקה של הרשות הפלסטינית יהיה מעין טיפול בהלם, כדי להמריץ את הקהילה הבינלאומית לפעול לקידום פתרון שתי המדינות".

אם אבו מאזן אכן יממש את הרעיון של פירוק הרשות, הוא יצא בסדרה של הצהרות כבר בתחילת 2018. בנוסף להצהרה על פירוק הרשות הפלסטינית, הוא יכריז על ביטול הסכמי אוסלו, על סיום התיאום הביטחוני עם ישראל, על העברה זמנית של הנהגת הפתח לקהיר, ועל הוצאתו של אש"ף מיוזמת השלום הערבית מ-2002.

המקור הבכיר הזהיר ואמר שאסור להתייחס בביטול לאפשרות הזו; לדבריו, הסטטוס קוו חייב להשתנות, לטוב או לרע.

מקור בכיר במשרד החוץ הישראלי אישר באוזני אל-מוניטור שבישראל חשים בחולשתו של אבו מאזן, ושאפילו בריאותו נראית רופפת. המקור הישראלי הוסיף וטען כי אנשי הממסד הביטחוני ברשות הפלסטינית לא יאפשרו לאבו מאזן לצאת במהלך שכזה, כי הם מעוניינים לשמר עד כמה שניתן את כוחו של פתח במאבק נגד חמאס. עם זאת, הוא הוסיף והודה כי בהתחשב בפסיביות היחסית - ומבחינתה של ישראל, המבורכת מאוד - של הקהילה הבינלאומית, כולל ארה"ב, נראה שהמשבר מול הרשות הפלסטינית אכן ממשמש ובא. לדבריו, משבר שכזה עלול לפרוץ מוקדם הרבה יותר מכפי שצופה ישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: donald trump, al-aqsa mosque, oslo accord, palestinian authority, fatah, temple mount, mahmoud abbas

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept