נתניהו, הליכוד ופרשת אלאור אזריה - כרוניקה של התנוונות מוסרית

כשראש הממשלה מגלה אמפתיה לאירוע שמנוגד לערכים המכוננים של החברה הישראלית, ומעדיף לשלהב את ההמון במקום לגבות את מפקדי צה״ל, הוא מעודד - גם במפלגתו וגם בציבור - את התופעה שהופכת חייל שסרח לגיבור. כך מעצב נתניהו את החברה הישראלית בדמותו.

al-monitor .

נושאים מכוסים

likud party, shalit deal, terrorist attacks, hebron, moshe ya'alon, idf, benjamin netanyahu, israeli politics

אוג 1, 2017

הפגנת הנוכחות של ח"כ נאוה בוקר (הליכוד) באולם בית הדין הצבאי לערעורים ביום ראשון (30 ביולי) המחישה בבהירות מטרידה את השפל הערכי שהליכוד הגיע אליו. בוקר הקפידה לכנות את החייל המשוחרר אלאור אזריה, שבינואר הורשע בהריגת מחבל מנוטרל בחברון, ״הבן של כולנו״, דקות לפני שבית הדין דחה את ערעורו.

אף על פי שהיא נושאת בתואר סגנית יו״ר הכנסת, ח״כ בוקר אינה דמות פוליטית חשובה ואינה בכירה במפלגתה. ועדיין, החיבוק שהיא העניקה לאזריה מבטא הלך רוח שקיים בליכוד וגם את רוח המפקד בנימין נתניהו, יו״ר המפלגה וראש הממשלה.

בוקר היא לא היחידה מהליכוד שהרגישה מספיק בטוחה בעצמה כדי להטיל דופי בהחלטה שיפוטית חד-משמעית, אשר קבעה כי הירי של אזריה נעשה ממניע נקמני. גם ח״כ אורן חזן מהליכוד התייצב באולם בית הדין הצבאי, וצייץ משם בטוויטר: "רק בישראל לוחם מצטיין שחיסל מחבל נתעב, שבא לרצוח ושפך דם יהודי, הופך בעל כורחו לעבריין מורשע בהריגה ונשלח לכלא".

כשראש הממשלה בעצמו מגלה אמפתיה לאירוע שמנוגד לערכים המכוננים של החברה הישראלית, הוא מעניק רוח גבית לח"כים כמו בוקר וחזן שמנסים להפוך חייל שסרח לגיבור.

אזריה אינו הבן של כולנו. הוא חייל שהורשע בשתי ערכאות בהריגה, ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר. מתחילת הפרשה במארס 2016, אז חשף סרטון בצלם את הירי הבלתי חוקי, הפך האירוע לכלי שרת פוליטי בידי הימין לשם צבירת אהדה ציבורית ושלהוב יצרים. בתהליך הזה, הרמטכ"ל ומפקדי צבא בכירים הפכו לאויבי ציבור ולבוגדים, ונוהל נגדם מסע דה-לגיטימציה חסר תקדים.

השימוש בביטוי הבן של כולנו, כמו הילד של כולנו, לקוח מהקמפיין לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. זהו צעד מניפולטיבי שחושף ורטיגו מוסרי וערכי של מפלגת השלטון והעומד בראשה. העובדה שאלו שמובילים את ההשתלחות בצה״ל הם אנשי ליכוד - מפלגה עממית שמייצגת את הזרם המרכזי של הציבור הישראלי - ולא מפלגת שוליים ימנית, הופכת את פרשת אלאור אזריה לנקודת ציון דרמטית בהיסטוריה של החברה הישראלית.

בעוד הקמפיין לשחרור שליט היווה ברובו מפגן עוצמה ואחדות חברתית, הקמפיין לחנינת אזריה, שראש הממשלה הוא חלק ממנו, הוא ההפך ממנו.

נתניהו היה ראש הממשלה אשר אישר את עסקת שליט עם חמאס ב-2011, למרות מחיר כבד של שחרורם של למעלה מאלף מחבלים מהכלא הישראלי. הפגנות הימין הקיצוני ואיומים אז מצד המתנחלים כי יבואו עם נתניהו בחשבון פוליטי לא השפיעו עליו. שרים בליכוד סיפרו כי בסוף השבוע שבו הוחזר שליט הם התקבלו בבתי כנסת ברחבי ישראל בתשואות ובחיבוקים. המראה של החייל השבוי יורד מכבש המטוס לאחר שש שנים בשבי חמאס אמנם נגד את דוקטרינת המלחמה בטרור של נתניהו והימין, אך היווה מפגן מרגש של ערבות הדדית, פדיון שבויים ועוצמה חברתית.

גלעד שליט לא היה גיבור, אבל נפל בשבי בעת פעילות מבצעית שהיוותה את יריית הפתיחה למבצע גשמי קיץ ברצועת עזה ב-2006. לעומתו, אזריה הוא חייל שהרג מחבל מנוטרל תוך התעלמות מכוונת מכללי טוהר הנשק, המוסר וערכי צה"ל. נכון, כמו כל מי שמשרת בשטחים, הוא אדם צעיר בן 18 שנדרש לעמוד בסיטואציות מורכבות מול אוכלוסייה אזרחית תחת כיבוש, אבל זה אינו מקנה לו את החירות לפעול בניגוד לפקודות הצבא ולא חסינות מעונש.

שש שנים מאז שחרור שליט, הליכוד במצבו הנוכחי מחליש ומפרק את את החברה מבפנים. פרשת אזריה היא תמרור אזהרה במדרון הזה. כמה רחוק הלכה החברה הישראלית ביחסה לאירועים מהסוג הזה אפשר להבין כשבוחנים את היחס לחיילים ממשפטי גבעתי א׳ וב׳ ב-1988 וב-1990, אשר במהלך האינתיפאדה הראשונה הורשעו באלימות מופרזת שלא לצורך נגד פלסטינים. הם לא הפכו לגיבורים, אלא נאלצו להתמודד עם אות קין.

סקרי דעת קהל שנערכו לאורך כל פרשת אזריה, אחד מהם לפני כחצי שנה, מלמדים כי רוב הציבור הישראלי תומך במתן חנינה לחייל ההורג ומגבה אותו. לפי שר הביטחון לשעבר משה יעלון, הסקרים האלה מצויים גם על שולחנו של ראש ממשלת ישראל, והם גרמו לשינוי ביחסו למעשיו של אזריה  - מגינוי לגיבוי.

מיד לאחר האירוע נתניהו ויעלון, אז עדיין שר הביטחון, פרסמו הודעה המתנערת מהאופן שבו פעל אזריה, וטענו כי מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל. יעלון הסביר בדיעבד כי "זה היה אירוע חריג ורצינו למנוע התלקחות בשטח, כדי למנוע שימוש באירוע כהוכחה לתיאוריית עלילת הדם הפלסטינית שמנסים להדביק לנו שוב ושוב, כאילו מדינת ישראל וחיילי צה"ל מוציאים להורג ללא משפט, מתוך אחריות לביטחון המדינה עשינו זאת".

יומיים לאחר מכן (26 במארס) נתניהו שינה כיוון. יעלון ננטש. ראש הממשלה הבין שדעת הקהל היא עם אזריה. הוא גם הבין שראשי מפלגות הימין האחרות, נפתלי בנט ואביגדור ליברמן, גורפים אהדה ציבורית בגלל הגיבוי שנתנו לחייל, ולכן הוא עשה סיבוב פרסה מביש.

שלושה ימים לאחר הודעת הגינוי שלו, נתניהו התקשר אל אביו של אלאור, צ׳רלי אזריה. שיחת הטלפון האמפתית סימלה את הבחירה של נתניהו בקול ההמון על פני מתן גיבוי למפקדי צה״ל. יעלון, בהמשך, הודח ממשרד הביטחון.

בפרשת אזריה, ראש הממשלה והציבור הישראלי משתקפים זה בזה באופן מאלף. זו תוצאה של שנות שלטונו הארוכות, בהן הוא מעצב את החברה הישראלית בדמותו: קורבנית, רדופה, שסועה ומקוטבת. הנוסחה שלו היא היפוכה הגמור של דוקטרינת בן גוריון, האב המייסד, ששאפה לכור היתוך תרבותי ולאומי. נתניהו מאתר את החיבורים העדינים בשרשרת של החברה, ופועל לרופף אותם כדי להבטיח את הישרדותו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020