ישראל פולס

הנייה בנאום בכורה: מיישר קו עם הזרוע הצבאית

p
המחבר
בקצרה
נאום הבכורה של יו"ר הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה לא כלל בשורה לתושבי עזה, רק המשך מאבק מזויין. מי שהיה בעבר ראש הקבוצה הפרגמטית הנחשב כאיש של העם שצמח מהעם, מחבק את הזרוע הצבאית ומאותת לאיראן.

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה נשא השבוע [5 ביולי] את נאום הבכורה שלו בעזה מאז שנבחר לתפקיד לפני כחודשיים. במערכת הביטחון בישראל עקבו בעניין אחר דבריו, מתוך רצון להבין לאן מועדות פניה של תנועת חמאס בהנהגתם של הנייה ויחיא סינוואר, כשברקע התנתקותו של אבו מאזן מרצועת עזה.

במשך שעה ועשרים דקות נשא הנייה נאום מתוכנן שבו הציג את עיקרי מדיניותו כמנהיג התנועה ואת יעדיו. נאומו כמובן שימש גם להעברת מסרים ואיתותים לשומעיו מחוץ לעזה, בניסיון לחלץ את חמאס מהמשבר הקיומי שבה נמצאת התנועה.

מקור ביטחוני ישראלי שעקב אחר נאום הנייה, אומר לאל-מוניטור כי מי שהיה בעבר ראש הקבוצה הפרגמטית מתיישר כעת לקו הקיצוני ביותר של תנועתו ואף יותר מכך, כשהוא נופל שדוד לזרוע הצבאית של חמאס כדי שיוכל לשרוד כמנהיגה של התנועה.

הנייה נכנס לתפקיד בתקופה בה חמאס מאבדת את התומכת העיקרית שלה, קטאר.

קטאר הודיעה השבוע [5 ביולי] שהיא מפסיקה את מימון החשמל לעזה עד שיימצא פתרון למשבר בין עזה לרמאללה. הנייה עצמו קיווה לשהות באמירות במהלך כהונתו, אך בעקבות המשבר בין קטאר למדינות ערב הוא נאלץ לשהות בעזה. בשלב זה הוא "כלוא" בה בלי אפשרות לצאת, אלא אם מצרים תואיל בטובה לתת לו לעבור במעבר רפיח.

"התודות שהרעיף הנייה לקטאר, למרות שהיא הפנתה לחמאס את הגב, נועדו להשאיר דלת פתוחה לעתיד, אבל במקביל הוא העביר מסרים ברורים יותר לאיראן בניסיון לרצות את האפוטרופוסית היחידה שעוד נותרה לתנועה בעולם", אומר המקור הביטחוני. כדי לרצות את האיראנים, הנייה אף הצהיר שהכותל המערבי הוא קיר של מסגד אל-אקצה וכי ליהודים אין שום זכויות בירושלים. דברים אלו לא נאמרו מתוך התרגשות והיסחפות דתית של נאום בכורה מדיני, אלא מתוך רצון לאותת לאוזניים חיצוניות, שחמאס אינה מתכוונת במהלך כהונתו להגיע לפשרה כלשהי עם "הציונים".

הנייה אף אמר במפורש, שכל הסדר מדיני שהממשל האמריקאי בראשות הנשיא דונלד טראמפ מנסה להשיג עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, יהווה פגיעה בזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני, וחמאס תעמוד כחיץ לבלום כל הסדר כזה.

לשם התזכורת ולהבדיל, בינואר 1996 ביקש הנייה להתמודד בבחירות שהתקיימו למועצה המחוקקת של הרשות הפלסטינית. רק כשנוכח בהתנגדות העזה של הלשכה המדינית של חמאס למהלך העצמאי מצדו, שנחשב מעשה סורר עד כדי מרד, חזר בו והסיר את מועמדותו.

לפני בחירתו הצפויה לתפקיד יו"ר הלשכה המדינית, יזם הנייה יחד עם מנהיג התנועה היוצא ח'אלד משעל את תיקון אמנת חמאס. משעל אף הצהיר שבוע לפני סיום תפקידו (1 במאי), כי חמאס תהיה מוכנה להכיר במדינה פלסטינית בגבולות 67'. כפי שנכתב כאן באל-מוניטור, דברים אלו נועדו לשרטט ליורשו קווים פרגמטיים יותר. חודשיים אחרי שנכנס לתפקידו, חסם הנייה בנאום הבכורה שלו את הדרך שסלל לו משעל.

נאום הנייה מהווה חומר רב למחשבה על דרכה של התנועה מכאן והלאה. מתוכנו ניתן להסיק לא רק על מדיניותה העתידית בסוגיות הרות גורל כמו יחסיה עם הרשות והג'יהאד מול ישראל, אלא גם על מאבקי הכוח בתוכה. במערכת הביטחון סבורים, שבניגוד להערכות מוקדמות לפיהן סינוואר דוחף ליישר את ההדורים עם איראן ולהפוך את חמאס לבת חסותה, הוא סגר מאחורי גבו של הנייה עסקה עם מצרים תוך שילובו של מוחמד דחלאן.

לדברי המקור הישראלי, הנייה אינו סומך על מצרים ועל סיסי, שאינו מאפשר לו מעבר חופשי דרך רפיח, ומעדיף את איראן. הנייה סבור, כך טוען המקור, שאיראן תתמוך ללא סייג במטרות חמאס וכי לטווח הארוך זה ישתלם. לשיטת הנייה, תחת מצרים חמאס תישאר תנועה גוססת וה"חמצן" שתקבל ממנה יהיה מדוד כדי לשרוד ולא כדי לחיות.

איזה עתיד הנייה מבטיח לתושבי עזה? האיש שהוא בשר מבשרה של חמאס, שנולד וצמח במחנה הפליטים א-שאטי ושכל מכריו נוהגים להללו כאיש של העם שצמח מהעם, לא העניק להם בנאומו שום תקווה. רק המשך מאבק מזויין, בלי הבטחות על אוכל ומזור.

"הוא כמו כל פוליטיקאי מתוחכם", אומר המקור הביטחוני, "הוא דואג יותר לעצמו ולשמירת מנהיגותו. הנייה רוצה קודם כל לזכות בתמיכת הזרוע הצבאית של חמאס, המכתיבה למנהיגיה את הדרך הרצויה מבחינתה, ולמצוא אפוטרופוס חלופי במקום אלה שנטשוה".

לדבריו, חמאס בעידן הנייה וסינוואר נטשה את העם ודואגת רק לעצמה. "במקום להבין את מצבה הבלתי אפשרי של התנועה לשלוט, חמאס הקצינה את עמדותיה", הוא אומר. "זהו חוסר מודעות שאין לו שום הסבר רציונלי. וכבר למדנו בעבר שההחלטות (של חמאס) הן לא תמיד רציונליות. במקום לנסות ולהגיע להבנות עם אבו מאזן שעוד יכול להציל את חמאס מקריסה טוטאלית, הנייה מוציא לרשות גט כריתות ואומר שלא יהיה מוכן לסגת ולהתקפל, ולא יפרק את הוועדה האזרחית שהוקמה בעזה ומשמשת בתפקיד של ממשלת עזה לכל דבר. במקום זאת הוא הודה בחום לאיראן על הסיוע שהעניקה לחמאס ובעיקר לגדודי עז א-דין אל-קסאם על תמיכתם ללא גבול במאבק המזוין. זה הדליק נורה אדומה גדולה מאוד גם בקהיר".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: hamas, west bank, yahya sinwar, palestinian authority, gaza strip, mahmoud abbas, khaled meshaal, ismail haniyeh

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept